czw, 16 wrz. 2021

Czy policja może gonić motocyklistę? Co grozi za niezatrzymanie się do kontroli 2021?

-

Mimo powszechnie znanej szkodliwości takiego czynu i wysokości związanych z nim kar, wciąż wielu motocyklistów z różnych względów decyduje się na niezatrzymanie do kontroli i ucieczkę przed policją. W ostatnich latach docierało do nas wiele doniesień o przepisach obowiązujących w innych krajach, które zabraniają wszczynania pościgów za motocyklistami. Czy taki zakaz dotyczy również polskich funkcjonariuszy?

Śmierć w trakcie pościgu za motocyklistą

Wątpliwości i różnice zdań na temat policyjnych pościgów za motocyklistami pojawiły się u nas po informacjach o ogromnej fali kradzieży jednośladów w Wielkiej Brytanii i wprowadzonym tam swego czasu zakazem wszczynania policyjnych pościgów za uciekającymi złodziejami jednośladów. Jednym z głównych impulsów do wprowadzenia tych przepisów była śmierć nastolatka próbującego ukraść skuter, który w trakcie ucieczki uległ wypadkowi.

Wszystkie motocykle policyjne w Polsce: nie tylko Yamaha, Honda i BMW – jakie nowe modele, a jakie stare pełnią obecnie służbę

Czy policjant może gonić motocyklistę?

A jak to wygląda u nas? Polska policja nie miała i nie ma jakiegokolwiek zakazu ścigania uciekających motocyklistów. Decyzja o rozpoczęciu pościgu zawsze zależy od funkcjonariusza, który musi ocenić zasadność takich działań. Przede wszystkim ich wpływ na bezpieczeństwo osób postronnych, ale też samego ściganego. W naszych realiach efektowne, hollywoodzkie pościgi zdarzają się raczej rzadko. Zwykle albo bardzo szybko uciekający zatrzymuje się i poddaje, ewentualnie sam wypada z drogi, albo policjanci rezygnują z próby dogonienia uciekiniera. Wtedy zdają się na dane z urządzeń rejestrujących, które pozwolą go później namierzyć i ukarać.

Bezpieczeństwo powinno być tu zawsze priorytetem. Oczywiście zdarzają się sytuacje dramatyczne, jak niedawna śmierć młodego motocyklisty na crossie, potrąconego przez ścigający go radiowóz. Nie wszystko da się przewidzieć. Zawsze należy brać to pod uwagę, podejmując niezbyt roztropną decyzję o ucieczce.

Jazda bez prawa jazdy, po zatrzymaniu na 3 miesiące, po zakazie – co grozi? Jaka kara w 2021

Co to jest niezatrzymanie do kontroli

Warto tu wspomnieć, że niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka to z punktu widzenia prawa dwa różne czyny – pierwszy jest wykroczeniem, drugi już przestępstwem. Jeśli zignorujesz sygnał dawany przez stojącego przy drodze policjanta, lecz nie podejmie on pościgu, to po namierzeniu będziesz podlegał art. 92 § 2 Kodeksu Wykroczeń, który głosi, że:

„Kto w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującej zatrzymanie pojazdu, podlega karze aresztu albo grzywny”.

Areszt trwa od 5 do 30 dni, a wysokość ewentualnej grzywny może wynieść od 20 do nawet 5000 zł. Dodatkowo sąd może zatrzymać twoje prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Czym jest ucieczka przed policją i co za nią grozi

Ucieczkę podejmujesz wtedy, gdy funkcjonariusz porusza się innym pojazdem i daje ci jednoznaczne sygnały do zatrzymania. Ignorując je, podpadasz pod art. 178b Kodeksu Karnego, którego konsekwencje są już znacznie poważniejsze:

“Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

To jednak nie wszystko – obligatoryjnie otrzymasz zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres od roku do nawet 15 lat! Wysokość kary zależeć będzie od stopnia przewinienia (np. osiągniętej prędkości) i stworzonego na drodze zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

Podsumowując – tak, polska policja jak najbardziej ma prawo ścigać motocyklistów. Decyzja o ucieczce, niezależnie od twoich umiejętności jazdy motocyklem, zawsze jest jedną z najgłupszych, jakie możesz podjąć. Namawiamy do rozsądku!

Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.


2 KOMENTARZE

  1. A może by tak sądy wsadzały policjantów do więzień? Nie może być tak, że policji wolno wszystko, łącznie z zabiciem człowieka (niejedna osoba zginęła od policyjnej kuli), tylko dlatego, ze są służyjewkami premiera! Szkoda, ze nie strzelają do premiera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Czy możesz wyjechać pojazdem leasingowanym za granicę? [MOTOCYKL, SAMOCHÓD]

Sezon motocyklowy za jakiś czas dobiegnie końca. Najbardziej zapaleni miłośnicy dwóch kółek z pewnością mają w planach wyprawy, nawet w trudniejszych warunkach pogodowych, jednak...

Zawsze gotowy do startu – test Suzuki GSX-S 125 [test, opinie, dane techniczne]

125-tki na dobre zagościły w naszych miastach, miasteczkach i wsiach. Ich dalszy rozwój wydaje się być pewny i stabilny. Nowoczesne motocykle małych pojemności, to...

BMW M 1000 RR 2021 – torowa doskonałość w niemieckim wydaniu – nadchodzi hegemonia litery M? [TEST, OPINIA, WADY, ZALETY, VIDEO]

Cieszy mnie fakt, że otacza nas wiele bezsensownych, często kompletnie niezrozumiałych, nieracjonalnych i cholernie drogich rzeczy, które służą tylko i wyłącznie do sprawiania radości...

Kurtka WARMUP, ocieplacz pod motocyklowy kombinezon skórzany. Najlepszy wybór na chłodne dni!

Lato w pełni. Wysokie temperatury nie odpuszczają, ale warto już teraz pomyśleć o nadchodzącej jesiennej aurze. Dzięki nowości od SHIMY – kurtce WARMUP –...

Wypadek motocyklisty z autem w Świeciu – wymuszenie kierowcy Matiza, tożsamość motocyklisty nadal jest ustalana [VIDEO]

Do tragicznego wypadku doszło w środę około godziny 21:25 w Świeciu, gdzie zderzył się motocykl z samochodem. Oba pojazdy stanęły w płomieniach, a w...