TurystykaNa weekendRównina Garwolińska. Historia wielkich Polaków

Równina Garwolińska. Historia wielkich Polaków [NA WEEKEND]

-

[sam id=”24″ codes=”true”]Równina Garwolińska, która przebiega wzdłuż Wisły, zachwyca spokojem i zielenią. Tereny te przypadły do gustu wielkim Polakom, którzy właśnie tu wznieśli swoje rezydencje, zamki i dwory, a inni swoimi czynami wpisali się w karty historii.

Niedaleko Warszawy w dolinie Wisły na niewielkim wzgórzu przyciągają wzrok trzy czerwone baszty. To ruiny zamku książąt mazowieckich, który w XVI w. podlegał królowej Bonie. Zamek w Czersku powstał na miejscu grodu z XI w. i stanowił najważniejszą rezydencję księcia Janusza I, aż do jego śmierci.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Niestety podczas Potopu Szwedzkiego zamek doznał poważnego uszczerbku. Potem wielokrotnie próbowano go odratować, ale zawiłe historie wojenne skutecznie to uniemożliwiły. Obecnie te wspaniałe ruiny warto odwiedzić i przenieść się za sprawą wielu rycerskich turniejów do czasów jego świetności.

1

W Kozienicach wśród licznych zabytków na szczególną uwagę zasługuje XVIII-wieczny zespół parkowo-pałacowy. Okazała rezydencja stworzona została dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pałac był wielokrotnie przebudowywany. Jednakże po pożarze, który strawił jej budynki w 1939 r, zachowała się jedynie renesansowa oficyna. W latach 50. dobudowano część pałacu, przed którą znajduje się XVIII-wieczna sadzawka, a z tyłu angielski park.   XVI-wieczny obelisk, który góruje nad pałacem upamiętnia narodziny Zygmunta I Starego.

POL_Kozienice_palac_jpg-seo

Nie tylko okazałe pałace i zamki znajdują się w dolinie Wisły. Na tych terenach rozegrały się ważne historycznie wydarzenia. W Maciejowicach w 1794 r. odegrała się bitwa, w której Tadeusz Kościuszko poniósł klęskę w starciu z wojskami rosyjskimi, w wyniku czego został pojmany do niewoli.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Odmienny wynik przyniosła bitwa pod Studziankami w 1944 r. , która zapewniła zwycięstwo Wojskom Polskim. Bitwa pod Studziankami była największą bitwą pancerną Wojska Polskiego na froncie wschodnim, a zwycięstwo to zapewniło Polakom i Rosjanom utrzymanie się na przyczółku w dorzeczu Wisły.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Odwiedź koniecznie:

  1. Muzeum Regionalne w Kozienicach,
  2. Pałac w Kozienicach,
  3. Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej,
  4. Muzeum Pułaskiego w Warce,
  5. Kościół Wieczerzy Pańskiej w Górze Kalwarii,
  6. Zamek w Czersku,
  7. Pałac w Małej Wsi,
  8. Kościół i klasztor Matki Bożej Szkaplerznej w Warce,
  9. Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Studziankach.

 

Spróbuj koniecznie:

  1.  Żurku Staropolskiego w Zajeździe przy Gościńcu w Garbatce
  2.  Zapiekanej goleni wieprzowej w Zajeździe na Winiarach w Warce

 

Proponowana trasa:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ