Lato to idealny czas na podróże. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wybór transportu motocyklowego. Pierwsze jazdy zawsze są ekscytujące, ale często stanowią tylko wstęp do poważniejszych planów.

 

Jak wiadomo, miłość do dwóch kół rośnie w postępie geometrycznym, dlatego od początkowych kroków już niedaleka droga do planowania pierwszej, dłuższej wyprawy. W końcu nie ma nic lepszego, niż połączenie miłości do jazdy z pasją podróżowania.

Pojawia się zatem pytanie jak się do niej przygotować? Na co zwrócić uwagę? Przedstawiamy poradnik, przygotowany specjalnie z myślą o początkujących motocyklistach, który z pewnością pomoże zaplanować podróż swoich marzeń. Warto sprawdzić też, który motocykl najlepiej nadaje się do takiej podróży – może to być np. turystyczny Dominar 400.

Wybierz właściwy strój

Podstawowy zestaw, spełniający normy bezpieczeństwa jest ważny w trakcie każdej jazdy motocyklem, ale dłuższe podróże wymagają często dodatkowych zabiegów, które zwiększą komfort oraz bezpieczeństwo. Oprócz tradycyjnej odzieży ochronnej pomyśl o odpowiedniej izolacji termicznej podczas jazdy, zarówno w czasie złej, jak i słonecznej pogody. Kiedy pada deszcz, nie oznacza to, że musisz zrezygnować ze swoich planów. Wystarczy zaopatrzyć się w nieprzemakalną odzież oraz rękawice, które ochronią przed wyziębieniem dłoni. Z kolei w czasie upałów najlepszym sposobem jest kupno bielizny kompresyjnej, która doskonale odprowadza ciepło i zapobiega przesuwaniu się materiału po skórze, co często prowadzi do podrażnień. Motocykl Dominar 400 wyposażono w niewielkie gmole – mogą okazać się zbawienne przy niewielkich prędkościach i uchronić nas przed otarciami, a nawet przed poważniejszymi uszkodzeniami silnika.

Pomyśl o własnej wygodzie

Pomimo wielu różnych czynników, które mogą wpłynąć na komfort podróży motocyklowych, najważniejszą z nich jest wygoda podczas jazdy. Trwanie cały czas w jednej pozycji nie działa na korzyść naszego samopoczucia. Jeżeli więc nie masz jeszcze własnego motocykla lub przymierzasz się do jego zakupu, warto wybrać sprzęt, który zapewni odpowiednią pozycję kierowcy, a także odpowiednie możliwości jej dostosowania – jak np.  nowa propozycja na rynku – Dominar 400. Poza tym warto przygotować sobie zestaw ćwiczeń rozciągających i wykonywać je przed jazdą oraz podczas postojów. Takie niepozorne czynności pozwolą na odpowiednie ukrwienie oraz rozgrzanie mięśni. Bardzo wygodna jest także kierownica Dominara, na której znajduje się duży, czytelny ekran LCD. Dostarcza on najważniejszych  informacji o obrotach, paliwie czy prędkości. Pod nim znajduje się część kontrolek, natomiast druga partia została przeniesiona na bak paliwa. Same kontrolki są czytelne i dobrze widoczne w nocy. Dzięki temu komfort podróżującego zwiększa się jeszcze bardziej.

Dbaj o odżywianie podczas trasy

Podczas podróży motocyklowych niezwykle ważne jest zadbanie o nawodnienie oraz odżywienie organizmu. Nie da się oczywiście wziąć ze sobą dużych zapasów, dlatego warto wyposażyć się w podstawowe produkty. Woda i batony proteinowe czy energetyczne będą dobrą podstawą do wyprawy. Oczywiście przy założeniu, że przeznaczysz również czas na postój i prawdziwy posiłek.

Zaplanuj odpoczynek

Wiadomo, że w dzisiejszych czasach przywykliśmy do pośpiechu i chęci zaoszczędzenia jak największej ilości czasu. Jednak planując dłuższą podróż, musisz doliczyć do czasu jej trwania odpowiednio długie przerwy. Najczęstsza podpowiedź brzmi: 15 – 30 minut na 250 – 300 km jazdy. Wszystko oczywiście zależy od Ciebie i Twoich preferencji, ale nie ulega wątpliwości, że długa podróż bez postojów lub ze sporadycznymi przystankami, może okazać się niekomfortowa, a przede wszystkim niebezpieczna. Odpoczynek pozwala na uzupełnienie płynów, odżywienie organizmu, a także zmianę pozycji i ukrwienie mięśni (np. za pomocą wspomnianych ćwiczeń).

Bądź ostrożny

Głównym grzechem, popełnianym przez młodych motocyklistów, jest przeświadczenie, że umieją już wszystko i z tego powodu nic złego nie może się stać. To ogromny błąd. Pamiętaj, że na trasie może czekać Cię wiele nieprzewidywalnych sytuacji, dlatego należy zawsze być ostrożnym i stosować się do zasad bezpieczeństwa. Dla przykładu motocykl Dominar 400 wyposażono w hamulce marki ByBre. Na przednim kole zainstalowano 320 mm tarczę hamulcową oraz dwu-tłoczkowy zacisk, tarcza z tyłu ma natomiast 230 mm. Ponadto w konstrukcji znajduje się dwukanałowy układ ABS od Boscha, który spisuje się bardzo dobrze. Dzięki tym ustawieniom, jazda będzie znacznie bezpieczniejsza. Uczymy się w końcu całe życie – ta maksyma sprawdza się również w odniesieniu do świata jednośladów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.