Nowoczesne samochody elektryczne niedługo staną się codziennością na polskich drogach. Na razie jest to wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Co jednak jeżeli planujemy zakup takiego auta? Ile czasu zajmuje jego ładowanie oraz gdzie w ogóle można naładować taki samochód?

Początki samochodów elektrycznych

Jeszcze do niedawna ładowanie aut elektrycznych zajmowało wiele czasu. Niekiedy potrzebne było nawet kilkanaście godzin, by naładować samochód, który mógł przejechać niecałe 150 km. Z pewnością sprawiało to właścicielom czterech kółek sporo problemu. Na szczęście powoli odchodzi to do lamusa, a sam czas ładowania znacząco się skrócił. Co więcej, producenci wymyślają coraz to nowsze i oryginalniejsze wersje aut elektrycznych. Jedną z nich jest samochód z wodorowymi ogniwami paliwowymi zamiast akumulatorów. Dzięki temu czas naładowania takiego auta wynosi tyle, co tankowanie na stacji benzynowej. Trudno jednak ocenić czy taka wersja się przyjmie – wymaga ona odpowiedniej infrastruktury, a co gorsze dalej jest się uzależnionym od punktu tankowania.

Gdzie naładować auto elektryczne?

Istnieje kilka rozwiązań pozwalających naładować auto elektryczne. Pierwszym z nich jest ładowanie ze zwykłego gniazdka w domu. Jest to jednak możliwe, jeżeli właściciel posiada własny garaż lub podjazd. Wystarczy za pomocą kabla podłączyć samochód i zostawić go np. na całą noc. Rano z pewnością będzie już gotowy do jazdy. Niestety, mieszkańcy w blokach nie mogą pozwolić sobie na taką opcję.  Dla nich rozwiązaniem może być ładowanie za pomocą specjalnych stacji zlokalizowanych w mieście. W Poznaniu można skorzystać z takiej ładowarki m.in. w galerii Posnania. Taka metoda nie zawsze daje takie same efekty, gdyż wszystko zależy od tego, ile energii jest w stanie przekazać nam gniazdko. Jeżeli dana osoba potrzebuje szybko naładować auto, warto wcześniej zorientować się, w którym miejscu miasta zlokalizowane są szybkie ładowarki. Z ich pomocą można przygotować samochód do drogi już w niecałe 30 minut!

Typy gniazdek

Zanim właściciel auta elektrycznego postanowi wybrać się na konkretną stację, powinien wcześniej sprawdzić, czy w ogóle będzie on mógł naładować swój samochód w tym miejscu. Zdarza się tak, że kabel w punkcie nie pasuje do konkretnego typu gniazdka i niestety nie będzie można naładować nim samochodu. Dlatego wcześniej zaleca się dokładnie sprawdzić obsługiwany przez auto standard ładowania, aby uniknąć tego typu sytuacji.1 KOMENTARZ

  1. Dlatego od czasu gdy rzeczywiscie zaliczylem kilka wpadek z ładowaniem gdy okazalo sie ze wtyczka nie pasuje, ładuje tylko na greenway’u. Oni maja trzy standardy wtyczki na stacjach CHADEMO, COMBO EU PLUG i z tego co kojarze TYPE 2. Zreszta siec rozwinela sie na tyle, ze w tej chwili w glownych punktach mapy polski mozna znaleźć ich stacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.