sob., 23 paź 2021

Czy można wyprzedzać na linii podwójnej ciągłej i w korku? Te zasady musi znać każdy motocyklista

-

W przypadku samochodów sprawa jest jasna, natomiast podczas jazdy motocyklem wielokrotnie zdarza się nam najeżdżanie na linię podwójną ciągłą, chociażby podczas wyprzedzania pojazdów w korku. Czy jest to zgodne z prawem?

Przede wszystkim linia podwójna ciągła kojarzy się większości kierowcom z zakazem wyprzedzania, jednakże jej definicja jest nieco inna – znak drogowy poziomy P-4 rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią. Oznacza to w takim razie, że zgodnie z prawem możemy wyprzedzić pojazdem pod warunkiem, że nie przekroczymy linii podwójnej ciągłej. Zapamiętać o tym powinni szczególnie motocykliści, którzy pod uwagę powinni jednak wziąć fakt, że zazwyczaj znak poziomy P-4 pojawia się w miejscach niebezpiecznych.

Należy również pamiętać o tym, że ustawodawca określił w niektórych przypadkach wymaganą odległość od wyprzedzanego pojazdu – w razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 metr. Nie mamy jednak określonej odległości od innego pojazdu mechanicznego, dlatego powinna być ona bezpieczna, a ta z kolei dla każdego kierowcy i dla różnych sytuacji będzie inna.

Jak przejeździć motocyklem tysiące kilometrów bez wypadku? Moje 4 złote zasady!

Podwójna ciągła i zakaz wyprzedzania

Czy wobec tego można wyprzedzać pomimo linii podwójnej ciągłej oraz znaku zakazu wyprzedzania B-25? Okazuje się, że tak. Prawo o ruchu drogowym definiuje ten znak jako zabronienie kierującym pojazdami silnikowymi wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych. Oznacza to, że można w tym miejscu wyprzedzić motocykl, motorower czy rower. Warto jednak pamiętać o konieczności zachowania co najmniej 1 metra odległości w niektórych przypadkach.

Czy motocykliści mogą przeciskać się w korkach?

Oczywiście, że tak, jednakże pod warunkiem, że zastosują się do wszystkich znaków pionowych oraz poziomych. Warto jednak pamiętać, że zawsze należy wykonywać ten manewr z lewej strony, chyba, że jest to jezdnia jednokierunkowa lub występują co najmniej dwa pasy ruchu w tym samym kierunku na obszarze zabudowanym, bądź trzy pasy poza obszarem zabudowanym.

Motocykle przeciskając się środkiem pomiędzy stojącymi bądź poruszającymi samochodami, nie naruszają przepisów! Oczywiście motocykliści powinni zachować szczególną ostrożność, przestrzegać znaków drogowych (zakaz wyprzedzania, linia ciągła itp.) i zachować bezpieczny odstęp, jednak nie jest on określony. Tymczasem kierowców aut przepisy zobowiązują do zachowania metrowego odstępu podczas wyprzedzania motocykla. Dlatego jeśli kierowca, który poruszając się w ramach jednego pasa ruchu, nagle zmieni kierunek (np. omijając dziurę w asfalcie) i zderzy się z wyprzedzającym go motocyklistą, ponosi winę za zdarzenie. – komentuje Krzysztof Burdak, szef sekcji Ruchu Drogowego krakowskiej Komendy Miejskiej Policji.

Wobec tego nawet w przypadku linii ciągłej możemy motocyklem wyprzedzić inny pojazd pod warunkiem, że nie przekroczymy jej, ani nie złamiemy żadnego innego zakazu, o którym informują znaki. Warto pamiętać również, że nawet podczas jazdy w korku i zmieniania pasów ruchu konieczne jest używanie kierunkowskazu.

Motocyklisto! Pamiętaj o tym przeciskając się w korku

Aby cały manewr przebiegał zgodnie z zasadami określonymi w Prawie o Ruchu Drogowym niezbędne jest zapamiętanie kilku zasad, które pozwolą nam uniknąć agresji drogowej, a także spotkania z policją. Przede wszystkim nie najeżdżaj, ani nie przekraczaj linii ciągłej. Pamiętaj o utrzymywaniu bezpiecznego odstępu od wyprzedzającego pojazdu, każdorazową zmianę pasa ruchu sygnalizuj kierunkowskazem, nie zajmuj jednocześnie dwóch pasów ruchu oraz wyprzedzaj z lewej strony lub obydwu stron, o ile jest to droga jednokierunkowa, bądź o przynajmniej o dwóch pasach runku w jednym kierunku w terenie zabudowanym.

Wiktor Seredyński
Od najmłodszych lat jest miłośnikiem dwóch kółek, a co lepsze, początkowo zamiast za dziewczynami, oglądał się za przejeżdżającymi motocyklami. Ta choroba została mu po dziś dzień i nie ma ochoty się z niej leczyć. Fan garażowych posiedzeń i dłubania przy motocyklach przy akompaniamencie Dire Straits. Po godzinach amatorsko toruje i często podróżuje motocyklem, szczególnie upodobał sobie wyjazdy pod namiot. Aktualnie na trzecim roku studiów dziennikarstwa w Katowicach. Zapalony fan MotoGP i Marqueza. Plany na przyszłość wiąże z motocyklami – i prywatnie, i w pracy.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

15 punktów za jedno wykroczenie drogowe? Tak, już od 1 grudnia. Znamy nowy taryfikator punktów karnych 2022

Rząd już od dłuższego czasu zapowiadał wprowadzenie zmian przepisów, które poprawią bezpieczeństwo na drogach, ale także skutecznie będą walczyć z piratami drogowymi i pijanymi...

Zakaz wjazdu pojazdów spalinowych na słowacką stronę Tatr – rząd ma już plany i podał planowaną datę wprowadzenia zmian

Tatry, zarówno te po polskiej, jak i po słowackiej stronie, słyną nie tylko z pięknych gór, ale także malowniczych tras, które uwielbiane są przez...

Ogranicznik prędkości w motocyklach? Tego właśnie chce Parlament Europejski

Dotychczasowe zmiany w pojazdach, które miały poprawić nasze bezpieczeństwo dotyczyły przede wszystkim elektroniki. Parlament Europejski chce jednak wykluczyć problem w jego zarodku, dlatego na...

Wypożycz polski motocykl w Hiszpanii, spędź niezapomniany jesienno-zimowy urlop na motocyklu

Czy tego chcemy, czy nie, najlepszy czas do jazdy motocyklem w naszym kraju powoli mija, a może już minął. Ciepłe dni pozostają wspomnieniem, a...

Stworzono pierwszy prototyp księżycowego motocykla o nazwie Tardigarde

Prototyp dwukołowego motocykla księżycowego o nazwie Tardigrade właśnie zaprezentowany został przez niemiecką firmę Hookie. Będzie on przede wszystkim lżejszy od księżycowego buggy, co ma...