pt, 14 Maj 2021

Ural M100 – radziecki motocykl pościgowy z wózkiem bocznym

-

Radzieckie boksery kojarzą nam się głównie z pojemnościami skokowymi 650 – 750 cm3. Największym ich odbiorcą były armia oraz milicja. Dla wojska najistotniejsza była prostota obsługi w warunkach polowych. Prędkość maksymalna miała mniejsze znaczenie, niż zdolność radzenia sobie w trudnym terenie i ładowność. W przypadku drugiej formacji wymagania były odmienne.

Motocykle poza funkcjami transportowymi, patrolowymi, pełniły też w milicji radzieckiej rolę pojazdów pościgowych. W tego typu zadaniach liczyły się przyśpieszenie i duże prędkości maksymalne.

Początkowo do zadań tego rodzaju skierowano M-72, później K-750.

Najliczniej służbę pełniły jednak Urale M-67-36. Poza dwubarwnym – żółto – niebieskim malowaniem, nie różniły się zbytnio od innych wersji. Dodano kilka uchwytów i mocowań dla specjalistycznego sprzętu, jak na przykład krótkofalówek. M-67 w przeciwieństwie do poprzedników posiadał już wydajniejszą instalację elektryczną 12V. Dzięki temu możliwa była instalacja nie tylko radiostacji, ale też na przykład głośników, dodatkowego oświetlenia.

Pod innymi względami motocykl nie przystawał do wymogów służby drogowej. Silnik o pojemności 649 cm3 generował moc 36 KM. Przy wadze zaprzęgu dochodzącej do 315 kilogramów, pozwalało to na osiągnięcie zaledwie 105 km/h.

Narodziny M100

Następca pościgowej 67-ki również powstał w irbickich zakładach. Projekt stworzono pod przewodnictwem szefa działu projektowego Konowałowa. Jako bazę obrano model M-63, który powstał w połowie lat 60. XX wieku. Przede wszystkim zwiększono pojemność skokową do 1040 cm3. Dzięki temu moc wzrosła do 40 KM, przy 4500 obr/min. To jednak nie pozwoliło na spełnienie założeń. Zgodnie z wymogami zamawiającego, motocykl miał bowiem być zdolny do osiągnięcia prędkości 108 km/h w jeździe z wózkiem bocznym i 132 km/h solo. Ponadto przy mijaniu przy dużych prędkościach innych pojazdów, przez źle wyprofilowaną owiewkę, siły działające na kierownicę powodowały jej przekręcenie. Natomiast raptowne odjęcie gazu podczas szybkiej jazdy skutkowało pojawieniem się zjawiska shimmy.

Dniepr Eskort – radziecka rakieta obstawy Gorbaczowa i Jelcyna [dane techniczne, opis]

Dalsze prace szły dwutorowo – pracowano nad zwiększeniem mocy oraz zmniejszeniem oporu aerodynamicznego.

Silnik przeszedł poważne modyfikacje. Między innymi przekonstruowano komory spalania, zmieniono wymiary tłoków. Dzięki temu osiągnięto wynik lepszy o 10 KM. Maksymalna moc była teraz osiągana przy 5200 obr/min.

Aby polepszyć aerodynamikę dopracowano kształt owiewki i przedniego błotnika, który stał się większy i głębszy, aby również lepiej chronić przed rozbryzgami wody. Osłony w finalnej wersji dobrze zabezpieczały kierowcę przed wiatrem i deszczem.

Niezwykle udane okazały się jednostki napędowe. Trwałe i dynamiczne. Nie wszystko jednak było równie dobre.

W motocyklu stosowano początkowo opony uniwersalne. Okazało się jednak, że ulegają one szybkiemu zużyciu. Po 4000 kilometrów nie nadawały się do użytku. Przy jeździe z wózkiem nierzadko wytrzymywały zaledwie 800 kilometrów. Dlatego też podjęto decyzję o opracowaniu opon dostosowanych do danej pory roku, a także rodzaju nawierzchni.

12 motocykli próbnej serii skierowano do testów w ośrodku w Sierpuchowie. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii skierowano je do służby w moskiewskim oddziale milicji drogowej.

Zapotrzebowanie określono na około 1500 sztuk. Zakład w Irbicie nie był w stanie zrealizować tak wysokiego, dodatkowego zamówienia. Ostatecznie również milicja zrezygnowała z motocykla. Jego cena okazała się zbyt wysoka. Dlatego też rolę pojazdu pościgowego powierzono Uralowi M-63P. Moskiewska drogówka wolała jednak pozostać przy M100.

Dane techniczne Ural M100

Silnik: czterosuwowy, dwucylindrowy, górnozaworowy, typu bokser

Pojemność skokowa: 1040 cm3

Moc maksymalna: 50 KM przy 5200 obr/min

Skrzynia biegów: z czterema przełożeniami i biegiem wstecznym

Wymiar opon: 4.00×17

Szerokość z wózkiem: 1530 mm

Długość: 2405 mm

Wysokość siedziska: 815 mm

Prześwit: 150 mm

Masa sucha: 264 kg (z wózkiem 393 – 406 kg)

Prędkość maksymalna: 150 km/h (z wózkiem 120 km/h)

Zużycie paliwa: 7 l/100km (z wózkiem 7,5 l/100km)

Krzysztof Brysiak
Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Czym jest scrambler? Co to za motocykl? Czym się charakteryzuje [Benelli, Ducati, Triumph]

Dawno, dawno temu, kiedy na rynku motocyklowym nie było jeszcze takich podziałów, a motocykl miał być przede wszystkim uniwersalnym pojazdem, służącym do przemieszczania się...

BMW R 18 i R 18 z nowymi opcjami wyposażenia

BMW R 18 to model, który swoją premierą mocno namieszał w motocyklowym świecie. Nie ma się co dziwić - piękne połączenie wyjątkowego designu z...

Wyraźny wzrost sprzedaży motocykli w Polsce w kwietniu 2021 roku

Niezmiernie cieszyć może fakt, że Polacy coraz chętniej kupują swoje dwa kółka, a jeszcze bardziej, że znacznie rośnie liczba zarejestrowanych nowych motocykli. Wobec tego...

Yamaha XSR 125 pojawi się w Europie?

W segmencie motocykli o pojemności 125 cm3 kupujący mają naprawdę ogromny wybór. Cieszy fakt, że producenci jednośladów coraz więcej uwagi poświęcają niewielkim pojemnościom, które...

Jak sprawdzić punkty karne? Zrób to bez wychodzenia z domu [PORADNIK]

Jeżeli często zdarza wam się na drogach spotkanie z policjantami, które niekoniecznie jest rutynową kontrolą, to warto trzymać rękę na pulsie, tzn. wiedzieć ile...