Kaski sportowe tworzone są z myślą o maksymalnym bezpieczne i aerodynamice. Okazuje się jednak, że nie zawsze są one najlepszym wyborem wśród dostępnych modeli. I bynajmniej nie chodzi tu tylko o rodzaj motocykla, na jakim jeździmy, choć oczywiście nie jest to bez znaczenia. Czasami nawet mając rasowego sporta, warto wybrać bardziej uniwersalny model niż ten stricte sportowy. Dlaczego? O tym poniżej.

Jakie są różnice między kaskiem turystycznym a sportowym? Zacznijmy od tego czym tak naprawdę różni się typowy kask sportowy od integralnego kasku turystycznego.

Skorupa

Skorupa, a raczej jej kształt to coś, co najczęściej rzuca się w oczy kiedy mamy możliwość porównania tych dwóch rodzajów kasków. Jak można się domyśleć, kaski sportowe są zazwyczaj mniejsze i mają maksymalnie aerodynamiczny kształt.

Teoria ta nie sprawdza się w kaskach Arai:

Dodatkowo kaski sportowe są zbudowane w taki sposób, aby mieć bardzo dobra widoczność przy mocno pochylonej pozycji. Wystarczy ustawić obok siebie kask sportowy i turystyczny, aby dostrzec różnice w kącie ustawienia szyby w obu kaskach.

Wentylacja

Znaczącą różnicę pomiędzy kaskami sportowymi a turystycznymi znajdziemy również w systemie wentylacji. Kaski sportowe mają zapewniać maksymalne chłodzenie podczas szybkiej i agresywnej jazdy w pozycji pochylonej. Aby spełnić to zadanie, mają liczne otwory wentylacyjne, które są zaprojektowane tak, aby wpuszczać jak największą ilość powietrza. Jednym słowem ma tutaj przede wszystkim gwizdać i świstać. O ile tak wydajna wentylacja świetnie się sprawdza na torze podczas dużego wysiłku, tak w jeździe bardziej rekreacyjnej może przeszkadzać (szczególnie w chłodne dni) oraz mieć negatywny wpływ na wyciszenie kasku.

Schuberth SR2 – sportowy kask idealny do użytku codziennego [TEST, opinia, cena, wady, zalety]

Wentylacja w kaskach turystycznych ma już nieco inną funkcję. Tutaj brane pod uwagę jest zarówno jego wyciszenie, jak i to, że kask ma być uniwersalny i sprawdzać się zarówno w ciepłe, jak i chłodniejsze dni. W kaskach turystycznych mamy więc mniej otworów wentylacyjnych i są one nieco inaczej zaprojektowane przez co ilość powietrza dostającego się do środka jest dużo mniejsza. Dodatkowo cały system działa najefektowniej kiedy jedziemy w pozycji bardziej wyprostowanej.

Zapięcie

W kasku sportowym nie znajdziemy innego zapięcie niż DD. W kaskach turystycznych najczęściej występują wygodniejsze zapięcia mikrometryczne.

Dodatki

Kask sportowy ma przede wszystkim chronić, chłodzić i być jak najbardziej aerodynamiczny. Wszelkie dodatki będą się skupiały właśnie na tym. Znajdziemy tu więc spojlery i skrzydełka aerodynamiczne zapewniające stabilność podczas dużej prędkości. Niektórzy producenci oferują w swoich modelach sportowych nawet system nawodnienia, który stosują zawodnicy podczas wyścigów motocyklowych.

Kask sportowy
AGV Pista GP RR

Modele turystyczne mogą skupić się bardziej na wyciszeniu i komforcie. Standardowym dodatkiem w kaskach turystycznych jest blenda przeciwsłoneczna. Niektóre z nich mają także miejsce na dedykowany intercom, a nawet wbudowany mikrofon i głośniki.

Kask sportowy obowiązkowy na ścigacza?

Otóż okazuje się, że niekoniecznie. Pamiętajmy, że kaski typowo sportowe tworzone są w bardzo konkretnym celu, jakim jest jazda z maksymalną prędkością podczas wyścigu lub treningów w maksymalnie złożonej pozycji i przy maksymalnym wysiłku. Jeżeli masz ścigacza, ale jeździsz nim głównie po ulicy i bardziej rekreacyjnie niekoniecznie jest ci potrzebny kask stricte sportowy. Może się okazać, że wysokiej jakości kask sportowo-turystyczny, czy nawet typowy turystyk dużo lepiej zaspokoi twoje potrzeby dzięki uniwersalnej wentylacji, najczęściej lepszemu wyciszeniu i większej wygodzie. Ekstremalny kask sportowy ma wiele zalet, ale niekoniecznie wszystkie one sprawdzą się w codziennej, mniej wyczynowej jeździe w ruchu drogowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.