6 listopada 2020 roku odbyła się premiera nowego motocykla Royal Enfield. Meteor 350, bo tak się nazywa, nie zapewnia jednak kosmicznych osiągów. Jest za to dobrze zaprojektowanym, małym cruiserem, mającym dawać dużo radości z jazdy.
Narodziny motocykla poprzedziła rezygnacja Royala Enfielda z klasy 500. Na lokalnym indyjskim rynku okazywała się mało atrakcyjna dla potencjalnych nabywców, a to z uwagi na wysoką cenę. Najbardziej popularne są tam za to 350-tki, dlatego też nowa maszyna jest przedstawicielem tego właśnie segmentu. Ponadto koncern zdecydował o skupieniu się wyłącznie na dalszym rozwoju modeli 650 (Interceptor i Continental GT), Himalayan oraz rodziny Meteor.
W ofercie producenta są jeszcze inne motocykle klasy 350 Bullet i Classic. Jednak Meteor jest konstrukcją całkowicie nową, zaprojektowaną od podstaw, z silnikiem nie mającym nic wspólnego z uprzednio produkowanymi jednostkami. Jest to czterosuwowy jednocylindrowiec, z chłodzeniem olejowo powietrznym, generujący moc 20,2 KM przy 6100 obr/min. Maksymalny moment obrotowy wynosi natomiast 27 Nm.
O nowoczesności świadczy chociażby dwukanałowy ABS czy wyposażenie elektroniczne. Ciekawostką jest, że mniejszy z zegarów, po sparowaniu z telefonem, pełni funkcję nawigacji. Prostej, ale czytelnej.
Większy posiada klasyczny prędkościomierz oraz wielofunkcyjny wyświetlacz ciekłokrystaliczny, na którym odnajdziemy przebieg, zegarek, itp.
Producent oferuje wiele wersji kolorystycznych – w tym brąz, błękit, czerwień, żółć i czerń. Motocykl można ponadto doposażyć w fabryczne gmole, owiewki i sakwy.
Meteory będą skierowane przede wszystkim na rynek wewnętrzny oraz do innych krajów azjatyckich. Przyjdzie im tam konkurować z Benelli imperiale 400
Benelli Imperiale 400 – motocyklowy wehikuł czasu [test, dane techniczne, opinia, wady, zalety]
jak i nową Hondą CB 350.
Natomiast otwarta pozostaje kwestia eksportu do Europy – ze względu na normy Euro 5, jak i mniejsze zainteresowanie motocyklami tej klasy na Starym Kontynencie.
Dane techniczne:
Silnik: jednocylindrowy, czterosuwowy, z chłodzeniem olejowo –powietrznym
Pojemność skokowa: 349 cm3
Moc: 20,2 KM
Maksymalny moment obrotowy: 27 Nm
Skrzynia biegów: 5 przełożeń
Zasilanie: wtrysk paliwa
Zawieszenie przód: widelec z goleniami o średnicy 41 mm
Zawieszenie tył: wahacz dwuramienny
Przednia opona: 100/90 – 19”
Tylna opona: 140/70 – 17”
Hamulec przedni: tarcza 300 mm z zaciskiem dwutłoczkowym
Hamulec tylny: tarcza 270 mm z zaciskiem jednotłoczkowym
Pojemność zbiornika paliwa: 15 litrów