_WARTO PRZECZYTAĆCzy mając tylko samochodowe prawo jazdy kat. B można wyjechać motocyklem i...

Czy mając tylko samochodowe prawo jazdy kat. B można wyjechać motocyklem i skuterem 125 cm3 za granicę? W jakich krajach można jeździć na 125 tak jak w Polsce? 

-

Od 2014 roku polscy kierowcy samochodów, jeśli tylko mają co najmniej 3-letni staż za kółkiem, mogą też prowadzić motocykle i skutery z silnikami 125 cm3. To spore ułatwienie i bodziec do rozwoju rynku motocyklowego, ale czy we wszystkich krajach europejskich jest pod tym względem tak dobrze jak w Polsce? Czy mając tylko samochodowe prawo jazdy kat. B można wyjechać jednośladem 125 na wycieczkę za granicę?

Europejscy urzędnicy wręcz uwielbiają ujednolicać w poszczególnych krajach UE przepisy dotyczące różnych dziedzin życia. Jednak jeśli chodzi o kategorie prawa jazdy i związane z nimi uprawnienia, do tej pory udało im się to tylko częściowo. Mamy już m.in. wspólny wzór unijnego prawa jazdy oraz spójne parametry pojazdów, które można prowadzić z daną kategorią. Niestety wciąż leży kwestia dodatkowych zapisów, takich jak ten o możliwości prowadzenia motocykli i skuterów 125 cm3 na samochodowe prawo jazdy. 

Czy skuter 125 cm3 na prawo jazdy kat. B nadaje się do turystyki? Jaki najlepszy i bezawaryjny wybrać? Jaką prędkość osiąga? 

Motocykle i skutery 125 cm3 – tam na pewno można tylko z kat. B

Mimo że żyjemy w Europie, to pod tym względem panuje na naszym kontynencie prawdziwa wolna amerykanka. Dlatego zanim, w ramach ciekawostki, bardziej szczegółowo opiszemy przepisy w poszczególnych krajach, wymienimy te, w których obowiązują zasady zbliżone do naszych. Polscy kierowcy z kategorią B i 3-letnim doświadczeniem mogą bez ograniczeń prowadzić motocykle i skutery klasy 125 w następujących państwach:

  • Łotwa
  • Hiszpania
  • Włochy

Tam nie powinno być żadnych problemów zarówno w czasie jazdy naszym własnym pojazdem, jak i przy wypożyczaniu motocykla czy skutera 125 na miejscu. Możemy też wysłać nasz motocykl korzystając z usług firmy transportowej. Własna 15-konna 125-tka, np. zwinne i szybkie Suzuki GSX-S125 lub GSX-R125 na włoskich czy hiszpańskich winklach? Brzmi kusząco.

Czy mając tylko samochodowe prawo jazdy kat. B można wyjechać motocyklem i skuterem 125 cm3 za granicę? W jakich krajach można jeździć na 125 tak jak w Polsce? 

Ponadto po dwóch kolejnych krajach również możemy podróżować jednośladem mając tylko samochodowe prawo jazdy, ale jest jeden warunek: muszą to być pojazdy z automatyczną skrzynią biegów. W praktyce – tylko skutery, takie jak np. „trojaczki” Suzuki – Address 125, Avenis 125 czy Burgman Street 125EX.  Te kraje to:

  • Czechy
  • Słowacja

Czy mając tylko samochodowe prawo jazdy kat. B można wyjechać motocyklem i skuterem 125 cm3 za granicę? W jakich krajach można jeździć na 125 tak jak w Polsce? 

Jednoślady z silnikiem 125 cm3 – tam trzeba mieć motocyklowe prawo jazdy

Maksymalnie upraszczając opis, jako polscy kierowcy tylko z polskim prawem jazdy kat. B, nie możemy prowadzić 125-tek w całej reszcie Europy, poza wymienionymi wcześniej krajami. Warto więc przyjąć to do wiadomości, zagryźć zęby, wygospodarować czas i pieniądze i po prostu zrobić co najmniej prawo jazdy kat. A1. Oczywiście jeśli mamy w planach i marzeniach zagraniczne podróże. 

Oczywiście nie jest tak, że tylko w Polsce, Hiszpanii, Włoszech, Łotwie, Czechach i Słowacji kierowcy aut mają przywileje związane ze 125-tkami. Również w szeregu innych państw odpowiednio doświadczeni posiadacze samochodowego prawka mogą prowadzić motocykle i skutery do 125 cm3. Natomiast najczęściej dotyczy to tylko posiadaczy dokumentów wydanych w poszczególnych krajach i tylko na ich terenie. Do tego często wymagane są dodatkowe kursy (choć bez potrzeby kończenia ich egzaminem), potwierdzone wpisaniem odpowiedniego kodu do prawa jazdy. Tak jest m.in. w Niemczech, Belgii, Francji, Grecji, Litwie czy od niedawna w Rumunii. 

Podsumowując – przywileje przywilejami, ale motocyklowe prawo jazdy, nawet najniższej kategorii A1, to bilet do zupełnie nowych możliwości, jeśli chodzi o podróże motocyklami i skuterami 125. Przynajmniej w obecnym stanie prawnym, a być może niedługo się to zmieni. Ptaszki ćwierkają, że jeszcze w 2024 roku ma wejść w życie nowa dyrektywa unijna, która ujednolici omawianą dziś kwestię (i kilka innych) na terenie całej UE. Oby w kierunku, w którym poszedł nasz kraj, a nie zaostrzania przepisów i zwiększania wymogów. 

Od jakiego minimalnego wieku można przewozić dzieci motocyklem w krajach Europy? [limity, przepisy, lista]

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ