Nowa Africa Twin CRF 1100 L ma wszystkiego więcej… oprócz masy. Tutaj akurat producent stanął na wysokości zadania i przyoszczędził. Jeśli o nas chodzi, jesteśmy nowym modelem zachwyceni. 

W nowej Afryce znajdzie się nieco powiększony silnik – zamiast dotychczasowych 998 cm3, będzie to 1084 cm3. Nieznacznie wzrosną także moc (102 KM zamiast 95 KM) i moment obrotowy (105 Nm zamiast 98 Nm). Parametry tylko nieznacznie większe, ponieważ głównym celem było dostosowanie jednostki napędowej dom wymagań Euro 5.

Na pokładzie CRF 1100 L znajdzie się sześcioosiowy czujnik IMU (innertial measurement unit) Bosch, którego odczyty będą wykorzystywane do sterowania kontrolą trakcji, ABS, ale także automatyczną skrzynią biegów DCT. Mówiąc prosto dzięki IMU skrzynia będzie wiedziała, że na podjeździe i na zjeździe nie zmienia się biegu, podobnie w zakręcie. IMU odpowiedzialny będzie także za dostarczanie informacji do systemu regulującego hamowanie silnikiem i trzystopniową kontrolą wheelie.

Ważną zmianą w CRF 1100 L będzie aluminiowa rama pomocnicza przykręcana do ramy głównej. Dotychczas montowana była ona na stałe, więc w razie uszkodzenia użytkownika czekała kosztowna naprawa. Nieco zmieni się także pozycja kierowcy, a to ze względu na wyższą o 2,5 cm kierownicę. Najważniejsze jednak, że mimo wielu zmian, podstawowa wersja nowej Afryki będzie aż o 4 kg lżejsza od poprzedniej wersji.


Poznaj 10 kultowych motocykli wyprawowych!


Miłośnicy elektronicznych gadżetów mają się z czego cieszyć – w nowej CRF 1100 L znajdzie się duży dotykowy wyświetlacz TFT z obsługą Apple CarPlay. Umożliwi on korzystanie z wielu aplikacji, na przykład nawigacji lub roadbooka. N apokłądzie nowej Afryki dostępnych będzie sześć trybów jazdy – urban, tour, gravel i off-road oraz dwa tryby do samodzielnej konfiguracji.

Wersja Adventure Sports, która pojawi się równolegle ze “zwykłą” Afryką, otrzyma, co ciekawe, felgi przystosowane do opon bezdętkowych! To bardzo ważna zmiana, bo dotychczas dla wielu potencjalnych klientów klasyczne koła dętkowe były przeszkodą nie do przejścia. Inaczej niż w poprzednim AS, tutaj kanapa znajdzie się dokładnie takiej samej wysokości, jak w wersji podstawowej (850-870 mm). Co jeszcze? W opcji dostępne będzie elektroniczne zawieszenie Showa EERA.

Honda Africa Twin CRF 1100 L w wersji podstawowej kosztować będzie 59 900 zł. Adventure Sports to wydatek 68 800 zł.

Honda Africa Twin CRF 1100 L – galeria zdjęć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.