OC to ubezpieczenie obowiązkowe – nie możesz nie zdecydować się na przedłużenie go ani zwlekać z opłaceniem składki. Jeśli z jakiegoś powodu zapomnisz dokonać opłaty i zostaniesz skontrolowany przez policję, musisz liczyć się z wysoką karą. Jest ona zależna od wielu czynników. Jakich? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego, co niezbędne!

Dlaczego brak ważnego OC wiąże się z karą?

Za brak autocasco czy NNW nie grożą kary, a za brak OC owszem. Dzieje się tak, ponieważ tylko polisa OC jest obowiązkowa. Reszta jest obligatoryjna. Wynika to bezpośrednio z zakresu ochrony tych ubezpieczeń. Krótko mówiąc: jeśli Ty nie chcesz być chroniony (kiedy szkoda zostanie wyrządzona Tobie lub Twojemu pojazdowi mechanicznemu), nie musisz. Ale chroniona musi być osoba przez Ciebie poszkodowana – należy jej się odszkodowanie. I dlatego jesteś zobowiązany do opłacania corocznej składki, a za zaniechanie zostaniesz ukarany.

Ale nie tylko za brak OC otrzymasz karę. Wysokiej grzywny możesz podziewać się także w przypadku niewykonania obowiązkowego corocznego przeglądu auta. Mandat za brak przeglądu wiąże się także z zablokowaniem dowodu rejestracyjnego aż do czasu wykonania przeglądu – najlepiej zrobić to od razu. Jazda bez ważnego dowodu to kolejne kary…

Ile wynosi kara za brak ważnego OC?

Kwotę grzywny z uwagi na brak ważnego ubezpieczenia OC wylicza się na podstawie rodzaju pojazdu mechanicznego oraz długości zwłoki opłacenia składki:

  • jeżeli jesteś posiadaczem samochodu osobowego, do końca 2018 roku zapłacisz 840 zł (jeśli nie masz ważnego OC do 3 dni), 2100 zł (jeśli nie masz ważnego OC od 4 do 14 dni) lub 4200 zł (jeśli nie masz ważnego OC powyżej 14 dni,
  • jeżeli jesteś posiadaczem samochodu ciężarowego, ciągnika lub autobusu, do końca 2018 roku zapłacisz 1260 zł (jeśli nie masz ważnego OC do 3 dni), 3150 zł (jeśli nie masz ważnego OC od 4 do 14 dni) lub 6300 zł (jeśli nie masz ważnego OC powyżej 14 dni,
  • jeżeli jesteś posiadaczem pojazdu mechanicznego jednośladowego, np. motocyklu, do końca 2018 roku zapłacisz 140 zł (jeśli nie masz ważnego OC do 3 dni), 350 zł (jeśli nie masz ważnego OC od 4 do 14 dni) lub 700 zł (jeśli nie masz ważnego OC powyżej 14 dni.

Warto zauważyć, że z roku na rok grzywny są coraz wyższe, a Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny działa coraz prężnej. Nie warto ryzykować – ani grzywną, ani bezpieczeństwem (tym bardziej!).

Spowodowałeś wypadek? Czekają Cię spore wydatki!

Brak ważnego OC wiąże się z dużymi wydatkami nie tylko w przypadku nieopłacenia składki na czas. Jeśli po wygaśnięciu polisy spowodujesz wypadek, osoba poszkodowana dostanie odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, ponieważ takie przysługuje jej prawo. Ty jednak zostaniesz wezwany do zwrócenia pełnych kosztów: za naprawdę, holowanie, leczenie czy rehabilitację – im poważniejsze było zdarzenie drogowe, tym większy poniesiesz wydatek.

Jeśli nieopłacenie składki wynika z faktu, że nie masz wolnych środków, nie przejmuj się – na rynku jest wiele konkurencyjnych firm ubezpieczeniowych, a w każdej z nich możesz otrzymać inną cenę OC. Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych, by zobaczyć zestawienie i wybrać to, co jest dla Ciebie najkorzystniejsze. Z polisy u poprzedniego ubezpieczyciela zrezygnuj maksymalnie w przedostatnim dniu okresu rozliczeniowego, ponieważ w przeciwnym wypadku automatycznie się przedłuży i będziesz musiał zapłacić za kolejny rok.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.