Prawo jazdy kategorii B ma różne ciekawe właściwości. Od 2014 roku, o ile posiadamy je ponad 3 lata, możemy jeździć motocyklami pojemności 125 (z pewnymi ograniczeniami konstrukcyjnymi, o czym za chwilę) ale także pojazdami trójkołowymi, których moc silnika może zaskoczyć niejednego z was… Oto przegląd i nasz ranking pojazdów jednośladowych (i trzyśladowych), którymi możemy jeździć legalnie posiadając jedynie prawo jazdy kat. B.
Posiadając prawo jazdy kategorii B, uprawniające do poruszania się samochodami o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, możemy, pod pewnym warunkiem, także prowadzić pojazdy jednośladowe. Jaki to warunek? Otóż musimy posiadać nasze uprawnienia ponad 3 lata. Wtedy bowiem prawo jazdy kategorii B uprawnia nas do prowadzenia po drogach publicznych motorowerów oraz motocykli/skuterów tzw. kategorii 125, czyli pojazdów spełniających dokładne wytyczne, jakie zawarł ustawodawca. Jakie to warunki? Przede wszystkim pojemność silnika takiej maszyny nie może przekroczyć 125 cm3, a jego moc maksymalna nie może przekroczyć 11 kW, czyli 14,96 KM. Dodatkowo stosunek mocy do masy takiego pojazdu nie może przekroczyć 0.1 kW/1 kg. Jeżeli takie warunki spełnia nasz jednośladowy pojazd, to od 2014 roku możemy nim jechać po drodze publicznej posiadając jedynie samochodowe prawo jazdy.
Drugi typ pojazdów, jakie możemy prowadzić od 2018 roku, to trójkołowce o homologacji L5e, która zakłada, że minimalny rozstaw kół bliźniaczych nie może być mniejszy niż 460 mm. Co za tym idzie taki popularny motocykl, jakim jest Niken, którego rozstaw przednich kół jest mniejszy, nie łapie się do naszego zestawienia. Wielkim plusem trójkołowców na prawo jazdy kat. B jest to, że moc ich silników jest dużo większa od mocy popularnych stodwudziestekpiątek…
Piaggio MP3 – 300/400/500 – wybierz swoją pojemność
Najciekawsze, bo najmocniejsze pojazdy dostępne na prawko B to właśnie trzykółki. Ich najpopularniejszymi przedstawicielami na polskim rynku są konstrukcje włoskiego potentata skuterowego – Piaggio. Zatem do wyboru mamy tutaj aż trzy konstrukcje o różnych pojemnościach, a zatem różnych mocach silników. Od 300 cm3 o mocy 26 KM, przez 400 cm3 z mocą 35,5 KM, aż po istnego potwora z jednocylindrowym silnikiem HPE (High Performance Engine) o pojemności 500 cm3 i mocy 43.5 KM.
To trójkołowce to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy marzą o większej prędkości maksymalnej niż 110-120 km/h, świetnym przyspieszeniu, wyjazdach za miasto i wysokim komforcie podróży.
Ciekawostką jest to, że jazda na trójkołowcu nie różni się praktycznie od jazdy skuterem dwukołowym. Nawet doświadczony motocyklista nie wyczuje w pierwszej chwili różnicy w prowadzeniu takiego pojazdu. To bardzo dobra wiadomość dla każdego, kto chce cieszyć się motocyklową wolnością, a do tego w dużo bezpieczniejszych warunkach. Pojazd trzykołowy bardzo trudno jest przewrócić, a w zakręcie, nawet przy głębokim złożeniu, prowadzi się jak przyklejony.
Kymco CV3 – trójkołowa nowość 2022
Kymco, renomowany producent pojazdów z Tajwanu, pozazdrościł powodzenia koncernowi Piaggio i… postanowił zinterpretować homologację L5e na swój sposób. Bazą do nowej, trzykołowej konstrukcji, został najmocniejszy skuter z gamy tego producenta, Kymco AK 550. Dwucylindrowy, rzędowy silnik CV3, pojemności dokładnie 550,4 cm3, generuje całe 51 KM mocy i 53 Nm momentu obrotowego. To naprawdę duuuuużo w tej kategorii. Jeszcze nie jeździliśmy tym potworem, ale jeżeli jeździ podobnie do AK 550, który testowaliśmy w zeszłym roku, to…
Kymco AK 550 2021 – testujemy tajwański maxiskuter! [DANE TECHNICZNE, OPIS, WADY, ZALETY, CENA]
…będzie naprawdę coś. AK 550 – 53,5 KM i 226 kg do 51 KM przy 280 kg. Będzie spokojniej, ale na pewno zawadiacko!
Honda Varadero 125
Honda Varadero to szlagierowy motocykl pojemności 125. Dlaczego? Produkowany w latach 2001-2016, niezawodny, wyglądający na dużo większy niż wskazywałaby na to pojemność jego dwucylindrowego silnika w układzie V. Jego moc, osiągająca 15 KM, mieści się idealnie w samej górze homologacyjnych ograniczeń. Varadero 125 jest bardzo pożądanym pojazdem na rynku motocykli używanych. To przenosi się na ceny tego modelu, które sięgają – za dobrze utrzymane roczniki na wtrysku, z ostatnich lat produkcji, nawet – nawet 18 000 zł. Czy warto? Jeżeli nie jesteście w stanie, lub nie chcecie, zrobić prawa jazdy kat. A – na pewno tak. To inwestycja, która może nie tyle przyniesie zyski, ale na pewno na niej nie stracicie, oczywiście pod warunkiem dbania o pojazd.
Barton Blade-R 125
To kolejny motocykl w naszym zestawieniu, który wygląda na większy niż jest w rzeczywistości. To dlatego, że jego nadwozie na innych rynkach z powodzeniem mieści silniki 300, a nawet prawie 400 cm3 pojemności. Motocykl ten, dla laika, będzie nie do odróżnienia od sportowej 600. To jego ogromny atut. A co z osiągami? Tutaj jest trochę gorzej, bo ten mięśniak, ze względu na masę 167 kg i moc silnika sięgającą 12,6 KM, już nie wiadomo jak szybki nie będzie… Jeżeli zainteresował was ten model, to w ubiegłym roku testowaliśmy go na naszych łamach:
Sportowy duch 125-tki – test Bartona Blade-R [test, opinie, dane techniczne, wady]
BMW CE04 – przyszłość jest dziś
Ten skuter to pojazd iście futurystyczny, którego napęd stanowi wyjątkowy silnik elektryczny, którego chwilowa moc sięga 42 KM, a moment 62 Nm – dostępny już przy najniższych prędkościach obrotowych silnika. To pozwala na atomowe przyspieszenie spod świateł, porównywalne z motocyklami klasy 600 cm3. Wizualnie to także pokaz możliwości bawarskiej fabryki, która praktycznie jeden do jednego odzwierciedliła w pojeździe produkcyjnym prototypowy zamysł designerów. Wygodna kanapa z możliwością indywidualnego dobrania jej do użytkownika, największy w klasie wyświetlacz TFT o przekątnej 10.25 cala, bateria pozwalająca na przejechanie 120 km. To wszystko sprawia, że ten elektryczny sprzęt jest naprawdę wart uwagi i… zwraca ją na mieście, przyciągając wzrok przechodniów. Sprawdzone podczas jazd testowych tym sprzętem po nicejskiej rivierze…
BMW CE 04 – futurystyczny skuter elektryczny na co dzień [dane techniczne, cena, test, 2022]
Oczywiście to nasz subiektywny przegląd sprzętów – nowości 2022 oraz dostępnych od jakiegoś czasu na rynku, także rynku pojazdów używanych. A wy, co dodalibyście do tej listy?
Ten mp3 jest fajny, pierwszy raz widzę skuter na 3 kołach ale wydaje się stabilny