Pod lupą służb znalazł się budowany odcinek autostrady A1 między Częstochową a Tuszynem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje wprowadzenie na tym odcinku systemu OPP, a policyjna grupa Speed ma objąć go swoją specjalną opieką. Wszystko z powodu niecierpliwych kierowców…
W województwie łódzkim powstają kolejne 64 kilometry autostrady A1. Droga ta budowana jest w symbiozie z ruchem kołowym, więc od początku prac jest to odcinek mało bezpieczny dla użytkowników dróg, stąd obowiązujące na nim ograniczenia prędkości do 50/70 km/h. Niestety kierowcy nic sobie z nich nie robią i, według badań zleconych przez wykonawców prac budowlanych, aż 91% kierowców porusza się szybciej, niż powinno mieć to miejsce na tym odcinku drogi.
W wyniku tego faktu służby łączą siły w walce ze śpieszącymi się kierowcami. Jeszcze podczas trwania prac budowlanych zostanie uruchomiony odcinkowy pomiar prędkości właśnie między Tuszynem a Częstochową. Zanim to nastąpi policyjna grupa Speed zapowiada wzmożone, lotne kontrole na tym odcinku drogi. To tylko początek takich działań, bo planowane jest wprowadzenie systemów OPP także na drogach ekspresowych, w pierwszej kolejności na warszawskich odcinkach S2 i S8. Wygląda na to, że już niedługo skończy się beztroskie rumakowanie na autostradach i ekspresówkach…
Czy odcinkowy pomiar prędkości wyłapuje motocykle? Czy działa w nocy? Mapa 2020
Systemy odcinkowego pomiaru prędkości są dużo skuteczniejsze od fotoradarów, przy których kierowcy zwalniają punktowo, a tuż za nimi nadrabiają stracony przez hamowanie czas. W naszym kraju uruchomiono na obecną chwilę 30 systemów OPP. Odcinkowy pomiar działa w ten sposób, że kamera odczytuje tablice rejestracyjne pojazdów wjeżdżających na strzeżony odcinek drogi, a następnie drugi zestaw rejestruje pojazdy opuszczające go. System wylicza średnią prędkość z jaką pojazd przejechał mierzony odcinek drogi. Jeżeli jest za duża, kierowca otrzyma mandat. Problemem jest jednak to, że w polskim prawie nie ma definicji przekroczenie średniej prędkości i według jurystów czynność taka nie powinna być penalizowana. Jak widać jednak aparat państwowy absolutnie się tym problemem nie przejmuje, nie próbując nawet zaktualizować przepisów.