Do napisania tego prostego poradnika skłoniły mnie moje własne przygotowania do pierwszej podróży zagranicznej z moim synem, wówczas ośmioletnim. Początkowo chcieliśmy jechać do Czech i Słowacji. Coś mnie tknęło i poszukałem informacji o minimalnym wieku, w jakim musi być w tych krajach dziecko, by móc podróżować jako pasażer motocykla. Okazało się, że w obu krajach jest to 12 lat. Musieliśmy więc szukać innych opcji i w końcu stanęło na Skandynawii…
Jazda motocyklem z dzieckiem na miejscu pasażera wciąż jest u nas mało popularna. Dotyczy to zwłaszcza dalszych tras. Znaczna część rodziców uważa, że najmłodsi powinni jeździć wyłącznie w autach, oczywiście zapięci w fotelikach. Jest to oczywiście pogląd, który należy uszanować. Ja należę do tej grupy, która uważa, że przyjemność oglądania świata z kanapy motocykla jest dla każdego. Jadąc ze swoim dzieckiem biorę pełną odpowiedzialność.
Przepisy w poszczególnych krajach są dosyć różnorodne, natomiast większośc z nich łączy jedno – wymagają, by dziecko jechało w specjalnym foteliku motocyklowym bądź było w stanie pewnie oprzeć stopy na podnóżkach. To zupełnie zrozumiałe, pewne podparcie mocno wpływa na stabilność pasażera (a wraz z nim motocykla), a to z kolei przekłada się na bezpieczeństwo. Nie muszę oczywiście przypominać, że przewożone dziecko, podobnie jak i my, powinno mieć na sobie kask oraz pełen strój ochronny. Kilku producentów odzieży motocyklowej oferuje już turystyczne komplety dziecięce.
Różne kraje, różne przepisy
Poniższe informacje, które zebrałem z dostępnych źródeł, również pisząc maile do policji drogowych w niektórych krajach, należy traktować orientacyjnie. Całkiem możliwe, że w poszczególnych kodeksach drogowych czają się dodatkowe przepisy. Zawsze należy jeździć w sposób przewidywalny i bezpieczny. Wtedy nawet jeśli popełnimy jakieś niedopatrzenie, to przynajmniej nie zwrócimy na siebie uwagi policji.
Informacje zebrałem w układzie nazwa kraju – minimalny wiek dziecka – dodatkowe wymagania.
Albania – 16 lat.
Austria – 12 lat – Dziecko musi sięgać stopami do podnóżków. W wózku bocznym można przewozić do dwójki dzieci młodszych niż 12 lat, ścianki boczne wózka muszą być na tyle wysokie, by zasłaniać klatkę piersiową. Niższe dzieci muszą jechać w fotelikach, wyższe z zapiętym pasem.
Belgia – 12 lat – Dzieci w wieku 3-8 lat można wozić tylko na motocyklach do 125 ccm, w specjalnych fotelikach. Dla dzieci w każdej grupie wiekowej obowiązkowy nie tylko kask w odpowiednim rozmiarze, ale też rękawice, kurtka z długim rękawem, spodnie z protektorami i buty chroniące kostkę. Dotyczy to również jazdy w wózku bocznym.
Białoruś – Brak danych.
Bośnia i Hercegowina – Brak danych.
Bułgaria – 12 lat – młodsze dzieci mogą jeździć tylko w specjalnym foteliku.
Chorwacja – 12 lat
Cypr – 12 lat
Czarnogóra – 12 lat
Czechy – 12 lat – Dziecko musi sięgać stopami do podnóżków.
Dania – 5 lat – Dzieci o wzroście poniżej 135 cm muszą jeździć w atestowanych fotelikach. W wózku bocznym: brak limitu wieku, dzieci poniżej 5 roku życia muszą jechać w foteliku i przypięte pasami.
Estonia – 12 lat.
Finlandia – Bez limitu – Maksymalnie jeden pasażer. W wózku bocznym: również bez limitu wieku, maksymalnie dwóch pasażerów.
Francja – Bez limitu – Dzieci do lat 5 muszą jeździć w foteliku z uchwytami i miejscem na stopy. Dzieci powyżej 5 lat muszą same sięgać stopami do podnóżków. Kierowca i pasażer muszą zakładać do jazdy certyfikowane rękawice motocyklowe. W wózku bocznym: bez limitu wieku, do dwóch pasażerów, obowiązkowe rękawice.
Grecja – Bez limitu, jeśli motocykl i wózek boczny mają odpowiednie miejsce dla pasażera.
Hiszpania – 12 lat lub 7 lat, jeśli dziecko jedzie z jednym z rodziców – W wózku bocznym dzieci do 150 cm muszą jechać w foteliku, a wyższe z zapiętym pasem.
Holandia – Bez limitu.
Islandia – Bez limitu – Dzieci poniżej 6 roku życia muszą mieć oparcie dla pleców. Dziecko musi sięgać stopami do podnóżków.
Irlandia – Bez limitu.
Kosowo – 12 lat.
Litwa – 12 lat, w wózku bocznym bez limitu wieku.
Luksemburg – 12 lat – Dziecko musi sięgać stopami do podnóżków. W wózku bocznym maksymalnie dwie osoby.
Łotwa – Bez limitu – Minimalny wzrost: 150 cm, chyba że dziecko jedzie w foteliku lub podnóżki motocykla są na tyle wysoko, że może stabilnie oprzeć stopy i utrzymać równowagę.
Macedonia – 18 lat
Malta – Bez limitu – Dziecko musi sięgać stopami do podnóżków. Obowiązkowe ubezpieczenie NNW obejmujące również pasażera.
Mołdawia – Brak danych.
Niemcy – Bez limitu – Dzieci w wieku poniżej 7 lat muszą jeździć w foteliku.
Norwegia – Bez limitu – dziecko musi jechać na miejscu pasażera, nie może być przypięte (np. pasem) do pleców kierowcy i powinno sięgać stopami do podnóżków. W wózku bocznym zalecany pas bezpieczeństwa.
Polska – Bez limitu – W czasie jazdy z dziećmi do lat 7 obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h.
Portugalia – 7 lat.
Rumunia – 14 lat – W wózku bocznym mogą jechać dzieci w wieku 7-14 lat, ale muszą być trzymane przez osobę dorosłą.
Serbia – Brak danych
Słowacja – 12 lat
Słowenia – 12 lat
Szwajcaria – Bez limitu – Dziecko musi sięgać stopami podnóżków, do 7 roku życia musi jeździć w atestowanym foteliku.
Szwecja – Bez limitu – Dzieci powinny mieć odzież ochronną.
Turcja – Bez limitu – Dziecko musi sięgać stopami podnóżków.
Ukraina – Brak danych.
Węgry – Bez limitu – Dziecko może podróżować motocyklem jako pasażer, jeśli jest w stanie samodzielnie zadbać o swoje bezpieczeństwo i jego stopy sięgają podnóżków.
Wielka Brytania – Bez limitu – Dziecko musi sięgać stopami podnóżków i siedzieć na motocyklu okrakiem. W wózku bocznym rekomendowany fotelik.
Włochy – 5 lat – Pasażer nie powinien przeszkadzać kierowcy i zaburzać równowagi pojazdu.