pt., 20 maj 2022

Nietypowe motocykle Jawa i MZ z silnikami Moto Guzzi

-

Czy to Jawa czy sen?

Pierwszy z prezentowanych motocykli został zbudowany w oparciu o Nevadę – w przeszłości jeden z popularniejszych modeli włoskiego producenta. Silnik o charakterystycznym dla Guzzi układzie wzdłużnie ułożonej V-ki, chłodzony powietrzem, generuje moc 48 KM i moment obrotowy na poziomie 57 Nm.

Nietypowe motocykle Jawa i MZ z silnikami Moto Guzzi

Przykuwający wzrok zbiornik paliwa, pochodzący z Jawy 350 model 638 sugeruje, że motocykl oparto w dużym stopniu na czechosłowackiej konstrukcji. Jest jednak całkowicie odwrotnie. Tak naprawdę to nieznacznie przerobiona Nevada.

Moto Guzzi – sto lat włoskiej legendy – historia motocyklowej marki z Mandello del Lario

Pozostawiono ramę, zegary i całe zawieszenie. Poza zbiornikiem, zmieniono też boczne osłony, kierownicę, kanapę. Tylny błotnik zamieniono na płytszy, inaczej wyprofilowany.


Choć motocykl ma niewiele wspólnego z Jawą, to jednak przyznać trzeba, że cieszy oko zgrabną sylwetką. No i ten basowy odgłos!

MZ ZM 650 Bisonchen (Bizon) – włoskie serce w enerdowskim ciele

Ten projekt to także prywatna inicjatywa. MZ z 650-tką od Moto Guzzi jest dziełem niemieckiego inżyniera Axela Fey z Westfalii. Oznaczenie ZM, to skrót od nazw miast Zschopau i Mandello – siedzib wytwórni enerdowskiej i włoskiej.

Nietypowe motocykle Jawa i MZ z silnikami Moto Guzzi

Motocykl wykorzystuje ramę MZ 250 i silnik od V65. Powstał w 1989 roku, kiedy to runął berliński mur – symbol zimnowojennego podziału Niemiec. Dla niemieckiej fabryki wiązało się to z utratą dotychczasowych chłonnych rynków zbytu, w tym Polski i ZSRR. Wytwórnia musiała zacząć konkurować z zachodnimi jednośladami, które sprowadzano w dużych ilościach.

Axel próbował zainteresować przedstawicieli MZ swoim projektem. Liczył, że stanie się możliwością unowocześnienia i uatrakcyjnienia motocykli z Zschopau. Propozycja została jednak odrzucona. Kolejne lata dowiodły, że nawet montaż jednostek Rotaxa i Yamahy, nie był w stanie pomóc dawnej enerdowskiej fabryce.

Nietypowe motocykle Jawa i MZ z silnikami Moto Guzzi

Bizon nie jest jedyną zaskakującą konstrukcją Axela. Stworzył on również motocykl z silnikiem od radzieckiego samochodu ZAZ Zaporożec.

Na swoich jednośladach odbył podróże zarówno do Mandello, jak i na Ukrainę, gdzie produkowane były Zaporożce.

Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Straż graniczna otrzymała nowe uprawnienia – może ukarać kierowcę mandatem w wysokości nawet 2500 złotych

Straż graniczna otrzyma wkrótce nowe uprawnienia, dzięki którym będzie mogła ukarać kierujących pojazdami mandatem w wysokości nawet 2500 złotych. Rozszerzenie będzie dotyczyć przede wszystkim...

Relacja Norberta Stachurskiego z II rundy GP Polski 1/4 mili w Broczynie

15 maja odbyła się II runda Grand Prix Polski 1/4 mili na lotnisku w Broczynie. Na początku dnia było dość chłodno ale pogoda finalnie...

Policyjny dron w akcji – ponad 40 mandatów wystawionych w ciągu godziny

Drony niesamowicie dobrze odnalazły się w rękach policji, dlatego coraz więcej statków bezzałogowych trafia do służby. Mundurowi chętnie chwalą się również tym, jak skuteczny...

Motoambulans z Łodzi wraca do służby

Chociaż sezon motocyklowy dopiero się rozkręca, to jeden z motocykli ratunkowych, który pracuje w szeregach Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi ma już za...

Husqvarna Norden 901 – środkowa siostra braci Adventure [Test, opis, dane techniczne]

Mógłbym ten test rozpocząć przypowieścią o pomarańczowej rodzince. Na przykład tak: austriacka rodzina miała trójkę dzieci. Dwóch synów i córkę. Młodszy z rodziny Adventure...