Wielu kierowców wciąż uważa, że do zimowych opon pasują jedynie felgi stalowe. Odpowiednio dobrane „alusy” nie muszą być jednak wcale bardziej narażone na powstawanie korozji. Dowiedz się, o co warto zadbać, aby móc cieszyć się estetyką felg aluminiowych przez cały rok. Podpowiadamy, jak dobrać alufelgi na zimę.

Czy felgi aluminiowe sprawdzą się zimą?

Wielu kierowców obawia się wyjeżdżać na oblodzone i zaśnieżone drogi z „alusami”. Ich powierzchnia jest  bowiem bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, które z kolei mogą być przyczyną korozji. Okazuje się jednak, że odpowiednio dobrane felgi aluminiowe mogą Ci służyć przez cały rok. W praktyce bowiem łatwiej zarysować felgę stalową (np. podczas zakładania kołpaków), a nowoczesne modele „alusów” są doskonale zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Stal jest za to bardziej podatna na rdzewienie, a brak dodatkowych warstw lakieru bardziej eksponuje ją na korozję. Warto pamiętać, że w przypadku wpadnięcia w poślizg, który zakończy się np. uderzeniem o krawężnik, naprawa alufelg będzie droższa i bardziej skomplikowana. Duża elastyczność materiału, z którego są wykonane, sprawia jednak, że znacznie trudniej je uszkodzić.

O czym pamiętać, stosując alufelgi zimą?

Decydując się na użytkowanie felg aluminiowych zimą, należy przede wszystkim zadbać o wybór odpowiedniego modelu. Odpowiednia powłoka ochronna zapobiegnie powstawaniu uszkodzeń powierzchni w trudnych warunkach, a prawidłowe dopasowanie do opony zagwarantuje komfortową i bezpieczną jazdę. Ważne jest utrzymywanie felg w czystości, tak aby nie gromadziły się na nich resztki soli drogowej czy błota. Oznacza to, że znacznie wygodniejsze w eksploatacji będą modele o prostych wzorach – czyli np. klasyczne felgi aluminiowe pięcioramienne takie jak np. te: https://www.sklepopon.com/felgi-aluminiowe, które łatwo się czyści. Bardziej skomplikowane i oryginalne wzory warto pozostawić sobie na lato. Do czyszczenia należy używać specjalistycznych środków do aluminium, a preparat warto aplikować na felgi, które nie są nagrzane po jeździe.

Jak dobrać felgi aluminiowe na zimę?

Prawidłowy dobór felg ma ogromne znaczenie niezależnie od ich typu czy przeznaczenia. Szczególnie zimą warto postawić przede wszystkim na bezpieczeństwo, nawet jeśli oznacza to odstawienie estetyki na boczny tor. Sama wysoka jakość felgi to dopiero początek – należy dobrze zastanowić się nad ich rozmiarem. Podczas chłodniejszych miesięcy lepiej sprawdzi się mniejsza felga w połączeniu z wysokoprofilową oponą. Taka kombinacja zapewni wyższy komfort i bezpieczeństwo jazdy. Wybierane ze względu na estetykę niskoprofilowe opony z dużymi alufelgami lepiej zostawić na lato.

Oczywiście przy wyborze felg na zimę należy brać pod uwagę wszystkie standardowe kryteria dotyczące ich parametrów takich jak:

  • rozmiar (w calach),
  • szerokość felgi,
  • rozkład otworów na śruby,
  • osadzenie felgi (ET),
  • wielkość otworu centralnego.

Muszą być one precyzyjnie dostosowane do wymiarów piasty oraz opony. Po pomoc przy wyborze felg warto zwrócić się do specjalistów, którzy doradzą odpowiednie rozwiązania i zadbają o zgodność wszystkich kryteriów.

Alufelgi na zimę – jakość ma znaczenie

Jeśli decydujesz się na alufelgi przez cały rok ze względu na estetykę samochodu, zdecydowanie nie powinieneś oszczędzać na jakości. Na szczęście solidne i certyfikowane modele nie muszą być drogie. Coraz częściej można znaleźć komplety nowoczesnych felg aluminiowych od renomowanych producentów w korzystnych cenach. Sprawdź koniecznie, czy wybrany przez Ciebie model pochodzi z pewnego źródła, a w razie wątpliwości poradź się specjalisty. Jest to bowiem element, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pasażerów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.