NajnowszeSokoły i inne białe kruki. Wystawa polskich oldtimerów w Warszawie

Sokoły i inne białe kruki. Wystawa polskich oldtimerów w Warszawie

-

[sam id=”24″ codes=”true”]Zabytkowe polskie jednoślady znalazły się na nowej wystawie w warszawskim Muzeum Techniki i Przemysłu. Wśród eksponatów nie zabrakło takich marek jak Sokół, Junak czy Osa. Ekspozycja jest stałą częścią zbiorów muzeum.

Autor wystawy, Jerzy Lemański zaznacza, że wybór eksponatów nie był przypadkowy. Wystawione motocykle i skutery mają być obrazem epoki, z której pochodzą. Podkreśla, że w najlepszych latach Polska produkowała 150 tysięcy motocykli rocznie – więcej niż Anglia, Francja czy Stany Zjednoczone.

[sam id=”11″ codes=”true”]

W nowej sali ekspozycyjnej warszawskiego Muzeum Techniki i Przemysłu stanęły motocykle SHL, WFM, WSK, Junak oraz skuter Osa. Największą dumą Jerzego Lemańskiego są jednak motocykle Sokół – wśród eksponatów znajdziemy modele 1000, 600 RT,  a także prawdziwe rarytasy – Sokoła 200 z 1939 r. i Sokoła 500 RS z 1937 r.

motor_1Ten ostatni motocykl to absolutny unikat. Na świecie zachowały się tylko trzy egzemplarze – model znajdujący się w zbiorach muzeum ma numer silnika 002 i jest w idealnym stanie technicznym. Sokół  200 wyprodukowany został w liczbie 78 sztuk – prace nad nim przerwała II Wojna Światowa.

motor_2Wystawa w warszawskim muzeum została otwarta 17 listopada i ma charakter stały, motocykle można oglądać bez ograniczenia czasowego.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ