Koncentracja i obserwacja to dwie najważniejsze rzeczy podczas poruszania się w ruchu ulicznym. Najwięcej wypadków zdarza się właśnie z powodu braku którejś z nich. U naszego bohatera zabrakło czegoś jeszcze: doświadczenia. 

Umiejętność obserwacji zdarzeń zachodzących na drodze jest dla kierowcy kluczowa. Szczególnie istotne jest to dla motocyklistów, którzy pozbawieni są licznych systemów ochrony, w które wyposażony jest każdy samochód. Wraz z rosnącym stażem na drodze rośnia także umiejętność przewidywania możliwych zdarzeń, co znacząco podnosi świadomość zagrożeń i tym samym bezpieczeństwo bikera.

To właśnie brak doświadczenia był przyczyną przedstawionego w filmie wypadku. Biker zdekoncentrował się na ułamek sekundy, nie zauważył gęstniejącego nagle ruchu i rozpoczął hamowanie awaryjne zbyt późno. Gdyby miał on na koncie więcej przejechanych kilometrów z pewnością zauważyłby dwie możliwości ucieczki (które sam zresztą sugeruje na koniec filmu) i hamowałby znacznie efektywniej – Kawasaki Ninja 250R ma naprawdę dobre hamulce i naszym zdaniem przy odpowiednim rozkładzie siły hamowania motocykl mógłby się zatrzymać przed paką pickupa.

Biker nie wyhamował przed pickupem

 

ANALIZA WYPADKU

Warunki droga ekspresowa

Nawierzchnia asfalt

Motocykl Kawasaki Ninja 250R

Pogoda dobra

Główny błąd nieuwaga

Inne błędy brak doświadczenia

Konsekwencje uszkodzenia elementów plastikowych, stłuczenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.