Każdy z nas chciałby, aby jego motocykl był szybszy, miał lepsze osiągi, a silnik większą moc. Jak zatem zwiększyć moc motocykla? Dodatkowe konie mechaniczne, korzystniejszy stosunek mocy do masy, objawiający się lepszym przyspieszeniem, mniejsze opory stawiane przez nasz motocykl. Oto jak to zrobić.

Przedstawiamy zatem 10 sposobów na to, by twój motocykl stał się szybszy – i przy ruszaniu spod świateł i podczas wyścigu równoległego, a także podczas jazdy po górskich winklach czy po torze. Zaczynamy!

Przeczytaj koniecznie: Starcie tytanów na 1/4 mili – Ninja H2 vs Panigale V4!

Modyfikacja układu wydechowego

sportowy-układ-wydechowy-jak-poprawić-osiągi-motocykla

Tak, to rzecz banalna, o której wie każdy, ale czyż mogłoby jej zabraknąć w naszym zestawieniu? Wymiana układu wydechowego, oprócz tego, że optymalizuje przepływ gazów wylotowych silnika spalinowego, obniży też masę naszego motocykla. To jakby dwie korzyści w jednym – a dodatkowo otrzymujemy trzecią, czyli rasowy dźwięk naszej jednostki napędowej. Oczywiście najlepiej jest wymienić cały układ wydechowy, czyli kolektory oraz końcówkę wydechową, ale także sama końcówka pozwala na uzyskanie lepszej mocy silnika. Jakie to zyski? Można przyjąć, że demontaż pełnego fabrycznego układu wydechowego z katalizatorem i montaż w jego miejsce dedykowanego układu sportowego wraz ze strojeniem wtrysku, bądź gaźników, to zysk mocy rzędu 5-8%. 

Redukcja sił tarcia

redukcja-sił-tarcia-jak-poprawić-osiągi-motocykla

Na drugim miejscu naszej listy znalazło się zmniejszenie sił tarcia generowanych przez podzespoły naszego motocykla. W tym punkcie możemy zawrzeć praktycznie wszystko, co sprawia, że silnik ma trudniej. Wymiana łańcucha o-ringowego, na łańcuch bezoringowy, zmiana łożysk kół na ceramiczne, usunięcie simeringowych uszczelniaczy kół, wymiana oleju silnikowego na sportowy, czyli rzadszy, stawiający mniejszy opór elementom ruchomym silnika (o lepkości – 0W) oraz odpowiednie ciśnienie w oponach. Wszystkie te zabiegi sprawią, że motocykl będzie lepiej przyspieszał, szybciej nabierał prędkość. Pamiętać jednak musimy, że znacząco zmniejszymy żywotność poszczególnych jego elementów. Łańcuch bezoringowy dużo szybciej się rozciągnie, pozbawione uszczelniaczy łożyska szybciej się zatrą, a elementy silnika będą słabiej chronione cieńszym filmem olejowym, ale… coś za coś!

Przeczytaj koniecznie: Pięć modyfikacji motocykla, za które policja zatrzyma dowód rejestracyjny

Zadbany motocykl, to szybki motocykl

serwis-motocykla-jak-poprawić-osiągi

Czasem, by nasz cywilny motocykl stał się wyraźnie szybszy wystarczy po prostu gruntowny jego serwis. Przesmarowanie podzespołów, które tego potrzebują, wymiana zużytych elementów, wyczyszczenie lub założenie nowego filtra powietrza, wymiana rozklekotanego napędu, czyszczenie i synchronizacja gaźników, regulacja luzów zaworowych – to wszystko sprawi, że nasz motocykl, do tej pory zaniedbany, nie tylko będzie chodził jak zegarek, ale także stanie się wyraźnie szybszy. 

Lepsze hamulce, lepsze osiągi

moto-master-jak-polepszyć-skuteczność-hamulców-supermoto

Osiągi motocykla, szczególnie widoczne po czasach osiąganych na torze, to nie tylko moc generowana przez silnik, ale także skuteczność hamulców. Wymiana okładzin ciernych (klocków hamulcowych) na nowe, o wyższej odporności na działanie w wysokiej temperaturze, wymiana starych gumowych, puchnących przewodów hamulcowych na stalowy oplot, a przede wszystkim zalanie nowym płynem i poprawne odpowietrzenie całego układu sprawi, że nasz motocykl będzie hamował jak bolid F1 o ile…

Odpowiednie opony to podstawa!

jak-poprawić-osiągi-motocykla-jakie-opony-do-sporta

… będzie miał dobre opony! Co to znaczy dobre? Opony to bardzo ważny element naszego motocykla, jedyny, który ma styczność z asfaltem, a co za tym idzie przenosi na niego moc silnika i sprawność hamulców. Opony pełnią bardzo ważną rolę w motocyklu, nie tylko sportowym, oraz mają kilka funkcji.

Dobór odpowiednich opon do warunków, w jakich będziemy użytkować nasz pojazd, jest rzeczą kluczową. Inne opony założymy jeżeli będziemy chcieli ścigać się na ¼ mili – wtedy ważna jest maksymalnie duża przyczepność tylnej opony do asfaltu i jak najniższa masa przedniej opony (profesjonaliści zajmujący się tuningiem twierdzą, że oszczędność na masie wirującej jest 3 razy bardziej opłacalna w stosunku do oszczędności na masie resorowanej pojazdu). Przy jeździe torowej ważny jest profil opony i jej mieszanka, które pozwolą na mocne złożenia w zakrętach, zapewniając przy tym trakcję, czyli przyczepność. A pojazd cywilny? Dobór opony to w takim sprzęcie kompromis między ich żywotnością, a przyczepnością, stąd np. opony kilkumieszankowe, które na środku są twardsze, gwarantując większe przebiegi, a ich miękkie boki zapewniają lepszą przyczepność w złożeniu. Nowe opony – to lepsze osiągi.

Redukcja masy

 redukcja-masy-w-motocyklu-jak-polepszyć-osiągi

Masa jest wrogiem przyspieszenia, to powinien wiedzieć każdy, kto cytuje formułkę świetny stosunek mocy do masy pojazdu. Jak ją obniżyć – oczywiście masę, nie moc. Oczywiście możemy zamontować zamiast plastików czy elementów aluminiowych, dedykowane odpowiedniki z lekkiego jak piórko carbonu, ale to kosztuje bajońskie pieniądze. To samo tyczy się montażu lżejszych, carbonowych (odradzamy stosowanie na ulicy), czy kutych kół, a ogólnie rzecz ujmując kół wykonanych z lżejszych stopów – droga zabawa, ale na pewno zauważycie różnicę, bo zmniejszenie masy wirujących jest kluczowe w nabieraniu prędkości…

Jeżeli dany element nie jest bezwzględnie potrzebny do jazdy, powinniśmy go odkręcić – to tyczy się na przykład setów podnóżków pasażera, centralnej podstawki, orurowania silnika (ciężkie gmole możemy zastąpić crashpadami), bagażnika etc.. Dodatkowo stalowe elementy możemy zastąpić aluminiowymi – jak na przykład kierownicę, a akumulator kwasowy, mniejszym i lżejszym litowo-jonowym. Hayabusę tanim kosztem można odchudzić nawet o 10 kg!

Opory powietrza

ograniczenie-oporów-powietrza-jak-poprawić-osiągi-motocykla

Do tego wszystkiego powinniśmy zadbać o opory powietrza, jakie generuje nasz motocykl. Obwieszanie go frędzlami, montowanie mnóstwa uchwytów, dodatkowych oparć, jazda non stop z kompletem kufrów – to wszystko sprawia, że nasz motocykl jest wyraźnie wolniejszy. Wygładzając strugi powietrza opływające nasz motocykl, montując sportową szybę, która pozwoli złożyć się nam za owiewką, jednocześnie nie będącą tarczą pchającą przed sobą powietrze, sprawimy, że nasz motocykl będzie lepiej przyspieszał, rozwijał większe prędkości i… palił mniej paliwa

Trzy niemniej ważne rzeczy to…

 ZX12R-dragrace-jak-polepszyć-osiągi-motocykla

Aby wyczerpać temat poprawy osiągów motocykla warto jeszcze zwrócić uwagę na takie możliwości ingerencji w nasz pojazd jak obniżenie i utwardzenie zawieszenia, montaż quickshiftera, zmiana przełożeń na ostrzejsze (większa zębatka napędzana, mniejsza zębatka napędzająca) – oczywiście dotyczy to motocykli posiadających przeniesienie napędu za pomocą łańcucha. ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.