Wymiana oleju silnikowego w motocyklu jest jedną z czynności serwisowych, które przy odrobinie dobrej woli można wykonać samodzielnie. Zanim jednak przejdziesz do działania, przeczytaj, kiedy należy wymieniać olej i jak się do tego przygotować.

Co ile wymieniać olej silnikowy w motocyklu?

Regularna wymiana oleju w silniku motocyklowym jest sprawą kluczową dla zachowania go w dobrej kondycji. Instrukcja obsługi danego motocykla podpowie ci, co ile powinien być wymieniany olej. Zazwyczaj jest to 6 000 – 10 000 km w zależności od modelu i przeznaczenia. W przypadku crossów, enduro, czy agresywniej użytkowanych motocykli sportowych należy się liczyć z częstszą wymianą niż w przypadku modeli turystycznych. Niezależnie jednak od przejechanych kilometrów olej powinien być wymieniany co najmniej raz w roku.

Jaki olej silnikowy do motocykla wybrać?

Podstawowe kryteria oleju silnikowego do motocykla, jakie nas interesują, to jego jakość, lepkość i rodzaj (to akurat bardzo szerokie pojęcie…). Tutaj znowu na pomoc przyjdzie nam informacja od producenta. Parametry lepkości określane są przez producentów skrótem SAE i wartością liczbową. Produkty przeznaczone do użytkowania w niskich temperaturach oznaczone są dodatkowo literą “W” (winter). W naszych warunkach klimatycznych najbardziej popularny jest olej SAE 10W-40, którego oznaczenie wskazuje, że nadaje się zarówno do pracy w niskich temperaturach “10W” i wysokich “40”.

Na rynku do wyboru mamy trzy rodzaje olei różniących się od siebie przede wszystkim stabilnością termiczną i odpornością na starzenie. Oleje mineralne charakteryzują się najniższą jakością. Najbardziej popularne półsyntetyki to mieszanina oleju mineralnego i syntetycznego. Pełne syntetyki są wykorzystywane przede wszystkim w motocyklach sportowych, poddawanych największym obciążeniom.

Co będzie nam potrzebne, żeby wymienić olej silnikowy w motocyklu?

Wymiana oleju silnikowego w motocyklu zazwyczaj nie przekracza możliwości przeciętnego użytkownika, ale trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Zanim weźmiesz się do roboty, przeczytaj instrukcje obsługi swojego motocykla. Tam dowiesz się jaki olej jest ci potrzebny, ile go potrzebujesz, a także gdzie znajduje się korek spustowy i filtr. W niektórych motocyklach procedura wymiany oleju może być bardziej skomplikowana i wymagać np. demontażu filtra wewnętrznego dlatego lepiej wcześniej zorientować się, czy damy radę wykonać ją samodzielnie. Kiedy wiesz już mniej więcej co i jak przygotuj sobie:

 • odpowiedni olej silnikowy, filtr oleju oraz na wszelki wypadek nową podkładkę pod korek spustowy (nie zawsze wymaga ona wymiany, ale dobrze być na to przygotowanym) . Filtr możesz kupić oryginalny lub skorzystać z zamiennika np. firmy HiFlo. Dzięki katalogowi online znajdziesz model dedykowany do swojego motocykla,
 • kuwetę lub dużą miskę,
 • butelkę na stary olej,
 • klucz/klucze do odkręcenia filtra i korka spustowego i ewentualnie owiewek,
 • lejek,
 • szmatę, rękawiczki, coś do zabezpieczenia podłoża.

Wymiana oleju w motocyklu

Procedura wymiany oleju silnikowego w motocyklu krok po kroku

Gotowy? To zaczynamy!

 1. Jeżeli masz taką możliwość postaw motocykl na stopce centralnej lub stojaku – nie jest to koniecznie, ale ułatwi dalszą pracę.
 2. Odpal silnik i daj mu popracować przez parę minut. Rozgrzany olej jest rzadszy i mniej lepki, dzięki temu szybciej wycieknie do kuwety.
 3.  Wyłącz silnik i podstaw kuwetę pod korek spustowy. Odkręć go, aby olej mógł swobodnie wyciekać. Uważaj, żeby się przy tym nie poparzyć! Olej może być gorący. Jeżeli motocykl nie stoi na stopce centralnej lub stojaku przytrzymaj go w pozycji pionowej tak, aby cały olej wyciekł do kuwety. Wymiana oleju w motocyklu
 4. Odkręć filtr oleju. Jeżeli nie masz odpowiedniego klucza, wbij w niego śrubokręt i wykorzystaj jako dźwignię. Wyczyść miejsce montażu. Wymiana oleju w motocyklu
 5. Posmaruj uszczelkę nowego filtra świeżym olejem, możesz również wlać trochę oleju do środka. Zamontuj nowy filtr i dokręć go, nie używając nadmiernej siły.  Wymiana oleju w motocyklu
 6. Wyczyść okolica otworu spustowego i wkręć korek, nie zapominając o podkładce. Tutaj również nie przesadzaj z siłą dokręcenia.
 7. Wlej świeży olej w ilości podanej w instrukcji obsługi motocykla.
 8. Odpal silnik i sprawdź, czy nie ma wycieków. Zwróć też uwagę czy na wyświetlaczu zgasła kontrolka ciśnienia oleju. Zgaś silnik, odczekaj chwilę i sprawdź poziom oleju w okienku rewizyjnym – jego poziom powinien mieścić się pomiędzy maximum i minimum. W razie potrzeby dolej brakującą ilość.
 9. Stary olej przelej do butelki i zutylizuj w pobliskim warsztacie lub w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Udało się?! Jeśli tak, to gratuluję. Właśnie zaoszczędziłeś trochę czasu i pieniędzy i od teraz możesz sam dbać o regularną wymianę oleju w swoim motocyklu.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.