Najlepiej jest nie wsiadać za kierownicę motocykla, czy samochodu, jeżeli mamy nawet drobne podejrzenie co do zawartości alkoholu w naszym organizmie. Prawo jednak umożliwia nam jazdę z drobnym stężeniem alkoholu we krwi. No właśnie, jakim?

Nasze prawo rozróżnia trzy przypadki kierowców w zależności od tego czy i ile alkoholu płynie w ich krwi. Są to kierowcy trzeźwi, po spożyciu oraz prowadzący w stanie nietrzeźwości. Opiszemy dokładniej te trzy stany:

Kierowca trzeźwy

Co ciekawe, to nie tylko taki, który w swoim organizmie nie ma ani miligrama alkoholu. Według polskiego prawa kierowcą trzeźwym jest ten, kto ma poniżej 0,2 promila alkoholu we krwi. Kluczowym słowem w powyższym zdaniu jest słowo PONIŻEJ. Mając dokładnie 0,2 promila alkoholu we krwi, czyli inaczej 0,1 ml/l w wydychanym powietrzu trzeźwy nie jesteś i kwalifikujesz się do poniższej grupy.

Kierowca w stanie po spożyciu

Od tej chwili zaczynają się nieprzyjemności. Może wypiłeś tylko jedno piwo, a może 4 drinki kilka godzin temu. To nie jest ważne. Ważne jest, że jeżeli alkoholu w wydychanym powietrzu będziesz mieć między 0,1 a 0,25 ml/l, czyli między 0,2 a 0,5 promila we krwi, będziesz uznany za kierowcę po spożyciu, a to jest już wykroczenie. Żarty się skończyły, bo grozi ci wtedy areszt do 30 dni lub grzywna do 5000 zł oraz, orzekany przez sąd, obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów.

Kierowca w stanie nietrzeźwości

To teraz zrobiło się naprawdę poważnie. Jeżeli wydmuchasz ponad 0,25 mg/l, albo w twojej krwi masz stężenie ponad 0,5 promila alkoholu, masz duże kłopoty, bo popełniłeś poważne przestępstwo. Zagrożone jest ono zakazem prowadzenia pojazdów, karą grzywny (o jej wysokości decyduje sąd) a także karą pozbawienia wolności do dwóch lat.

Zanim wsiądziesz za kierownicę, zastanów się dwa, albo i więcej razy, czy jest sens ryzykować?

Czy policja może gonić motocyklistę? Co grozi za niezatrzymanie się do kontroli 2021?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.