OC to ubezpieczenie obowiązkowe – nie możesz nie zdecydować się na przedłużenie go ani zwlekać z opłaceniem składki. Jeśli z jakiegoś powodu zapomnisz dokonać opłaty i zostaniesz skontrolowany przez policję, musisz liczyć się z wysoką karą. Jest ona zależna od wielu czynników. Jakich? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego, co niezbędne!

Dlaczego brak ważnego OC wiąże się z karą?

Za brak autocasco czy NNW nie grożą kary, a za brak OC owszem. Dzieje się tak, ponieważ tylko polisa OC jest obowiązkowa. Reszta jest obligatoryjna. Wynika to bezpośrednio z zakresu ochrony tych ubezpieczeń. Krótko mówiąc: jeśli Ty nie chcesz być chroniony (kiedy szkoda zostanie wyrządzona Tobie lub Twojemu pojazdowi mechanicznemu), nie musisz. Ale chroniona musi być osoba przez Ciebie poszkodowana – należy jej się odszkodowanie. I dlatego jesteś zobowiązany do opłacania corocznej składki, a za zaniechanie zostaniesz ukarany.

Ale nie tylko za brak OC otrzymasz karę. Wysokiej grzywny możesz podziewać się także w przypadku niewykonania obowiązkowego corocznego przeglądu auta. Mandat za brak przeglądu wiąże się także z zablokowaniem dowodu rejestracyjnego aż do czasu wykonania przeglądu – najlepiej zrobić to od razu. Jazda bez ważnego dowodu to kolejne kary…

Ile wynosi kara za brak ważnego OC?

Kwotę grzywny z uwagi na brak ważnego ubezpieczenia OC wylicza się na podstawie rodzaju pojazdu mechanicznego oraz długości zwłoki opłacenia składki:

  • jeżeli jesteś posiadaczem samochodu osobowego, do końca 2018 roku zapłacisz 840 zł (jeśli nie masz ważnego OC do 3 dni), 2100 zł (jeśli nie masz ważnego OC od 4 do 14 dni) lub 4200 zł (jeśli nie masz ważnego OC powyżej 14 dni,
  • jeżeli jesteś posiadaczem samochodu ciężarowego, ciągnika lub autobusu, do końca 2018 roku zapłacisz 1260 zł (jeśli nie masz ważnego OC do 3 dni), 3150 zł (jeśli nie masz ważnego OC od 4 do 14 dni) lub 6300 zł (jeśli nie masz ważnego OC powyżej 14 dni,
  • jeżeli jesteś posiadaczem pojazdu mechanicznego jednośladowego, np. motocyklu, do końca 2018 roku zapłacisz 140 zł (jeśli nie masz ważnego OC do 3 dni), 350 zł (jeśli nie masz ważnego OC od 4 do 14 dni) lub 700 zł (jeśli nie masz ważnego OC powyżej 14 dni.

Warto zauważyć, że z roku na rok grzywny są coraz wyższe, a Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny działa coraz prężnej. Nie warto ryzykować – ani grzywną, ani bezpieczeństwem (tym bardziej!).

Spowodowałeś wypadek? Czekają Cię spore wydatki!

Brak ważnego OC wiąże się z dużymi wydatkami nie tylko w przypadku nieopłacenia składki na czas. Jeśli po wygaśnięciu polisy spowodujesz wypadek, osoba poszkodowana dostanie odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, ponieważ takie przysługuje jej prawo. Ty jednak zostaniesz wezwany do zwrócenia pełnych kosztów: za naprawdę, holowanie, leczenie czy rehabilitację – im poważniejsze było zdarzenie drogowe, tym większy poniesiesz wydatek.

Jeśli nieopłacenie składki wynika z faktu, że nie masz wolnych środków, nie przejmuj się – na rynku jest wiele konkurencyjnych firm ubezpieczeniowych, a w każdej z nich możesz otrzymać inną cenę OC. Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych, by zobaczyć zestawienie i wybrać to, co jest dla Ciebie najkorzystniejsze. Z polisy u poprzedniego ubezpieczyciela zrezygnuj maksymalnie w przedostatnim dniu okresu rozliczeniowego, ponieważ w przeciwnym wypadku automatycznie się przedłuży i będziesz musiał zapłacić za kolejny rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.