[sam id=”24″ codes=”true”]Równina Garwolińska, która przebiega wzdłuż Wisły, zachwyca spokojem i zielenią. Tereny te przypadły do gustu wielkim Polakom, którzy właśnie tu wznieśli swoje rezydencje, zamki i dwory, a inni swoimi czynami wpisali się w karty historii.

Niedaleko Warszawy w dolinie Wisły na niewielkim wzgórzu przyciągają wzrok trzy czerwone baszty. To ruiny zamku książąt mazowieckich, który w XVI w. podlegał królowej Bonie. Zamek w Czersku powstał na miejscu grodu z XI w. i stanowił najważniejszą rezydencję księcia Janusza I, aż do jego śmierci.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Niestety podczas Potopu Szwedzkiego zamek doznał poważnego uszczerbku. Potem wielokrotnie próbowano go odratować, ale zawiłe historie wojenne skutecznie to uniemożliwiły. Obecnie te wspaniałe ruiny warto odwiedzić i przenieść się za sprawą wielu rycerskich turniejów do czasów jego świetności.

1

W Kozienicach wśród licznych zabytków na szczególną uwagę zasługuje XVIII-wieczny zespół parkowo-pałacowy. Okazała rezydencja stworzona została dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pałac był wielokrotnie przebudowywany. Jednakże po pożarze, który strawił jej budynki w 1939 r, zachowała się jedynie renesansowa oficyna. W latach 50. dobudowano część pałacu, przed którą znajduje się XVIII-wieczna sadzawka, a z tyłu angielski park.   XVI-wieczny obelisk, który góruje nad pałacem upamiętnia narodziny Zygmunta I Starego.

POL_Kozienice_palac_jpg-seo

Nie tylko okazałe pałace i zamki znajdują się w dolinie Wisły. Na tych terenach rozegrały się ważne historycznie wydarzenia. W Maciejowicach w 1794 r. odegrała się bitwa, w której Tadeusz Kościuszko poniósł klęskę w starciu z wojskami rosyjskimi, w wyniku czego został pojmany do niewoli.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Odmienny wynik przyniosła bitwa pod Studziankami w 1944 r. , która zapewniła zwycięstwo Wojskom Polskim. Bitwa pod Studziankami była największą bitwą pancerną Wojska Polskiego na froncie wschodnim, a zwycięstwo to zapewniło Polakom i Rosjanom utrzymanie się na przyczółku w dorzeczu Wisły.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Odwiedź koniecznie:

 1. Muzeum Regionalne w Kozienicach,
 2. Pałac w Kozienicach,
 3. Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej,
 4. Muzeum Pułaskiego w Warce,
 5. Kościół Wieczerzy Pańskiej w Górze Kalwarii,
 6. Zamek w Czersku,
 7. Pałac w Małej Wsi,
 8. Kościół i klasztor Matki Bożej Szkaplerznej w Warce,
 9. Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Studziankach.

 

Spróbuj koniecznie:

 1.  Żurku Staropolskiego w Zajeździe przy Gościńcu w Garbatce
 2.  Zapiekanej goleni wieprzowej w Zajeździe na Winiarach w Warce

 

Proponowana trasa:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.