nie, 09 Maj 2021

Regulacja luzów zaworowych w motocyklu. Objawy źle wyregulowanych zaworów

-

Luzy zaworowe i ich odpowiednia regulacja to kluczowa sprawa w kontekście trwałości silnika i jego potencjalnych awarii. Dlaczego to takie ważne i co ile powinny być sprawdzane? O tym poniżej.

Zawory silnikowe

Zawory znajdują się w głowicy silnika i regulują przepływ mieszanki paliwowej i spalin. Mają kształt pręta, który zakończony jest tzw. grzybkiem. Odpowiednio wyprofilowany grzybek idealnie pasuje do gniazda zaworowego, dzięki czemu zawór zamykając się, zapewnia szczelność układu.

luzy zaworowe cylinder

Mamy dwa rodzaje zaworów – ssące (dolotowe) i wydechowe (wylotowe). Dzięki otwarciu zaworów ssących do silnika zostaje zassana mieszanka paliwowo-powietrzna, która po ich zamknięciu zostaje sprężona. Otwarcie zaworów wydechowych umożliwia natomiast, wydostanie się spalin na zewnątrz.

Luzy zaworowe czemu służą?

Zawory pracują w ekstremalnych i zmiennych warunkach temperaturowych, jakie panują w silniku od momentu jego włączenia, aż po osiągnięcie temperatury roboczej. Luzy zaworowe są koniecznie do prawidłowej pracy silnika ze względu na rozszerzalność termiczna materiałów. To właśnie one zapewniają domykanie się zaworów, kiedy zmienią one swoją długość pod wpływem temperatury.

Luzy zaworowe co ile kontrola i jak się je sprawdza?

Luzy zaworowe sprawdza się zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj jest to co około 24 000 km. W niektórych silnikach luzy zaworowe regulowane są hydraulicznie i nie wymaga regulacji manualnej. Takie rozwiązanie najczęściej spotyka się w chopperach i cruiserach. Specyficznym układem jest również rozrząd desmodromiczny w Ducati. Tam zawory zamykane są przy pomocy dodatkowej krzywki umieszczonej na wałkach rozrządu, co sprawia, że regulacja zaworów jest bardziej problematyczna.

W pozostałych przypadkach luzy zaworowe są regulowane przy pomocy jednej z dwóch metod.

Metoda śrubowa

Jak łatwo się domyślić regulacja luzów zaworowych w tej metodzie odbywa się przy pomocy śrub regulacyjnych.

Metoda płytkowa

W przypadku metody płytkowej pod tzw. szklankami, które znajdują się na trzonku zaworu, znajdują się płytki regulacyjne, których wielkość decyduje o wielkości luzu zaworowego. Podczas regulacji, przy pomocy szczelinomierza mierzymy wartość luzu pomiędzy szklanką a krzywką. Jeżeli jest on za mały lub za duży (dokładne wartości są określone przez producenta) wymieniamy płytkę regulacyjną na większą lub mniejszą w zależności od potrzeb.

luzy zaworowe ustawienie
Sprawdzenie luzów zaworowych wymaga odpowiedniego ustawienie wału korbowego i wałka rozrządu

Niebezpieczeństwa i objawy nieprawidłowych luzów zaworowych

W przypadku nadmiernego luzu rozrząd zaczyna głośniej pracować, a same elementy mechanizmu ulegają szybszemu zużyciu. Jeżeli natomiast luz jest za mały, następuje podparcie zaworu i przestaje się on domykać. To powoduje mniejszą kompresję silnika i tym samym mniejszą moc i problemy z odpalaniem. Praca silnika przy zbyt małym luzie zaworowym prowadzi do zniszczenia gniazd zaworowych, co może się skończyć remontem silnika.

Koszty regulacji zaworów

Koszty regulacji zaworów uzależnione są od ich ilości. W przypadku silników jedno/dwucylindrowych jest to koszt około 100 – 200 zł. W przypadku czterech cylindrów około 300 – 500 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Najem czy leasing? Wybierz dla siebie najlepszą opcję

Prowadzisz biznes i potrzebujesz nowego samochodu? To żaden problem, jednak najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, co będzie dla ciebie bardziej korzystne: najem czy...

Startuje sezon Supermoto 2021! I runda Mistrzostw i Pucharu Polski już 23 maja w Słomczynie!

Choć zarówno pogoda, jak i covidowe ograniczenia, nie pozwalały nam na za wiele jazdy torowej tej wiosny, to już w maju rusza sezon supermoto....

Uniwersalna miejsko-podmiejska broń. Test nowego skutera Kymco Downtown 350i 2020/2021 [dane techniczne, opinia]

Czy nowy Downtown jest pojazdem przeznaczonym do jazdy po mieście, czy raczej w trasy? Jak sprawdza się w zróżnicowanych warunkach? Czy posiada jakieś wady...

Aprilia Tuono V4 i V4 Factory na 2021 rok – jakie zmiany i czy hipernaked stał się motocyklem turystycznym?

Przepis na Tuono od wielu lat pozostaje niezmienny. Ze sportowego motocykla RSV4 zdjęto kilka owiewek, założono szeroką kierownicę, jednakże zostawiono najważniejsze - silnik, dając...

Pościgów ciąg dalszy – wyprzedził motocyklem z ogromną prędkością nieoznakowany radiowóz

Spokojnie, chwilowy przestój w naszych artykułach odnośnie pościgów za motocyklistami to sprawa nieco gorszej pogody. 41-letni motocyklista w województwie podlaskim wyprzedzał sznur samochodów jadąc...