czw, 24 Cze 2021

Ciekawe miejsca na motocykl – woj. mazowieckie. Zwiedzamy skanseny

-

Pogoda nas nie rozpieszcza. A szkoda, bo majówkę można byłoby spędzić na dwóch kołach. A niebawem zostaną ponownie otwarte bramy muzeów, zabytków i… skansenów. I to właśnie tymi ostatnimi pragniemy was tym wpisem zainteresować. Naprawdę warto zwiedzać tego typu miejsca.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Kierując się z Warszawy najlepiej wybrać trasę S7, na wysokości Płońska skręcając na Toruń/Bydgoszcz. Do przejechania mamy około 130 kilometrów. W tygodniu ruch jest duży, a przejezdność pogarszają liczne ciężarówki i fotoradary, przez które kierowcy samochodów mocno zwalniają. Te niedogodności wynagrodzą nam widoki na trasie, a przede wszystkim atrakcje w skansenie.

Choć początki muzeum sięgają pierwszej połowy lat 70. ubiegłego wieku, to pierwsze budynki udostępniono zwiedzającym w 1985 roku.

Poza licznymi zabytkowymi chatami, ozdobą kolekcji jest zespół karczemny z karczmą z Sochocina, kuźnia z Żuromina, zespół dworski z dworem z Bojanowa, osiemnastowieczny kościół z Drążdżewa.

Prawdziwą atrakcją są natomiast imprezy plenerowe, jak żniwa, czy wykopki.

Podczas tych wydarzeń można podziwiać dawną pracę chłopów w polu.

Można też zobaczyć podczas pracy zabytkowe maszyny rolnicze, przędzalnie, wyciskarki soków, po terenie przechadzają się chłopi, ziemianie oraz zwierzęta gospodarskie.

W zabytkowej karczmie możemy zaś posilić się żurkiem albo pajdą chleba ze smalcem i ogórkiem.

Wycieczka motocyklowa okolice Warszawy – Żyrardów

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Położony jest około 100 kilometrów od Warszawy. Jadąc trasą S7, w Nowym Kazuniu skręcamy w drogę nr 575 i przez Małą Wieś przy Drodze, Piaski Duchowne, Świniary, jadąc wzdłuż Wisły, docieramy do Wiączemina Polskiego.

Oficjalnie obiekt został otwarty 14 października 2018 roku, choć niektóre budynki, w tym przede wszystkim kościół, udostępniono zwiedzającym wcześniej.

Skansen gromadzi pamiątki związane z pobytem na tych ziemiach Olendrów – osadników z Fryzji i Niderlandów, którzy zaczęli przybywać, m.in. na ziemie Mazowsza, od XVI do XIX wieku. Byli to mennonici, którzy kryli się na ziemiach polskich, przed prześladowaniami religijnymi. U nas mogli cieszyć się wolnością – osobistą i wyznania. Podmokłe tereny zamieniali w żyzne ziemie. Z czasem dołączyli do nich niemieccy luteranie, którzy również szukali schronienia przed rodzimymi prześladowcami.

Wśród bogatej kolekcji znajdują się meble, komody, ławy, narzędzia ciesielskie, maselnice oraz prasy i kotły do wyrobu powideł buraczanych. Na teren Skansenu sprowadzono również olenderskie zagrody, z charakterystycznymi długimi budynkami z wysokimi dachami – łączyły one pomieszczenia mieszkalne i stajnie, obory.

Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej

Niemalże w połowie drogi pomiędzy Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami, w odległości niespełna 80 kilometrów od Warszawy, mieści się muzeum warte zobaczenia.

Sercem jest dwór modrzewiowy z 1743 roku. W 1787 roku jego gościem był król Stanisław August Poniatowski, a w 1814 roku urodził się tu August Cieszkowski – jeden z wyróżniających się przedstawicieli polskiej filozofii narodowej.

Na terenie skansenu zobaczyć możemy, m.in.: dzwonnicę z końca XVIII wieku, plebanię i Karczmę Plebańską z 1900 roku oraz dziewiętnastowieczne chałupy, dworek i budynki miejskie.

Są to oczywiście jedynie wybrane propozycje. Na pewno warto również zatrzymać się w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Skansenie budownictwa puszczańskiego w Dyminach, skansenie w Kuligowie, czy Skansen Ziemi Łowickiej.

Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Alex Harvill, amerykański śmiałek zginął podczas próby bicia rekordu świata

28-letni kaskader zginął w amerykańskim stanie Waszyngton, po rozbiciu się podczas próby pobicia rekordu świata w najdłuższym skoku motocyklem z rampy. Alex Harvill zginął...

Przetestuj w piątek, na Torze Jastrząb, jeden z 13 topowych motocykli pięciu różnych marek!

Już w najbliższy piątek, 25 czerwca zapraszamy na pierwszy w tym roku Track Day, organizowany przez Liberty Motors we współpracy z zespołem JC Group,...

Nawet -70% w czerwcu, we wszystkich salonach Liberty Motors!

Jeśli jeszcze nie skompletowaliście swojego stroju lub wyposażenia motocyklowego, a sezon już w pełni i wyjazd wakacyjny za pasem, koniecznie musicie wpaść do salonów...

MotoGP Niemiec: And Still! Król Sachsenring – Marc Marquez [WYNIKI]

Tak, zrobił to! Marc Marquez, którego kariera jeszcze kilka miesięcy temu wisiała na włosku i który nie ukończył trzech ostatnich wyścigów, pokazał, że GP...

Badania techniczne motocykli mają być obowiązkowe w całej Unii Europejskiej

W Polsce właściciele motocykli muszą cyklicznie udawać się na badanie techniczne tak samo, jak kierowcy samochodów osobowych. Nie jest to jednak standardem na terenie...