Pięćsetki Iż-a – niewykorzystane szanse radzieckiego przemysłu

-

Konstruktorzy zakładów w Iżewsku kilkukrotnie podejmowali próby unowocześnienia produkowanych tam kolejnych wersji nieśmiertelnych Jupiterów i Planet. Ich działania napotykały jednak na twardy mur radzieckiej rzeczywistości.

Radykalną zmianą, w stosunku do IŻ-y schodzących z taśm produkcyjnych, był model D-15, znany również pod oznaczeniem Jowisz 500. Półlitrowy, dwusuwowy silnik zamontowano w podwójnej ramie kołyskowej, wykonanej ze stali. Celem inżynierów było nie tylko poprawienie dynamiki jazdy, ale również właściwości jezdnych, w tym z wózkiem bocznym.

Pięćsetki Iż-a – niewykorzystane szanse radzieckiego przemysłu

Prace nad D-15 rozpoczęto w 1969 roku, a w 1973 roku został on skierowany do państwowego odbioru, który miał zadecydować o jego przyszłości. Niestety, motocykl nie zyskał pozytywnych opinii. Przede wszystkim stwierdzono zbyt małą wytrzymałość ramy.

Warto zaznaczyć, że D-15 nie był pierwszą 500-tką opracowaną w Iżewsku. Przed nim powstały między innymi Iż-555 oraz D-14, których kariera również zakończyła się w fazie prototypów.

Nadchodzą zmiany

Niezrażona niepowodzeniem dyrekcja Izmasz-u podjęła kolejne próby opracowania i wdrożenia do produkcji nowoczesnych motocykli klasy 500 cm3. Główne kierunki rozwoju zostały nakreślone i zatwierdzone pod koniec 1976 roku.

Burzliwa historia radzieckich i rosyjskich motocykli IŻ – dwusuwy, czterosuwy, single i z koszem

Powstały dwusuwowe prototypy posiadające fabryczne oznaczenia: 7.101, 7.102, 7.103, 7.104. W 1979 roku Ministerstwo Przemysłu Motoryzacyjnego nakazało jednak koncentrację wysiłków na czterosuwowych jednostkach napędowych, które były bardziej perspektywiczne. Jednocześnie zaleciło nawiązanie w tym zakresie współpracy z czechosłowacką firmą Jawa.

Jedno serce

Prace rozwojowe prowadzono w latach 1980 – 85. Wspólna jednostka napędowa zaowocowała w Czechosłowacji modelem Jawa typ 824.

Pięćsetki Iż-a – niewykorzystane szanse radzieckiego przemysłu
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W ZSRR powstały motocykle oznaczone Iż 7.105 i 7.106. Ten drugi wyposażony był w boczny wózek.

Pięćsetki Iż-a – niewykorzystane szanse radzieckiego przemysłu

Prototypy napędzał czterosuwowy, dwucylindrowy, chłodzony powietrzem silnik w układzie bokser. Generował moc 36 KM oraz maksymalny moment obrotowy 39,2 Nm. Zasilany był dwoma gaźnikami. Oprócz kopniaka zastosowano w nim również rozrusznik elektryczny.

Pięćsetki Iż-a – niewykorzystane szanse radzieckiego przemysłu

Silnik połączony był z pięciostopniową skrzynią biegów, a przeniesienie napędu odbywało się za pomocą wału kardana. Z tyłu pozostawiono hamulec bębnowy, natomiast przednie koło wyposażono w tarczę.

Niestety, również te motocykle nie trafiły do produkcji seryjnej. Powodem były zbyt wysokie normy dokładności wykonania skrzyni korbowej i głowic. Zakład w Iżewsku nie dysponował odpowiednim wyposażeniem do tak precyzyjnej produkcji. Dofinansowanie zakupu niezbędnego oprzyrządowania nie wchodziło w grę.

Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Coraz bliżej premiery nowych wersji KTM 390 Adventure [dane techniczne, opis]

Ujawnione zdjęcia szpiegowskie pozwalają przypuszczać, że motocykle w odmianach Rally oraz Enduro są już praktycznie gotowe. Dlatego też w najbliższym czasie można spodziewać się...

Klasyfikacja i rodzaje motocykli. Typy, marki, modele (cruiser, ścigacz, naked, chopper, supermoto)

Ścigacze, choppery, nakedy, cruisery, adventure, turystyki... motocyklowy zawrót głowy. Rodzajów motocykli jest wiele. Jak się w tym wszystkim połapać? Poniżej przedstawiamy wam podstawowe rodzaje...

Z cyklu jak to jest zrobione – produkcja baków motocyklowych przy minimalnej liczbie narzędzi…

W krajach dalekiego wschodu ludzie muszą sobie radzić tym co mają - czyli często praktycznie niczym. Nie ma tam skomplikowanych wycinarek cnc, drukarek 3D...

BSA Scrambler – najnowsze wcielenie motocykla w brytyjskim stylu [dane techniczne, opis]

Choć motocykl jest zbudowany zgodnie z wyspiarskimi wymogami na klasyka, to nie pochodzi z Anglii. Wskrzeszenie marki po blisko pięćdziesięciu latach było możliwe dzięki...

Moto Morini X-Cape 1200 – trwają prace nad kolejnym włoskim adventurem [dane techniczne, opis, cena, moc, gdzie kupić]

Zdjęcia nowego motocykla pojawiły się w sieci, kilkanaście dni po EICMA. Nie jest do końca jasne, dlaczego Włosi nie zdecydowali się na jego prezentację...