Co grozi za jazdę bez uprawnień? Z opowieści przy piwie wynika, że jeździ tak bardzo wiele osób. Niestety, konsekwencje takiego zachowania mogą być znacznie poważniejsze niż się powszechnie sądzi.

Najmniej dotkliwą konsekwencją jazdy bez prawka jest wysoki mandat i holowanie motocykla na policyjny parking, za co zapłacisz z własnej kieszeni. Znacznie gorzej, jeśli jadąc bez dokumentów spowodujesz wypadek. Nie tylko nie będziesz mógł skorzystać z polisy OC, ale także grożą ci konsekwencje prawne – poszkodowany lub jego ubezpieczyciel z pewnością zażądają od ciebie odszkodowania.

A kwoty, które pojawiają się w takich sprawach mogą zmrozić krew w żyłach. Nierzadko suma napraw pojazdu i kosztów leczenia sięgają kilkuset tysięcy złotych – to tak, jakby wybudować sobie nowy dom.

Brak prawa jazdy kategorii A

Brak motocyklowego prawa jazdy oznacza mandat w wysokości 500 zł i zakaz dalszej jazdy. Jeśli masz prawo jazdy innej kategorii niż wymagana na pojazd, którym jedziesz (np. A2, a jedziesz Suzuki GSX-R 1000), dostaniesz mandat w wysokości 300 zł. Policjant oczywiście także zakaże dalszej jazdy.

Jeśli przyjdzie ci do głowy ucieczka przed policją, konsekwencje mogą być dwojakie – może to zostać zakwalifikowane albo jako wykroczenie, kiedy policjant zatrzymuje cię lizakiem na drodze, albo jako przestępstwo, kiedy do zatrzymania wzywa cię sygnał świetlny i dźwiękowy.

Ten drugi przypadek to ryzyko więzienia. Ale nawet w pierwszym spodziewaj się grzywny nawet do 5 tysięcy zł. Sąd z całą pewnością zatrzyma ci także prawo jazdy. Konsekwencje poniesie także właściciel motocykla, który udostępnił go osobie bez uprawnień – 300 zł mandatu.

Wariant najgorszy – kolizja

Pomijając już oczywiste konsekwencje w postaci utraty zdrowia lub życia, jedną z najgorszych rzeczy, jaka może cię spotkać, będzie konieczność pokrycia strat z własnej kieszeni. Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że poszkodowani otrzymają odszkodowanie, a ich ubezpieczyciele zwrócą się do sprawcy z tak zwanym regresem, czyli zażądają zwrotu poniesionych kosztów. Jeśli spowodowałeś wypadek lub choćby kolizję nie posiadając uprawnień, przygotuj się na poniesienie kosztów wszelkich szkód – te majątkowe to najmniejszy problem, najbardziej kosztowne są te związane z utratą zdrowia. Może się zdarzyć, że będziesz płacić komuś odszkodowanie do końca życia…

Konsekwencje kontroli drogowej

Jeśli poruszasz się pojazdem, na który nie masz uprawnień, zgodnie z art. 130a, pkt. 1, podpunkt 6 Prawa o Ruchu Drogowym, będzie on usunięty z drogi na twój koszt. Czasem uda się przekonać policjantów, by przekazali motocykl twojemu znajomemu, oczywiście jeśli ma uprawnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.