Maksymalnie 15 punktów karnych jednorazowo? Rzecznik Praw Obywatelskich staje po stronie kierowców

-

Obecnie dosyć łatwo jest dobić do limitu 24 punktów karnych i stracić prawo jazdy. Niektórzy potrafią tyle zebrać za jednym razem, kiedy zostaną zatrzymani za kilka popełnionych wykroczeń. Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że jest to krzywdzące dla kierowców. W liście skierowanym do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zaproponował limit maksymalnie 15 punktów w czasie pojedynczej kontroli. 

Sporo ostatnio słyszeliśmy o rekordzistach z naprawdę imponującymi wynikami. Jednorazowo 200 punktów i 35,5 tys. zł mandatów czy 205 punktów i 27 tys. do zapłacenia? Rzeczywistość potrafi przegonić senne koszmary. Przynajmniej wraca kasowanie zebranych punktów po roku zamiast dwóch lat i możliwość zbicia ich ilości na kursach… Wygląda na to, że w „słynącym cudami” roku wyborczym możemy liczyć na kolejne obniżenie drogowego rygoru. Akurat w tym przypadku nie podejrzewamy jednak działania na korzyść żadnego z obozów politycznych. Aktualny Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO), Marcin Wiącek, został nim bowiem z poparciem wszystkich dużych partii. 

15 punktów karnych i 1000 złotych mandatu za palenie gumy motocyklem z okazji końca sezonu

Urzędnik ten wysłał niedawno do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji list, w którym podważa sens istnienia zasady, według której w czasie jednej kontroli można przyznać w zasadzie nieograniczoną liczbę punktów karnych. Oczywiście wtedy, gdy zatrzymany kierowca popełni szereg wykroczeń w ramach jednego czynu. Tym samym jednorazowy wybryk, za to efektowny, może być powodem przekroczenia liczby 24 punktów i automatycznej utraty prawa jazdy. 

Maksymalnie 15 punktów karnych jednorazowo? Rzecznik Praw Obywatelskich staje po stronie kierowców

Rzecznik proponuje jednorazowy limit wynoszący 15 punktów, nawet gdy suma wykroczeń wskazywałaby więcej. Argumentem za takim rozwiązaniem nie jest chęć pobłażania piratom drogowym, choć na pewno i takie głosy się pojawią. RPO wskazuje, że w przypadku tak dużej liczby wykroczeń w jednym czasie wiele zależy od kwalifikacji czynu, której dokonuje na miejscu policjant. W opinii rzecznika naraża to kierowców na uznaniowe podejście danego funkcjonariusza. Limit 15 punktów ma zapewnić sprawiedliwe, ale nieprzesadnie surowe karanie wykroczeń drogowych.

Jest to interesująca argumentacja i jesteśmy ciekawi, jaki będzie dalszy los propozycji Rzecznika Praw Obywatelskich.  

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY