pt, 07 Maj 2021

Pięćsetki Iż-a – niewykorzystane szanse radzieckiego przemysłu

-

Konstruktorzy zakładów w Iżewsku kilkukrotnie podejmowali próby unowocześnienia produkowanych tam kolejnych wersji nieśmiertelnych Jupiterów i Planet. Ich działania napotykały jednak na twardy mur radzieckiej rzeczywistości.

Radykalną zmianą, w stosunku do IŻ-y schodzących z taśm produkcyjnych, był model D-15, znany również pod oznaczeniem Jowisz 500. Półlitrowy, dwusuwowy silnik zamontowano w podwójnej ramie kołyskowej, wykonanej ze stali. Celem inżynierów było nie tylko poprawienie dynamiki jazdy, ale również właściwości jezdnych, w tym z wózkiem bocznym.

Prace nad D-15 rozpoczęto w 1969 roku, a w 1973 roku został on skierowany do państwowego odbioru, który miał zadecydować o jego przyszłości. Niestety, motocykl nie zyskał pozytywnych opinii. Przede wszystkim stwierdzono zbyt małą wytrzymałość ramy.

Warto zaznaczyć, że D-15 nie był pierwszą 500-tką opracowaną w Iżewsku. Przed nim powstały między innymi Iż-555 oraz D-14, których kariera również zakończyła się w fazie prototypów.

Nadchodzą zmiany

Niezrażona niepowodzeniem dyrekcja Izmasz-u podjęła kolejne próby opracowania i wdrożenia do produkcji nowoczesnych motocykli klasy 500 cm3. Główne kierunki rozwoju zostały nakreślone i zatwierdzone pod koniec 1976 roku.

Burzliwa historia radzieckich i rosyjskich motocykli IŻ – dwusuwy, czterosuwy, single i z koszem

Powstały dwusuwowe prototypy posiadające fabryczne oznaczenia: 7.101, 7.102, 7.103, 7.104. W 1979 roku Ministerstwo Przemysłu Motoryzacyjnego nakazało jednak koncentrację wysiłków na czterosuwowych jednostkach napędowych, które były bardziej perspektywiczne. Jednocześnie zaleciło nawiązanie w tym zakresie współpracy z czechosłowacką firmą Jawa.

Jedno serce

Prace rozwojowe prowadzono w latach 1980 – 85. Wspólna jednostka napędowa zaowocowała w Czechosłowacji modelem Jawa typ 824.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W ZSRR powstały motocykle oznaczone Iż 7.105 i 7.106. Ten drugi wyposażony był w boczny wózek.

Prototypy napędzał czterosuwowy, dwucylindrowy, chłodzony powietrzem silnik w układzie bokser. Generował moc 36 KM oraz maksymalny moment obrotowy 39,2 Nm. Zasilany był dwoma gaźnikami. Oprócz kopniaka zastosowano w nim również rozrusznik elektryczny.

Silnik połączony był z pięciostopniową skrzynią biegów, a przeniesienie napędu odbywało się za pomocą wału kardana. Z tyłu pozostawiono hamulec bębnowy, natomiast przednie koło wyposażono w tarczę.

Niestety, również te motocykle nie trafiły do produkcji seryjnej. Powodem były zbyt wysokie normy dokładności wykonania skrzyni korbowej i głowic. Zakład w Iżewsku nie dysponował odpowiednim wyposażeniem do tak precyzyjnej produkcji. Dofinansowanie zakupu niezbędnego oprzyrządowania nie wchodziło w grę.

Krzysztof Brysiak
Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

MV Agusta Turismo Veloce trafiła do włoskiej policji

Policjanci z Mediolanu właśnie odebrali 4 nowiutkie MV Agusta Turismo Veloce, które będą pełniły służbę i strzegły prawa. Co ciekawe, jest to prezent od...

Klasyfikacja i rodzaje motocykli. Typy, marki, modele (cruiser, ścigacz, naked, chopper…)

Ścigacze, choppery, nakedy, criusiery, adventure, turystyki... motocyklowy zawrót głowy. Rodzai motocykli jest wiele. Jak się w tym wszystkim połapać? Poniżej przedstawiamy wam podstawowe rodzaje...

Jak kupować części motocyklowe, aby nie zbankrutować? Jakie wybrać? Nowe, używane, oryginalne, zamienniki czy tuningowe…

Dobór części zamiennych do naszego motocykla nie jest rzeczą prostą. Sposób ich poszukiwania zależy od tego, czy będzie to typowy przegląd, składający się z...

Jaki pierwszy, tani, dobry, skórzany kombinezon motocyklowy? Jakiej firmy? Jak dobrać rozmiar? Ranking 2021

Masz ograniczony budżet, ale chcesz kupić swój pierwszy, tani, w dodatku dobry, skórzany kombinezon motocyklowy? Już służymy radą! W tym artykule podpowiadamy jakiej firmy...

Startuje sezon Supermoto 2021! I runda Mistrzostw i Pucharu Polski już 23 maja w Słomczynie!

Choć zarówno pogoda, jak i covidowe ograniczenia, nie pozwalały nam na za wiele jazdy torowej tej wiosny, to już w maju rusza sezon supermoto....