Gdańsk mówi tak dla motocykli na buspasach. Po trzech miesiącach testów władze miasta uznały, że rozwiązanie takie poprawia zarówno bezpieczeństwo ruchu, jak i jego płynność. Co ciekawe władze stolicy doszły do zupełnie odwrotnych wniosków bez przeprowadzenia jakichkolwiek testów.

Przypomnijmy – w czerwcu motocyklistom udostępniono na próbę dwa buspasy – na ul. Podwale Przedmiejskie i na Jaśkowej Dolinie w Gdańsku. Zarząd Dróg zastrzegł wówczas, że będzie bacznie obserwować w jaki sposób takie udogodnienie wpływa na ruch drogowy. Obawiano się, że przywilej może zachęcić niektórych kierowców do podejmowania ryzykownych zachowań.Program pilotażowy okazał się jednak sukcesem – dzięki nowemu przywilejowi motocykle nie zajmowały miejsca na skrzyżowaniach, a dodatkowo, dzięki nowym przepisom o jednośladach 125 cm3, część kierowców samochodów zdecydowała się przesiąść na dwa koła. Władze Gdańska postanowiły otworzyć buspasy dla motocyklistów na stałe. Ze względu na wyjątkowo duży ruch autobusów z zasady tej wyłączono pas na Podwalu Grodzkim. Na tablicach informacyjnych pojawiły się już specjalne dodatkowe oznakowania. Buspas-GdańskCo ciekawe o podobnych ułatwieniach, nie tylko dla motocyklistów, nie chce nawet słyszeć warszawski Zarząd Transportu Miejskiego. Wiesław Witek, szef ZTM twierdzi, że wpuszczenie motocykli na buspasy stworzyłoby niebezpieczny precedens dla innych grup pojazdów. Nie omieszkał także powtórzyć chętnie lansowanego przez urzędników strereotypu motocyklisty – Wśród kierujących tymi pojazdami dość często zdarzają się osoby, które rozwijają zbyt duże prędkości. Czynnikiem zachęcającym do przekroczenia dopuszczalnej prędkości są długie, proste odcinki dróg, na których panuje mniejszy ruch. Z takimi warunkami mamy do czynienia na wydzielonych pasach autobusowych – twierdzi Witek.

Pana dyrektora zachęcamy do powtórzenia gdańskiego eksperymentu. A także bydgoskiego i krakowskiego. Oraz szczecińskiego. I łódzkiego. Tam po prostu zamiast powtarzać bzdurne frazesy spróbowano. I wszystkim wyszło to na zdrowie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.