Wprowadzenie w życie przepisu o bezwzględnym pierwszeństwie pieszych musiało wiązać się z tym, że towarzysząca przejściom infrastruktura musi zostać zmodernizowana. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber zapowiedział, że zostanie one poprawiona w ramach “Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024”.

  • Rada Ministrów przyjęła 23 lutego 2021 roku “Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024”.
  • Modernizacji zostaną poddane przejścia dla pieszych, chodniki, ścieżki rowerowe oraz ciągi pieszo-rowerowe.
  • Inwestycje drogowe, edukacja i prawo – te trzy elementy składają się na całość jeśli chodzi o budowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tej chwili wchodzimy z pełną mocą, można powiedzieć na piątym biegu, w inwestycje drogowe, które mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa.– powiedział Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

Przyjęty przez Radę Ministrów program ma sprawić, że na polskich drogach będzie bezpieczniej. Zgodnie z celem projektu Ministerstwo Infrastruktury chce ograniczyć liczbę zabitych o 40%, natomiast ciężko rannych na drogach krajowych o minimum 41%. Z analizy wynika, że aby zapewnić takie bezpieczeństwo w ruchu drogowym, niezbędne będzie poprawienie stanu 8 250 km dróg krajowych, które stanowią 38,2% istniejących. Limit kosztów programu to 10,5 mld zł, przy założeniu jego realizacji w okresie 11 lat. Kwota została jednak zmniejszona do 2,5 mld zł, dostosowując limit finansowy do dostępnych środków budżetu państwa…

– Chcemy doświetlić przejścia dla pieszych, chcemy poprawić ich otoczenie, tak aby dawały poczucie bezpieczeństwa wszystkim niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie pieszym, którzy chcą przejść na drugą stronę jezdni, ale również byli widoczni z dalszej odległości przez kierujących pojazdami. To bardzo ważne, aby kierujący pojazdem ze znacznej odległości widział nie tylko pieszego, który przechodzi przez jezdnię, ale widział pieszego, który zbliża się do jezdni, pieszego, który być może przez to przejście dla pieszych będzie przechodził. – komentuje wiceminister infrastruktury.

Kurtka Rebelhorn Hiflow IV – kolejne wcielenie uniwersalnego hitu nie tylko na lato! [opinia, cena]

W ramach tego programu budowane będą również chodniki, ścieżki rowerowe, ale również bezpieczne skrzyżowania – w postaci ronda lub z sygnalizacją świetlną. Ponadto powstaną nowe lewoskręty czy zatoki autobusowe. Wszystko to ma poprawić bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Według zapowiedzi Rafała Webera, pomimo długiego okresu realizacji, już ruszyły pierwsze przebudowy najniebezpieczniejszych przejść dla pieszych, które wymagały natychmiastowej interwencji. Efekty “Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024” mają być zatem bardzo widoczne w krótkim okresie czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.