EkstraZłudzenia optyczne. Dlaczego kierowcy aut nie widzą motocyklistów

Złudzenia optyczne. Dlaczego kierowcy aut nie widzą motocyklistów

-

Kolizję samochodu i motocykla zwykle tłumaczy się nieostrożnością lub nieuwagą jednego z nich. Przyczyną mogą być jednak złudzenia optyczne i zjawisko zwane motion induced blindness, czyli ślepota wywołana ruchem. Zobacz jak powstaje. 

W Wielkiej Brytanii funkcjonuje zabawne określenie opisujące przyczyny wypadków: SMIDSY (sorry mate, I didn’t see you – Wybacz Stary, Nie Widziałem Cię). Sam fakt, że tak wielu kierowców tłumaczy się w podobny sposób, już powinien dać do zastanowienia. Ale prawdziwa przyczyna jest nieco inna. To własnie Ślepota Wywołana Ruchem, czyli złudzenia optyczne związane z poruszającym się obiektem.

Ślepota Wywołana Ruchem to zjawisko odkryte niedawno. W 1991 r. sformułowano tezę, że dla osoby będącej w ruchu pewne detale mogą być niewidoczne. Problem jest doskonale znany pilotom, ponieważ źródłem ślepoty wywołanej ruchem jest obserwowanie jednego punktu podczas przemieszczania się. Można zatem wnioskować, że kierowca jadąc samochodem i wpatrując się w drogę przed sobą może nie zauważyć obiektów znajdujących się w jego polu widzenia.

Takie złudzenia optyczne obrazuje poniższy rysunek. Gdy przez dłuższą chwilę będziesz się wpatrywać w zielony punkt pośrodku – żółte, zewnętrzne punkty zaczną znikać i ponownie się pojawiać. Oczywiście nie jest to dokładnie sytuacja, z jaką spotykamy się na drodze, ilustruje jednak pewne złudzenia optyczne którym ulegają kierowcy samochodów.

Ślepota wywołana ruchem
Ślepota wywołana ruchem. Wpatruj się w zielony punkt pośrodku – po chwili żółte punkty wokół zaczną znikać

 

Co ciekawe, na zjawisko to nie mają wpływu obowiązkowe w wielu krajach elementy odblaskowe. Jedynym sposobem na uniknięcie konsekwencji ślepoty wywołanej ruchem jest unikanie wpatrywania się w jeden punkt, czyli regularne sprawdzanie lusterek, obserwowanie na zmianę środka i pobocza drogi.

Zjawisko ślepoty wywołanej ruchem widać też doskonale na dwóch poniższych filmach. Motocyklista znajduje się w lewym górnym rogu, mniej więcej na godzinie 10.

Złudzenia optyczne – film 1

 

Złudzenia optyczne – film 2

 

Ślepota wywołana ruchem nie jest rzecz jasna jedynym powodem przykrych zdarzeń na drodze. Kiedy jednak zdamy sobie sprawę, że aż 70% wypadków powodują kierowcy samochodów, możemy zaryzykować twierdzenie, że skala zjawiska jest spora.

Jak zminimalizować skutki

Jeśli zorientujemy się, że kierowca samochodu nas nie widzi z powodu ślepoty wywołanej ruchem (np. jedzie prosto na nas), próbujmy zrobić coś nieoczekiwanego. Można błyskać światłami, można zjechać na bok, zatrąbić, poruszać kierownicą czy na chwilę włączyć kierunkowskazy. Nie uchroni nas to przed kolizją ale zwiększy szanse dostrzeżenia.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ