Reklama

Nawet 1500 zł mandatu za przekroczenie prędkości?! Taką maksymalnie kwotę będzie mógł nałożyć na nas policjant jeśli za mocno odkręcimy manetkę gazu. Chociaż ustawa nie wpłynęła jeszcze do sejmu, to wszystko wskazuje na to, że za chwile się tam znajdzie.

Czy jest to „zamach” na portfele polskich kierowców i szukanie pieniędzy na podratowanie budżetu państwa, a może wręcz odwrotnie – nie ma wystarczająco mocnego „bata” na piratów drogowych i trzeba coś z tym zrobić?

Przeczytaj również: Trzykrotnie wyższe mandaty? Rząd planuje podniesienie stawek

Na tą chwilę maksymalna kara finansowa, za przekroczenie prędkości w Polsce wynosi 500 zł. Kwota ta została ustalona ponad 15 lat temu i obowiązuje do dzisiaj. Przez ten czas, zdecydowanie zwiększała się średnia zarobków przeciętnego obywatela naszego kraju co za tym idzie odczuwalność kary z roku na rok jest coraz mniej dotkliwa.

Aby otrzymać mandat o maksymalnej kwocie 500 zł, musimy przekroczyć prędkość o 50 km/h. W dodatku kwota mandatu zależy to też od przychylności policjanta, który przyłapał nas na wykroczeniu, bo taryfikator pozwala również na ukaranie nas mandatem wartym “jedynie” 400 zł. Czy jest to wystarczająco wysoka kara za stwarzanie realnie dużego zagrożenia na drodze?

Przeczytaj koniecznie: Mandaty nie muszą iść w górę. Unikalny pomysł estońskiej policji

Czy faktycznie na tle innych krajów wyglądamy tak słabo, że należy podnieść kwotę mandatów?  Postanowiliśmy porównać maksymalne kwoty mandatów w różnych krajach Europy za wykroczenie polegające na przekroczeniu prędkości o 50 km/h:

Włochy – maksymalna kara prawie 3200 euro (ok. 13 tys. zł)

Francja – powyżej 50km/h mandat do 1500 euro (ok. 6300 zł). Jeśli drugi raz zostaniemy złapani na tym wykroczeniu jest to traktowane jak przestępstwo i sprawa trafia do sądu.

Hiszpania – zależy od regionu ale maksymalna kara to 600 euro (ok. 2500 zł)

Rumunia – ponad 200 euro (900 zł) za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h, w wyjątkowych sytuacjach kara może być jeszcze wyższa.

Węgry – od 190 euro (ponad 800 zł)

Chorwacja – od niedawna kary zostały mocno podwyższone i w skrajnych sytuacjach wyjątkowego zagrożenia mogą wynosić ponad 2000 euro (prawie 11 tys. zł)

Bułgaria – tu kwota jest podobna do polskiej i wynosi około 120 Euro (ok. 500 zł)

Słowacja – za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h kara wynosi od 250 do 800 euro (od 1000 do prawie 3500 zł)

Litwa – od 450 do 550 euro (1900 – 2300 zł)

Czechy – około 160 euro (prawie 700 zł) jednak ta kara obowiązuje już za przekroczenie dozwolonej prędkości o 40 km/h w terenie zabudowanym i o 50 km/h poza nim. W tym kraju również jak w Polsce można stracić prawo jazdy za prędkość, z tym, że nawet na 12 miesięcy.

Niemcy – przekroczenie prędkości dozwolonej powyżej 70 km/h kara 600 euro (2500 zł) poza terenem zabudowanym. W terenie zabudowanym prawie 700 Euro (niecałe 3000 zł)

Szwecja – przekroczenie o 40 km/h około 1700 zł (w tym kraju też można stracić prawo jazdy za nadmierną prędkość).

Jeśli spojrzymy na te dane dochodzimy do wniosku, że w Polsce kary finansowe za przekroczenia prędkości faktycznie nie są wysokie. Oczywiście bylibyśmy niesprawiedliwi gdybyśmy nie wzięli pod uwagę wysokości średnich zarobków w danym kraju, a w szczególności Niemców, Francuzów czy Szwedów.

Jeśli już mówimy o zarobkach to często padały pomysły by wysokość kary za przekroczenia drogowe były uzależnione właśnie od wysokości dochodu danej osoby, tak by kara była równie dotkliwa dla tych bogatych jak i biedniejszych obywateli. Ale raczej nie ma szans na to, aby taki pomysł wcielić w życie. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.