[sam id=”24″ codes=”true”]Zabytkowe polskie jednoślady znalazły się na nowej wystawie w warszawskim Muzeum Techniki i Przemysłu. Wśród eksponatów nie zabrakło takich marek jak Sokół, Junak czy Osa. Ekspozycja jest stałą częścią zbiorów muzeum.

Autor wystawy, Jerzy Lemański zaznacza, że wybór eksponatów nie był przypadkowy. Wystawione motocykle i skutery mają być obrazem epoki, z której pochodzą. Podkreśla, że w najlepszych latach Polska produkowała 150 tysięcy motocykli rocznie – więcej niż Anglia, Francja czy Stany Zjednoczone.

[sam id=”11″ codes=”true”]

W nowej sali ekspozycyjnej warszawskiego Muzeum Techniki i Przemysłu stanęły motocykle SHL, WFM, WSK, Junak oraz skuter Osa. Największą dumą Jerzego Lemańskiego są jednak motocykle Sokół – wśród eksponatów znajdziemy modele 1000, 600 RT,  a także prawdziwe rarytasy – Sokoła 200 z 1939 r. i Sokoła 500 RS z 1937 r.

motor_1Ten ostatni motocykl to absolutny unikat. Na świecie zachowały się tylko trzy egzemplarze – model znajdujący się w zbiorach muzeum ma numer silnika 002 i jest w idealnym stanie technicznym. Sokół  200 wyprodukowany został w liczbie 78 sztuk – prace nad nim przerwała II Wojna Światowa.

motor_2Wystawa w warszawskim muzeum została otwarta 17 listopada i ma charakter stały, motocykle można oglądać bez ograniczenia czasowego.

[sam id=”11″ codes=”true”]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.