Marek Zagórski, minister cyfryzacji, zapowiada, że jeszcze w tym roku, albo na początku przyszłego, kierowcy nie będą już mieli obowiązku posiadania przy sobie blankietu prawa jazdy – zastąpi go cyfrowa kopia w smartfonie, czyli e-prawo jazdy!

Zapowiedzi zmian padły w czasie prezentacji nowej aplikacji o nazwie mPojazd. Jest to cyfrowa wersja dokumentów takich jak polisa ubezpieczeniowa, dowód rejestracyjny pojazdu, karta pojazdu. Aplikacja, oprócz funkcji przechowywania naszych dokumentów, ma też dodatkowe “umiejętności” – np. przypomnienie o zbliżającym się upływie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Prawo jazdy miałoby jednak zostać zapisywane na innej rządowej aplikacji – mObywatel.

Przeczytaj też: Co grozi za jazdę bez prawa jazdy

Zgodnie z wypowiedzią Marka Zagórskiego, ministra cyfryzacji, rozwiązano problem tzw. pakietu deregulacyjnego, co pozwoli w najbliższym czasie przedstawić nowelizację ustawy o e-prawie jazdy Radzie Ministrów. Po wyborach projekt ustawy ma trafić do Sejmu i szacuje się, że wejdzie w życie na przełomie roku.

Zatem trzymamy kciuki za to, że e-prawo jazdy już niedługo dołączy do listy dokumentów, dotąd potrzebnych każdemu kierowcy, których już nie musimy nosić przy sobie. Przypominamy, że od 1 października 2018 roku podczas kontroli drogowej,uprawnione do tego służby, mogą sprawdzić ważność dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz polisy OC w elektronicznej Centrali Ewidencji Pojazdów, co zwalnia kierowcę z obowiązku posiadania ich w kieszeni.

Jeżeli obecnie zapomnisz dokumentu prawa jazdy, wsiadając na motocykl, czy do samochodu, w razie kontroli drogowej zapłacisz mandat w wysokości 50 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.