_SLIDERCzy super bezpieczny kask sportowy to najlepszy wybór do jazdy codziennej i...

Czy super bezpieczny kask sportowy to najlepszy wybór do jazdy codziennej i turystyki?

-

Kaski sportowe tworzone są z myślą o maksymalnym bezpieczne i aerodynamice. Okazuje się jednak, że nie zawsze są one najlepszym wyborem wśród dostępnych modeli. I bynajmniej nie chodzi tu tylko o rodzaj motocykla, na jakim jeździmy, choć oczywiście nie jest to bez znaczenia. Czasami nawet mając rasowego sporta, warto wybrać bardziej uniwersalny model niż ten stricte sportowy. Dlaczego? O tym poniżej.

Jakie są różnice między kaskiem turystycznym a sportowym? Zacznijmy od tego czym tak naprawdę różni się typowy kask sportowy od integralnego kasku turystycznego.

Skorupa

Skorupa, a raczej jej kształt to coś, co najczęściej rzuca się w oczy kiedy mamy możliwość porównania tych dwóch rodzajów kasków. Jak można się domyśleć, kaski sportowe są zazwyczaj mniejsze i mają maksymalnie aerodynamiczny kształt.

Teoria ta nie sprawdza się w kaskach Arai:

Dodatkowo kaski sportowe są zbudowane w taki sposób, aby mieć bardzo dobra widoczność przy mocno pochylonej pozycji. Wystarczy ustawić obok siebie kask sportowy i turystyczny, aby dostrzec różnice w kącie ustawienia szyby w obu kaskach.

Wentylacja

Znaczącą różnicę pomiędzy kaskami sportowymi a turystycznymi znajdziemy również w systemie wentylacji. Kaski sportowe mają zapewniać maksymalne chłodzenie podczas szybkiej i agresywnej jazdy w pozycji pochylonej. Aby spełnić to zadanie, mają liczne otwory wentylacyjne, które są zaprojektowane tak, aby wpuszczać jak największą ilość powietrza. Jednym słowem ma tutaj przede wszystkim gwizdać i świstać. O ile tak wydajna wentylacja świetnie się sprawdza na torze podczas dużego wysiłku, tak w jeździe bardziej rekreacyjnej może przeszkadzać (szczególnie w chłodne dni) oraz mieć negatywny wpływ na wyciszenie kasku.

Schuberth SR2 – sportowy kask idealny do użytku codziennego [TEST, opinia, cena, wady, zalety]

Wentylacja w kaskach turystycznych ma już nieco inną funkcję. Tutaj brane pod uwagę jest zarówno jego wyciszenie, jak i to, że kask ma być uniwersalny i sprawdzać się zarówno w ciepłe, jak i chłodniejsze dni. W kaskach turystycznych mamy więc mniej otworów wentylacyjnych i są one nieco inaczej zaprojektowane przez co ilość powietrza dostającego się do środka jest dużo mniejsza. Dodatkowo cały system działa najefektowniej kiedy jedziemy w pozycji bardziej wyprostowanej.

Zapięcie

Czy super bezpieczny kask sportowy to najlepszy wybór do jazdy codziennej i turystyki?

W kasku sportowym nie znajdziemy innego zapięcie niż DD. W kaskach turystycznych najczęściej występują wygodniejsze zapięcia mikrometryczne.

Dodatki

Kask sportowy ma przede wszystkim chronić, chłodzić i być jak najbardziej aerodynamiczny. Wszelkie dodatki będą się skupiały właśnie na tym. Znajdziemy tu więc spojlery i skrzydełka aerodynamiczne zapewniające stabilność podczas dużej prędkości. Niektórzy producenci oferują w swoich modelach sportowych nawet system nawodnienia, który stosują zawodnicy podczas wyścigów motocyklowych.

Kask sportowy
AGV Pista GP RR

Modele turystyczne mogą skupić się bardziej na wyciszeniu i komforcie. Standardowym dodatkiem w kaskach turystycznych jest blenda przeciwsłoneczna. Niektóre z nich mają także miejsce na dedykowany intercom, a nawet wbudowany mikrofon i głośniki.

Kask sportowy obowiązkowy na ścigacza?

Otóż okazuje się, że niekoniecznie. Pamiętajmy, że kaski typowo sportowe tworzone są w bardzo konkretnym celu, jakim jest jazda z maksymalną prędkością podczas wyścigu lub treningów w maksymalnie złożonej pozycji i przy maksymalnym wysiłku. Jeżeli masz ścigacza, ale jeździsz nim głównie po ulicy i bardziej rekreacyjnie niekoniecznie jest ci potrzebny kask stricte sportowy. Może się okazać, że wysokiej jakości kask sportowo-turystyczny, czy nawet typowy turystyk dużo lepiej zaspokoi twoje potrzeby dzięki uniwersalnej wentylacji, najczęściej lepszemu wyciszeniu i większej wygodzie. Ekstremalny kask sportowy ma wiele zalet, ale niekoniecznie wszystkie one sprawdzą się w codziennej, mniej wyczynowej jeździe w ruchu drogowym.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ