Zakup samochodu na firmę – jakie możliwości stoją przed przedsiębiorcą?

-

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie firmowego auta przed przedsiębiorcą otwiera się kilka możliwości dokonania takiej transakcji. Dzięki leasingowi zakup samochodu staje się łatwiejszy, zwłaszcza dla małych i średnich działalności. Z jakich opcji leasingu mogą skorzystać firmy?

Auto na firmę – jaki wybór ma przedsiębiorca?

Wybór auta w ramach działalności nie powinien być podyktowany tylko ceną. Przede wszystkim istotne jest jego zastosowanie – innym typem pojazdów będą podróżować przedstawiciele handlowi, a innym dostawcy. Ważnym aspektem przy zakupie samochodu na firmę jest dowolność w wyborze finansowania. Oferta leasingowa Santander Consumer Multirent nie ogranicza się do leasingu jedynie nowych aut,  przedmiotem zakupu może stać się także używany samochód.   

Leasing operacyjny

Leasing to popularna forma finansowania, będąca połączeniem kredytu i dzierżawy. Decydując się na zakup samochodu na firmę w ramach leasingu operacyjnego, nabywca zawiera umowę z leasingodawcą. Pojazd nie staje się jednak od razu własnością leasingobiorcy (dopiero gdy okres leasingu dobiegnie końca, przedsiębiorstwo może wykupić auto za cenę niższą, niż wartość rynkowa). W trakcie użytkowania leasingobiorca dokonuje  wpłat leasingowych na konto właściciela pojazdu. W tym przypadku raty netto oraz opłata wstępna mogą zostać wliczone w koszty uzyskania przychodu, natomiast obowiązek dokonania opłaty amortyzacyjnej znajduje się w zakresie obowiązków leasingodawcy. Czas trwania takiej umowy nie może być krótszy niż 40% okresu amortyzacji przedmiotu leasingu.       

Leasing w ramach współpracy z EBI

Jeżeli prowadzimy mikro, małą lub średnią działalność i decydujemy się na leasing samochodu, możemy skorzystać z pomocy oferowanej przez Europejski Bank Inwestycyjny. Na czym to polega? EBI to instytucja, której głównym zadaniem jest zwiększanie potencjału mniejszych przedsiębiorstw i wyrównywanie szans. W tym wypadku leasing w zasadzie nie różni się od zwykłej oferty, klienci otrzymują jednak korzystniejsze warunki. Opłata leasingowa jest niższa niż w przypadku standardowego rozwiązania. Zaletą jest także uproszczenie i ograniczenie formalności do niezbędnego minimum. Dzięki temu decyzja o przyznaniu samochodu firmowego może zapaść nawet w kilka godzin. Okres finansowania leasingu EBI może trwać od 24 do 60 miesięcy.     

Ubezpieczenie w ramach leasingu

Samochód wykorzystywany przez przedsiębiorstwo w czasie trwania umowy wciąż jest własnością leasingodawcy. Firmowe auta są eksploatowane zwykle intensywniej niż zwykłe pojazdy, przez co ryzyko pojawienia się awarii jest wyższe. Problemy w trasie oznaczają przede wszystkim straty – niedostarczony towar to niezadowoleni klienci, spóźnienie na spotkanie z kontrahentem może oznaczać przegrany przetarg itp. Dlatego w przypadku leasingu samochodu niezwykle ważne jest kompleksowe ubezpieczenie pojazdu. W ramach leasingu w Santander Consumer Multirent klienci mają dostęp do szerokiego zakresu ubezpieczeń. Poza podstawowymi ofertami (OC, AC), polisa obejmuje także całodobową pomoc drogową w przypadku awarii. Pojazd można także zabezpieczyć na wypadek kradzieży lub ciężkiego uszkodzenia. Polisa od utraty wartości pojazdu (GAP) służy do pokrycia straty finansowej, występującej pomiędzy ceną zakupu a ceną rynkową w momencie nieszczęśliwego zdarzenia.

Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY