NewsyMiędzynarodoweKawasaki rozwija projekt trójkołowca z nietypowym przednim zawieszeniem

Kawasaki rozwija projekt trójkołowca z nietypowym przednim zawieszeniem

-

Segment trójkołówców, wbrew niechęci pewnej części środowiska motocyklowego, stale się rozwija. Sprzyjają temu unikalne właściwości tych pojazdów oraz korzystne przepisy, pozwalające na jazdę niektórymi z nich kierowcom z prawem jazdy kat. B. Kawasaki od kilku lat pracuje nad swoim trójkołowcem, a ujawniane stopniowo szczegóły jego konstrukcji zaostrzają nasz apetyt. 

Po co w ogóle powstała koncepcja trójkołowca z dwoma kołami z przodu i mechanizmem umożliwiającym przechyły w zakrętach? Główna idea to połączenie odczuć z jazdy typowym jednośladem ze zwiększoną przyczepnością, jaką generuje drugie przednie koło. Pomysł ten sprawdził się bardzo dobrze w przypadku skuterów. Piaggio MP3 jest od dawna hitem na zachodzie Europy, w jego ślady poszedł Peugeot z modelem Metropolis, a za nimi m.in. Yamaha z Tricity 125 i 300 oraz Kymco z modelem CV3. 

Jaki motocykl, skuter, trójkołowiec L5e na prawo jazdy kat. B? Najciekawsze, największe, najmocniejsze nowe i używane [Ranking 2022]

Dodatkowym powodem atrakcyjności trójkołowców i ich sukcesu rynkowego (póki co na Zachodzie, u nas ich popularność też stopniowo rośnie) jest fakt, że można nimi jeździć posiadając tylko prawo jazdy kat. B. W przeciwieństwie do tradycyjnych motocykli czy skuterów klasy 125, nie ma przy tym ograniczeń w pojemności i mocy. Muszą one mieć homologację L5e, której warunkami są co najmniej dwa koła w jednej osi (przedniej lub tylnej) oraz minimalny rozstaw pary kół wynoszący 460 mm. Wyklucza to motocykle z wózkiem bocznym oraz m.in. Yamahę Niken, która z rozstawem przednich kół wynoszącym 410 mm posiada homologację L3e i jest traktowana jak zwykły motocykl. I w sumie bardzo dobrze, gdyż oddawanie jej 115 KM mocy osobom przez motocyklowego przeszkolenia nie wydaje się trafionym pomysłem. 

Kawasaki rozwija projekt trójkołowca z nietypowym przednim zawieszeniem
Kymco CV3

Nie zmienia to faktu, że kierowcy z samochodowym prawem jazdy mogą prowadzić naprawdę mocne i szybkie trójkołowce. Obecnie najmocniejszym modelem z homologacją L5e na rynku jest tajwańskie Kymco CV3, napędzane 53-konnym silnikiem, który pozwala na rozpędzenie się do niemal 180 km/h!

Koncepcja Kawasaki

Do trójkołowego wyścigu dołączy niedługo Kawasaki. A w zasadzie już dołączyło, ponieważ od kilku lat prowadzi intensywne prace nad tego typu konstrukcją. W 2021 roku Japończycy zaprezentowali wersję koncepcyjną, obecnie pracują nad wersją produkcyjną, a do mediów wyciekają kolejne szkice patentowe. Wszystko wskazuje na to, że trójkołowiec Kawasaki będzie szybkim motocyklem, podobnie jak Yamaha Niken, a nie skuterem. 

Kawasaki rozwija projekt trójkołowca z nietypowym przednim zawieszeniem

Ostatnie szkice, opublikowane w serwisie motorcyclesports.net, dają pewien wgląd w szczegóły przedniego zawieszenia. Nie jest to jeszcze projekt konkretnego modelu, tylko ogólna ilustracja systemu, który firma będzie chciała wykorzystać. W przeciwieństwie do układów stosowanych w Yamasze i Piaggio, Kawasaki planuje umieścić mechanizm przechyłu pod, a nie nad głównym zawieszeniem. Oznacza to, że będzie to element nieresorowany. Podobny system stosuje już należąca do Kawasaki marka Noslisu, która produkuje trójkołowe elektryczne rowery rekreacyjne i dostawcze. 

Kawasaki rozwija projekt trójkołowca z nietypowym przednim zawieszeniem

Kawasaki zapowiada, że nowa platforma będzie mogła być użyta zarówno w modelach z napędem spalinowym, jak i elektrycznym. Czekamy więc na jesienne targi motocyklowe, w czasie których zapewne poznamy albo kolejny koncept, albo wersję produkcyjną trójkołowca Kawasaki. 

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ