śr., 10 sie 2022

Voyage, Kobra i Wilk – mało znane fabryczne rosyjskie choppery na bazie Urala [opis, dane techniczne]

-

Praktycznie przez cały czas istnienia ZSRR produkowane tam ciężkie motocykle wywodziły się z modeli wojskowych, w tym legendarnej M-72. Wersje cywilne różniły się co najwyżej gorszymi parametrami, malowaniami, ale w razie konfliktu zbrojnego z powodzeniem można było wcielić je do Armii Czerwonej.

Zainteresowanie produkcją typowo cywilnych odmian przyszło dopiero po upadku Wielkiego Brata. Wówczas to coraz śmielej zaczynał budzić się ruch motocyklowy. Inżynierowie fabryki w Irbicie postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom motocyklistów, którzy chcieliby poczuć się Easy Riderami.

Ural M100 – radziecki motocykl pościgowy z wózkiem bocznym

Ural IMZ-8.1243 Voyage (Вояж)

Motocykl był pierwszym ciężkim rosyjskim chopperem. Powstał w roku 1996 w oparciu o zwykłego Urala, z którego zaczerpnięto większość podzespołów. Spawana rama rurowa nowej konstrukcji, osiemnastocalowe przednie koło, hamulec tarczowy, skórzane siedzisko oraz wysoka kierownica były cechami wyróżniającymi Voyage od pozostałych irbickich pojazdów. Początkowo zastosowano z przodu pojedynczą tarczę hamulcową, później dodano do niej drugą, a kolejne serie produkcyjne otrzymały taki hamulec również z tyłu.

Voyage, Kobra i Wilk – mało znane fabryczne rosyjskie choppery na bazie Urala [opis, dane techniczne]

Z przyczyn technologicznych nie zdecydowano się na montaż zegarów w zbiorniku, jak pierwotnie planowano i dlatego ostatecznie znalazły one miejsce nad okrągłym przednim reflektorem. Zbiornik o kształcie łezki zainstalowano pod kątem, zgodnie z amerykańskimi wzorcami. Voyage posiadał też klasyczne tylne zawieszenie z dwoma amortyzatorami oraz szeroką szesnastocalową oponę. Pierwsze egzemplarze rosyjskiego choppera wyposażono w jednostki napędowe o pojemności 720 cm3, a następnie 650 i 825 cm3. Te ostatnie były chłodzone cieczą. Ciekawostką było zastosowanie rozrusznika elektrycznego – po raz pierwszy w seryjnie produkowanych motocyklach z Irbitu. Voyage był też prawdopodobnie pierwszym seryjnym chopperem z biegiem wstecznym.

Motocykl ten lubił paliwo. Spożywał go w ilości 7 – 8 litrów na 100 kilometrów, ale za to bak miał pojemność 21 litrów. Warto wspomnieć, że Voyage zadowalał się nawet benzyną o liczbie oktanowej poniżej 92.

Dane techniczne IMZ-8.1243 Voyage:

Silnik: dwucylindrowy, czterosuwowy typu bokser

Pojemność skokowa: 720 cm3

Moc maksymalna: 44 KM

Długość: 2 200 mm

Szerokość: 760 mm

Wysokość: 1 300 mm

Rozruch: kickstarter, rozrusznik elektryczny

Zasilanie: dwa gaźniki

Skrzynia biegów: cztery przełożenia plus bieg wsteczny

Przeniesienie napędu: wał kardana

Masa na sucho: 225 kg

Prędkość maksymalna: 130 km/h

Ural IMZ-8.1024 Kobra (Кобра)

Voyage został zbudowany w małej serii. Prawdopodobnie powodem była duża komplikacja zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, co przełożyło się na wysoką cenę. Dlatego też już w 1997 roku zaprezentowano nowy model – IMZ-8.1024 Kobra, który miał być bardziej dostępny dla Rosjan.


Twórcy poszli w kierunku szerszego zastosowania prostych, sprawdzonych, a przy tym tańszych technologii. Kobra otrzymała sztywne tylne zawieszenie i piętnastocalowe koło. Jednostkę napędową zainstalowano niżej, w stosunku do Voyage. Od poprzednika zapożyczono natomiast przednie koło, zbiornik paliwa oraz kokpit. Zdecydowano się na zastosowanie jednostki napędowej o pojemności 650 cm3.

Voyage, Kobra i Wilk – mało znane fabryczne rosyjskie choppery na bazie Urala [opis, dane techniczne]

Podstawowa wersja była uruchamiana jedynie kickstarterem. Motocykle otrzymały żółto – czarne malowanie. Podobno jazda Kobrą była przyjemna do prędkości 100 km/h. Powyżej niej dawało się we znaki sztywne tylne zawieszenie.

Voyage, Kobra i Wilk – mało znane fabryczne rosyjskie choppery na bazie Urala [opis, dane techniczne]

Kobrze również nie dane było zasmakować wielkoseryjnej produkcji. Zbudowano jedynie 16 egzemplarzy. O zakończeniu wytwarzania zdecydowały negatywne opinie, co do właściwości jezdnych. Najbardziej krytykowano sztywny tył. Co ciekawe, jedynie trzy Kobry pozostały w Rosji, jedną sprzedano do Estonii, a resztę wyeksportowano do Wielkiej Brytanii i Niemiec, gdzie podobno są cenione przez kolekcjonerów.

Dane techniczne IMZ-8.1024 Kobra:

Silnik: dwucylindrowy, czterosuwowy typu bokser

Pojemność skokowa: 650 cm3

Moc maksymalna: 36 KM

Długość: 2 300 mm

Szerokość: 850 mm

Wysokość: 1 300 mm

Rozruch: kickstarter

Zasilanie: dwa gaźniki

Skrzynia biegów: cztery przełożenia

Przeniesienie napędu: wał kardana

Masa na sucho: 230 kg

Prędkość maksymalna: 130 km/h

Ural IMZ-8.1238 Wilk (Волк)

Pod względem długości produkcji, najwięcej szczęścia miał ostatni jak do tej pory seryjny rosyjski chopper z silnikiem bokser. Wilk schodził z taśm produkcyjnych w latach 1998 – 2011. Do wspólnego tworzenia tego motocykla przedstawiciele IMZ zaprosili członków klubu Nocne Wilki (Ночные Волки), znanego między innymi z poparcia udzielanego prezydentowi Władimirowi Putinowi.

Voyage, Kobra i Wilk – mało znane fabryczne rosyjskie choppery na bazie Urala [opis, dane techniczne]

Nowy model wyróżnia się od poprzedników lepszymi parametrami i dopracowaniem stylistycznym. Również od strony ergonomicznej góruje nad Voyage i Kobrą.

Wilk wyposażono w powiększony zbiornik paliwa, wygodne siedzenie z prawdziwej skóry, rozrusznik elektryczny i dobrej jakości chromy. Inżynierom udało się również zmniejszyć paliwożerność do poziomu 5,5 litra.

Dane techniczne IMZ-8.1238 Wilk:

Silnik: dwucylindrowy, czterosuwowy typu bokser

Pojemność skokowa: 750 cm3

Moc maksymalna: 40 KM

Długość: 2 530 mm

Szerokość: 850 mm

Wysokość: 1 300 mm

Rozruch: elektryczny plus kickstarter

Zasilanie: dwa gaźniki

Skrzynia biegów: cztery przełożenia plus bieg wsteczny

Przeniesienie napędu: wał kardana

Masa na sucho: 230 kg

Prędkość maksymalna: 150 km/h

 

Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Liberty Motors Track Day, czyli szkolenie torowe na obiekcie w Słomczynie – 13.08.2022

Liberty Motors Track Day to event szkoleniowy dla posiadaczy motocykli każdej marki. Nasz cel to doskonalenie techniki jazdy i podnoszenie bezpieczeństwa motocyklistów niezależnie od...

4000 zł dopłaty do elektrycznego motocykla, motoroweru lub skutera z Electric Vehicles Poland

Electric Vehicles Poland, firma polskiej grupy kapitałowej Holding1, opracował i uruchomił specjalny program finansowania zakupu motocykli, motorowerów i skuterów elektrycznych, w ramach którego w...

MZ TS250 – wschodnioniemiecki skok ku nowoczesności [opis, dane techniczne]

Może TS-ka nie jest obiektem, aż tak licznych westchnień jak seria ETZ, ale niewątpliwie to jeden z ważniejszych modeli, w historii enerdowskiego producenta. https://motovoyager.net/ekstra/prezentacje/motocykle-zabytkowe/kultowe-jednoslady-minionej-epoki-mz-etz-251-wschodni-obiekt-pozadania-opinie-ceny-opis-dane-techniczne/ Na początku...

Honda Africa Twin 750 – udany click bait czy wyciek gorącej premiery? [VIDEO]

Wyobraźcie sobie, że już w niedalekiej przyszłości na rynku pojawi się Africa Twin 750. Ależ byłaby to gorąca nowość, która mogłaby konkurować w mocno...

Nowy gracz wśród pięćsetek – Voge 500DS [test, opinia, recenzja, dane techniczne, spalanie]

Adventury od dłuższego czasu stoją na czele list sprzedaży. Popularność zyskują nie tylko „litry”, ale także i mniejsze pojemności. Te ostatnie przekonują do siebie...