Czy to Jawa czy sen?
Pierwszy z prezentowanych motocykli został zbudowany w oparciu o Nevadę – w przeszłości jeden z popularniejszych modeli włoskiego producenta. Silnik o charakterystycznym dla Guzzi układzie wzdłużnie ułożonej V-ki, chłodzony powietrzem, generuje moc 48 KM i moment obrotowy na poziomie 57 Nm.
Przykuwający wzrok zbiornik paliwa, pochodzący z Jawy 350 model 638 sugeruje, że motocykl oparto w dużym stopniu na czechosłowackiej konstrukcji. Jest jednak całkowicie odwrotnie. Tak naprawdę to nieznacznie przerobiona Nevada.
Moto Guzzi – sto lat włoskiej legendy – historia motocyklowej marki z Mandello del Lario
Pozostawiono ramę, zegary i całe zawieszenie. Poza zbiornikiem, zmieniono też boczne osłony, kierownicę, kanapę. Tylny błotnik zamieniono na płytszy, inaczej wyprofilowany.
Choć motocykl ma niewiele wspólnego z Jawą, to jednak przyznać trzeba, że cieszy oko zgrabną sylwetką. No i ten basowy odgłos!
MZ ZM 650 Bisonchen (Bizon) – włoskie serce w enerdowskim ciele
Ten projekt to także prywatna inicjatywa. MZ z 650-tką od Moto Guzzi jest dziełem niemieckiego inżyniera Axela Fey z Westfalii. Oznaczenie ZM, to skrót od nazw miast Zschopau i Mandello – siedzib wytwórni enerdowskiej i włoskiej.
Motocykl wykorzystuje ramę MZ 250 i silnik od V65. Powstał w 1989 roku, kiedy to runął berliński mur – symbol zimnowojennego podziału Niemiec. Dla niemieckiej fabryki wiązało się to z utratą dotychczasowych chłonnych rynków zbytu, w tym Polski i ZSRR. Wytwórnia musiała zacząć konkurować z zachodnimi jednośladami, które sprowadzano w dużych ilościach.
Axel próbował zainteresować przedstawicieli MZ swoim projektem. Liczył, że stanie się możliwością unowocześnienia i uatrakcyjnienia motocykli z Zschopau. Propozycja została jednak odrzucona. Kolejne lata dowiodły, że nawet montaż jednostek Rotaxa i Yamahy, nie był w stanie pomóc dawnej enerdowskiej fabryce.
Bizon nie jest jedyną zaskakującą konstrukcją Axela. Stworzył on również motocykl z silnikiem od radzieckiego samochodu ZAZ Zaporożec.
Na swoich jednośladach odbył podróże zarówno do Mandello, jak i na Ukrainę, gdzie produkowane były Zaporożce.