Jak obniżyć spalanie w motocyklu? Niektórzy twierdzą, że ich sprzęt pali 5 l/100 km, inni pukają się w głowę wskazując raczej cyfrę 7. O tym co zrobić, by nasz motocykl zużywał jak najmniej, czytajcie w dzisiejszym poradniku.

Paliwo drożeje i nic na to nie poradzimy. Niektórzy próbują radzić sobie z tym problemem przesiadając się na rowery, inni robią równie straszne rzeczy, na przykład montują do motocykli instalacje gazowe. Okazuje się, że przy odrobinie pomysłowości i wiedzy można zachować godność i oszczędzać paliwo jednocześnie.

W najlepszej sytuacji są oczywiście właściciele skuterów i motocykli małolitrażowych, ale jak pokazują niektóre testy, jazda “o kropelce” jest możliwa nawet sporym Kawasaki GTR 1400. Kluczem do sukcesu jest stan techniczny i umiejętności. O tym, na co zwrócić uwagę i jak to zrobić by na baku zajechać jak najdalej, czytajcie w naszym poradniku.

1. Sprawdź ciśnienie

CiśnienieMoże się wydawać, że drobne wahania ciśnienia w oponach są bez znaczenia. Nic bardziej mylnego. Ciśnienie to kluczowa sprawa gdy zastanawiasz się jak obniżyć spalanie – to ono utrzymuje oponę na feldze, to ono zapewnia odpowiednie tarcie i docisk opony do asfaltu. Jeśli na skutek zmniejszonego ciśnienia w oponie zwiększy się powierzchnia styku opony z asfaltem, zwiększy się również tarcie. Zwiększone tarcie to wyższe zużycie paliwa a dodatkowo mniejszy docisk, więc gorsza trakcja. W skrajnym przypadku motocykl prowadzi się jakby pływał, ale nawet minimalne wahanie, którego możesz nie wychwycić powoduje wzrost zużycia paliwa.

2. Zadbaj o łańcuch

ŁańcuchEfekty zbyt luźnego łańcucha zauważysz dość łatwo. Motocykl szarpie na wolnych obrotach, gdy napęd próbuje kompensować luzy. Jeśli nie skorygujesz naciągu, kolejnym krokiem będzie uszkodzenie zębatek. Podobne efekty przyniesie zbyt mocno napięty łańcuch. O to nietrudno choćby podczas jazdy z pasażerem. Pamiętaj, by przed wspólną jazdą poluzować łańcuch. Nieprawidłowy naciąg zawsze powoduje zwiększenie zużycia paliwa. Podobnie suchy łańcuch: zwiększone tarcie zmusza silnik do wykonania większej pracy.

3. Wymień olej

OlejOlej silnikowy redukuje tarcie i pełni funkcję detergentu. Innymi słowy czyści, chroni i smaruje wszystkie elementy tak, by optymalnie ze sobą współgrały. Regularna wymiana oleju pozwala zachować jego czystość i odpowiednie parametry pracy. Oznacza to oczywiście minimalne opory własne silnika, a zatem i niższe spalanie.

4. Skontroluj filtr powietrza

Filtr

Wyobrażasz sobie bieg na 100m, w którym zawodnicy są zakneblowani? Tak działa brudny filtr powietrza. Jak obniżyć spalanie? Pozwól swojemu silnikowi oddychać! Odwdzięczy się nie tylko lepszą dynamiką ale również niższym spalaniem. Kluczową sprawą jest to, gdzie mieszkasz lub najczęściej jeździsz. W czystych górskich regionach filtr możesz wymieniać rzadziej, w Krakowie – znacznie częściej. Jeśli korzystasz z filtra stałego – czyść go często i aplikuj specjalny olej.

5. Doskonal umiejętności

W twoich rękach i nogach leży największy potencjał oszczędzania. Łagodna jazda i przewidywanie zdarzeń na drodze dadzą miłą niespodziankę podczas kolejnego tankowania. Staraj się z wyprzedzeniem planować kolejne manewry tak, by nie być zmuszonym do gwałtownego hamowania lub przyspieszania. Takie umiejętności nabywa się wraz z przyrostem doświadczenia na dwóch kołach ale paru rzeczy możesz nauczyć się sam.

6. Miej wyczucie

WyczucieWyczucie specyfiki silnika we własnym motocyklu wymaga czasu. W teorii najkorzystniej utrzymywać obroty silnika między wartością maksymalnego momentu obrotowego a maksymalną mocą. Zapewnia to najefektywniejsze wykorzystanie parametrów silnika. Jednak dla ekonomiki jazdy korzystniej będzie trzymać się raczej wartości zbliżonych do maksymalnego momentu obrotowego. Zapewni to odpowiednie przyspieszenia, przy zachowaniu akceptowalnego spalania. W praktyce takie wyczucie wymaga czasu i chęci obserwacji reakcji silnika przy konkretnych obrotach. Na pewno warto – to jest klucz do ekonomicznej jazdy.1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.