Niedawno pisaliśmy o tym, że Mahindra rozważa możliwość ekspansji na rynek europejski i reaktywację kultowej marki MZ, tymczasem okazało się, że koncern na celowniku ma także brytyjską markę BSA. Oczekuje się, że motocykle BSA mają być alternatywą klasy premium dla produktów Royal Enfield w Europie.

Po udanym wskrzeszeniu marki Jawa, indyjski producent jednośladów jest na dobrej drodze do powtórzenia tego sukcesu w przypadku kultowej, brytyjskiej marki BSA. Anand Mahindra, prezes Mahindra Group, ogłosił, że pierwsze nowe motocykle z logiem BSA na bakach będą montowane przez spółkę córkę koncernu, Classic Legends, w Wielkiej Brytanii już od połowy 2021 roku.

Czekając na Brexit…

Wszystko wskazuje na to, że nowy motocykl BSA jest prawie gotowy do produkcji, a firma czeka tylko na zakończenie negocjacji w sprawie Brexitu. Poinformowano też, że motocykle BSA są projektowane w Indiach, a napędzać je będą zmodyfikowane jednostki napędowe z nowych Jaw.

Wskrzeszona Jawa będzie dostępna w Europie

Szczypta historii BSA Motorcycles

Założona w 1861 roku firma Birmingham Small Arms (BSA) rozpoczęła swoją działalność jako producent broni, zanim na początku XX wieku przekształciła się w producenta motocykli. Po okresie rozkwitu, trwającym całe dziesięciolecia, produkcja zaczęła się kurczyć w latach 60., co doprowadziło do jej bankructwa w 1972 roku. Bogate dziedzictwo, rozpoznawalność oraz kult marki BSA jest bardzo dobrym prognostykiem na to, że jej wskrzeszenie ma sens i okaże się udaną inwestycją.

Jaka pojemność i cena?

Choć od wejścia na rynek nowych motocykli BSA dzielą nas jedynie miesiące, nadal nie jest wiadomo wiele o szczegółach technicznych dotyczących modelu. Sugeruje się, że modelem bazowym dla nowego motocykla będzie Jawa Roadster Retro, napędzana silnikiem pojemności 334 cm3. Zadeklarowano jedynie, że BSA by Classic Legends będzie celować w przedział cenowy mieszczący się między 5 a 10 tys. funtów brytyjskich – to bardzo duże widełki cenowe. O ile 5 000 funtów jest do przeżycia, to 10 000 za trzysetkę jest według nas nierealną mrzonką marketingowca… Podpowiedzią może być fakt, że ceny Jaw w Europie zaczynają się od 6 000 euro…

Cóż, czekamy z niecierpliwością na szczęśliwe zakończenie tej ekscytującej historii…

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.