Indie na naszych oczach stają się motocyklową potęgą. Na jednym z indyjskich portali opublikowano elektryzującą informację, jakoby konsorcjum Mahindra, do którego należy już przecież legendarna czeska marka Jawa, mierzyło się z zamiarem zakupu praw do produkcji motocykli z logiem MZ! Ależ to byłby mistrzowski ruch!

Współczesna historia marki z Zschopau jest bardzo burzliwa. Po upadku muru berlińskiego, a dokładnie w 1990 roku maszyny, prawa do marki oraz dokumentacja potrzebna do produkcji motocykli Motorradwerk Zschopau zostały sprzedane tureckiemu konsorcjum Kanuni. Turcy produkowali motocykle serii ETZ w swoim kraju, a niemieckie zakłady popadały w ruinę.

Kultowe jednoślady minionej epoki: MZ ETZ 251 – wschodni obiekt pożądania [opinie, ceny, opis, dane techniczne]

W 1999 roku prawa do marki odkupił malezyjski koncern Hond Leong, który zapragnął rozpocząć produkcję motocykli z logiem MZ. W ten sposób na rynek wprowadzono sportową MZ 1000 S, która doczekała się kilku wersji (m.in. SF – naked, ST – turystyk), a w samych Niemczech odniosła sukces sprzedażowy.

W 2008 roku fabryka została definitywnie zamknięta, a produkcja modelu wstrzymana. Jednak już w marcu 2009 roku dwaj niemieccy zawodnicy motocyklowi wykupili markę, nadające jej nową nazwę Motorenwerke Zschopau GmbH. Przez lata produkowali tylko elektryczne skutery, które marce nie przyniosły rozgłosu.

Jawa motocykl klasyczny vintage retro czechosłowacki prl

Mahindra, ogromny koncern, z ogromnymi możliwościami finansowymi ma realne szanse na sukces reaktywowania kultowej marki. Produkcja pojazdów z nowym logiem, oparta na nowej technologii, zapożyczonej chociażby od należącej do nich marki Jawa, powinna być bardzo łatwa. Potem tylko homologacje, spełnianie norm Euro 5 i transport do Europy. Czy to się uda? Najpierw Mahindra musi ogłosić zakup marki. Z otwieraniem szampana poczekajmy na tę chwilę…

Jawa Scrambler – hit czy kit?

1 KOMENTARZ

  1. Jako uzupełnienie info.
    Jawa była już obecna na indyjskim rynku od dziesiątek lat pod nazwą Jawa-Yezdi, więc obecna “reaktywacja” tej marki to tak naprawdę kontynuacja jej indyjskiej historii. MZ nie ma tam “tradycji”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.