TurystykaNa weekendWyżyna Przedborska. Śladami dawnego przemysłu

Wyżyna Przedborska. Śladami dawnego przemysłu [NA WEEKEND]

-

[sam id=”24″ codes=”true”]Na terenach Wyżyny Przedborskiej wśród lasów i pól uprawnych kryją się klasycystyczne zabytki. Nad brzegami rzeki Kamienna odnajdziesz ślady przemysłu ciężkiego, którego historię zapoczątkowali osiedlający się tu Cystersi.

Wąchock znany z wielu kawałów o sołtysie, leży w otoczeniu lasów nad rzeką Kamienna. Zapewne  z powodu kojącego otoczenia upodobali sobie to miejsce Cystersi, którzy osiedlili się tutaj w XII w. Opactwo Cystersów składa się z dwóch części: kościoła i przylegającego do niego klasztoru. Świątynia została zbudowana z dwubarwnego piaskowca, który nadaje jej uroku i odróżnia od innych budowli typowych dla tego zakonu.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Spacer klasztornymi krużgankami przenosi w odległe czasy, a nierówna i podniszczona posadzka wzmaga nastrój grozy. Cystersi wąchoccy przyczynili się do rozwoju górnictwa i hutnictwa w dolinie rzeki Kamienna. Pozostałością tej działalności są znajdujące się nad rzeką ruiny starej fabryki żelaza.

image_gallery

Nie tylko w Wąchocku rozwijał się przemysł ciężki, w Maleńcu powstała walcownia i gwoździarnia, które stały się częścią Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Zakład produkował wyroby metalowe nieprzerwanie przez prawie dwieście lat, z czego przez większość czasu produkcja napędzana była wielkimi kołami wodnymi.

Dopiero w 1959 roku zrezygnowano z tradycyjnego zasilania siłami natury i zaczęto napędzać urządzenia energią elektryczną. Zamknięty 10 lat później zakład zaczął popadać w ruinę, przed którą uratowali go studenci Politechniki Śląskiej. Ciężko pracując nad rekonstrukcją maszyn i budynków uratowali zakład przed całkowitym zapomnieniem.

SONY DSCNie tylko przemysłem stała Wyżyna Przedborska. W Końskich w latach 40. XVIII w. wzniesiono wspaniały zespół pałacowo-parkowy, którego właścicielem był Stanisław Małachowski. Oprócz pałacu wybudowanych zostało kilka budynków o charakterze sakralnym, użytkowym i dekoracyjnym.

[sam id=”11″ codes=”true”]

W parku urządzonym w stylu angielskim kryły się neogotycka kapliczka i bogata w rośliny egipska oranżeria. Burzliwe dzieje okupacji niemieckiej i zbudowane na terenie parku szkoły, przedszkola i osiedla poprzecinane ulicami, zmniejszyły i zaburzyły elegancki park. Obecnie z zabudowań pozostał pałac, oranżeria, glorieta, świątynia grecka i neogotycka kapliczka.

12779

 

Odwiedź koniecznie:

  1. Opactwo Cystersów w Sulejowie,
  2. Muzeum regionalne w zamku w Opocznie,
  3. Muzeum im Oskara Kolberga w Przysusze,
  4. Zespół pałacowy w Końskich,
  5. Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi,
  6. Walcownię w Maleńcu,
  7. Ruiny zamku w Inowłodzu,
  8. Kurort w Czarnieckiej Górze,
  9. Zespół klasztorny w Paradyżu,
  10. Dwór w Modliszewicach.

 

Spróbuj koniecznie:

  1.  Żeberek na kapuście w Restauracji Leliwa w Końskich
  2. Tatara w Restauracji Zaścianek w Skarżysku Kamiennej

 

Proponowana trasa:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ