Wiatr we włosach, wolność, prędkość – easy rider, kierowca bombowca, arystokrata szos. Ileż stereotypów i schematów towarzyszy nam, kiedy myślimy o motocyklistach. Zupełnie ignorujemy fakt, że na głowie kask i wiatr pod nim nie hula, a prędkość musi być dostosowana do warunków jazdy, bo w przeciwnym wypadku kierowca bombowca awansuje (zostaje zdegradowany?) do ligi dawców organów do przeszczepu.

Zanim więc wsiądziecie na motocykl i rozpoczniecie kolejny sezon porzućcie stereotypowe myślenie i zaopatrzcie się w odpowiednią odzież motocyklową – to nie tylko kwestia sznytu i stylu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa.

Kaski: bo trzeba mieć łeb na karku

Wybierając kask motocyklowy koniecznie zwróć uwagę na posiadane przezeń certyfikaty. Dobry kask spełnia wyśrubowane normy bezpieczeństwa i chroni twoją głowę w sytuacji zagrożenia życia. Jeśli nie masz pojęcia o rodzajach certyfikatów, koniecznie przejrzyj sieć i sprawdź jakie parametry brane są pod uwagę podczas certyfikowania kasków i co kryje się za następującymi symbolami:

  • ECE 22-05 (norma europejska),
  • DOT (norma amerykańska),
  • SNELL (norma amerykańska),
  • SHARP (norma brytyjska).

Kolejna kwestia to materiał, z którego wykonany jest kask. Za najbezpieczniejsze uchodzą obecnie kaski kompozytowe wykonywane z takich materiałów jak włókno szklane, włókno węglowe, kevlar czy mieszanina laminatów w różnych proporcjach. I wreszcie rozmiar: choć rozmiarówka w przypadku wszystkich rodzajów kasków będzie taka sama, przed tobą wiele godzin przymierzania. Kask musi naprawdę dobrze siedzieć na głowie, w przeciwnym wypadku nie spełnia swego zadania.

W zależności od tego jaki rodzaj motocyklizmu jest ci najbliższy, wybierz kask crossowy, szczękowy, otwarty bądź integralny.

Kurtki motocyklowe

Dobra kurtka zdobi i chroni. Klasyczna skórzana ramoneska powinna mieć więc ochraniacze na łokciach, ramionach i plecach. Im lepsza kurtka, tym… lżejsza. Wzmocnienia robione są z włókna węglowego i kevlaru, a kurtka ma wysoki stopień ścieralności i będzie służyła przez długie lata. Warto zapatrzyć się w kurtkę motocyklową z podpinką, wtedy będzie to odzież całoroczna.

Model z dużymi panelami wentylacyjnymi lub z perforacją zapewni dodatkowo doskonały przewiew. Kurtka, podpinka ocieplająca i nieprzemakająca membrana to idealny komplet, jeśli wskakujecie na motocykl bez względu na pogodę i porę roku. Warto także zastanowić się nad długością kurtki: dłuższa lepiej chroni nerki, ale jest niekomfortowa podczas jazdy w pozycji zgiętej.

Stopy i dłonie czyli buty i rękawice

Buty motocyklowe to jeden z atrakcyjniejszych wizualnie elementów stroju. Trzeba jednak pamiętać, że liczy się nie tylko ich wygląd, ale i ochrona jaką dają nogom podczas jazdy. Dobre buty motocyklowe mają szynę, która zapobiega skręceniu kostki oraz wzmocnioną okolicę piętową. Niektóre modele posiadają także solidne protektory piszczeli – plastikowe wkładki nie chronią tej części nogi wystarczająco, a jej uraz jest bardzo bolesny. Liczy się również waga buta – im lżejszy, tym wygodniejszy.

Z kolei rękawice powinny być lekkie, dobrze wentylowane i mieć dobre ochraniacze kostek, najlepiej oczywiście z kevlaru. To oczywiście nie wszystkie akcesoria motocyklowe, w jakie trzeba czy warto się zaopatrzyć, jeśli poważnie traktuje się swoją pasję.

Profesjonalny sklep z odzieżą motocyklową oraz akcesoriami to zwykle miejsce, w którym trafimy na obsługę także ulegającą motocyklowej pasji – tu można o wszystko dopytać, podzielić się wątpliwościami, doprecyzować potrzeby i znaleźć takie akcesoria, które istotnie poprawią komfort jazdy i nasze bezpieczeństwo. Prospeed.pl istnieje od 2004 roku i konsekwentnie buduje pozycję lidera na rynku.

Jeśli poszukujesz miejsca, w którym twoja motocyklowa pasja spotka się ze zrozumieniem i akceptacją – dobrze trafiłeś. Prosta intuicyjna nawigacja, wielki wybór doskonałej jakości towarów oraz konkurencyjne ceny – https://www.sklep.prospeed.pl/ zaprasza na swoją stronę www oraz do placówki stacjonarnej. Bezpieczeństwo i jakość to nasze priorytety.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.