Nowe definicja pojawi się w znowelizowanym Prawie o ruchu drogowym, który wejdzie w życie 21 września. Czy przejście sugerowane mocno namiesza w przepisach?
Od 21 września funkcjonować będzie nowa definicja przejścia sugerowanego, a wszystko po to, aby utrzymać przepustowość wielu ulic szczególnie w dużych miastach. Rozwiązanie to popularne jest w wielu zachodnich krajach, a według Prawa o ruchu drogowym przejście sugerowane to nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych.
W dużym skrócie jest to miejsce, które służy do bezpiecznego przekraczania ulicy, jednakże w przeciwieństwie do klasycznego przejścia dla pieszych, sugerowane nie będzie chronić dodatkowo pieszego. W tym miejscu nie będą posiadali oni pierwszeństwa przed przejeżdżającymi pojazdami. Przejścia sugerowane nie są dodatkowo oznakowane, a najczęściej ograniczają się one jedynie do niższego krawężnika czy dodatkowej wysepki. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będzie potrzeby obniżać dopuszczalnej prędkości, co jest częstym widokiem szczególnie na prostych odcinkach drogi na terenie wsi lub niewielkich miasteczek. Nowelizacja ta wejdzie w życie 21 września.
Odblaskowe ludziki ostrzegają kierowców o przejściach dla pieszych w Bytomiu