[sam id=”24″ codes=”true”]Na terenach Wyżyny Przedborskiej wśród lasów i pól uprawnych kryją się klasycystyczne zabytki. Nad brzegami rzeki Kamienna odnajdziesz ślady przemysłu ciężkiego, którego historię zapoczątkowali osiedlający się tu Cystersi.

Wąchock znany z wielu kawałów o sołtysie, leży w otoczeniu lasów nad rzeką Kamienna. Zapewne  z powodu kojącego otoczenia upodobali sobie to miejsce Cystersi, którzy osiedlili się tutaj w XII w. Opactwo Cystersów składa się z dwóch części: kościoła i przylegającego do niego klasztoru. Świątynia została zbudowana z dwubarwnego piaskowca, który nadaje jej uroku i odróżnia od innych budowli typowych dla tego zakonu.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Spacer klasztornymi krużgankami przenosi w odległe czasy, a nierówna i podniszczona posadzka wzmaga nastrój grozy. Cystersi wąchoccy przyczynili się do rozwoju górnictwa i hutnictwa w dolinie rzeki Kamienna. Pozostałością tej działalności są znajdujące się nad rzeką ruiny starej fabryki żelaza.

image_gallery

Nie tylko w Wąchocku rozwijał się przemysł ciężki, w Maleńcu powstała walcownia i gwoździarnia, które stały się częścią Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Zakład produkował wyroby metalowe nieprzerwanie przez prawie dwieście lat, z czego przez większość czasu produkcja napędzana była wielkimi kołami wodnymi.

Dopiero w 1959 roku zrezygnowano z tradycyjnego zasilania siłami natury i zaczęto napędzać urządzenia energią elektryczną. Zamknięty 10 lat później zakład zaczął popadać w ruinę, przed którą uratowali go studenci Politechniki Śląskiej. Ciężko pracując nad rekonstrukcją maszyn i budynków uratowali zakład przed całkowitym zapomnieniem.

SONY DSCNie tylko przemysłem stała Wyżyna Przedborska. W Końskich w latach 40. XVIII w. wzniesiono wspaniały zespół pałacowo-parkowy, którego właścicielem był Stanisław Małachowski. Oprócz pałacu wybudowanych zostało kilka budynków o charakterze sakralnym, użytkowym i dekoracyjnym.

[sam id=”11″ codes=”true”]

W parku urządzonym w stylu angielskim kryły się neogotycka kapliczka i bogata w rośliny egipska oranżeria. Burzliwe dzieje okupacji niemieckiej i zbudowane na terenie parku szkoły, przedszkola i osiedla poprzecinane ulicami, zmniejszyły i zaburzyły elegancki park. Obecnie z zabudowań pozostał pałac, oranżeria, glorieta, świątynia grecka i neogotycka kapliczka.

12779

 

Odwiedź koniecznie:

 1. Opactwo Cystersów w Sulejowie,
 2. Muzeum regionalne w zamku w Opocznie,
 3. Muzeum im Oskara Kolberga w Przysusze,
 4. Zespół pałacowy w Końskich,
 5. Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi,
 6. Walcownię w Maleńcu,
 7. Ruiny zamku w Inowłodzu,
 8. Kurort w Czarnieckiej Górze,
 9. Zespół klasztorny w Paradyżu,
 10. Dwór w Modliszewicach.

 

Spróbuj koniecznie:

 1.  Żeberek na kapuście w Restauracji Leliwa w Końskich
 2. Tatara w Restauracji Zaścianek w Skarżysku Kamiennej

 

Proponowana trasa:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.