pt, 14 Maj 2021

Czesi próbują wskrzesić Bizona – spokojnie, chodzi o Jawę 350 model 633

-

Znanym sposobem na sukces w handlu, jest cofnięcie się w przeszłość i to właśnie z niej czerpanie inspiracji. Jeśli połączymy takie działanie ze wskrzeszonym nazewnictwem, możemy być pewni, że zagramy na sentymentach kupujących nasz nowy towar, którego zainteresowanie oparte jest na dobrych skojarzeniach z przeszłości. Czesi postanowili tak właśnie uczynić z Jawą 633, czyli Bizonem.

Jawa 350 model 633, to czechosłowacki jednoślad produkowany w latach 1970 – 1972. Zgodnie z obowiązującymi wówczas trendami zastosowano w niej pełniejsze owiewki, w tym na przednim reflektorze oraz pod siedziskiem. W wielu miejscach obłe kształty ustąpiły miejsca liniom prostym. Dobrym przykładem jest chociażby zbiornik paliwa. Motocykl oferowany był wyłącznie w kolorach żółtym i czerwonym.

Ze względu na wygląd osłony reflektora Jawa 350/633 otrzymała nazwę Bizon. Jednak w przeciwieństwie do swojej następczyni, czyli modelu 634, była u nas praktycznie nieznana.

Czesi nabierają wiatru w żagle?

Sylwetka Bizona nie trafiła w gusta odbiorców, dlatego też jego produkcja była krótkotrwała. Jednym z jej użytkowników był Pavel Ottl obecnie pracujący, jako designer zatrudniany przez znane marki samochodowe. Wraz z innymi fanami czechosłowackich jednośladów opracował projekt nowoczesnego Bizona, a następnie wspólnie nawiązali kontakt z zakładami Jawy w miejscowości Tynec.

Jawa 1000 i 1200 – czeskie motocykle okryte tajemnicą, być może już niebawem wyjadą na trasy

Inżynierowie pozytywnie zaopiniowali projekt i zaproponowali wyposażenie motocykla w czterosuwowy dwucyllindrowy rzędowy silnik klasy 400 cm3.

Dopasowany do potrzeb kierowcy

Zamiarem twórców jest, aby Bizon spełniał oczekiwania kierowców o różnym wzroście. Dlatego też podnóżki, kierownica oraz owiewka mają być wyposażone w regulację położenia. Wiadomo również, że przedni widelec ma być typu USD. Natomiast kanciasty zbiornik, to tak naprawdę pojemny schowek, na przykład na kask.

Bak ma się znajdować pod siedziskiem.

Silnik z Chin?

JAWA Moto spol. s r. o. ma w ofercie motocykle z jednostką napędową o pojemności 397 cm3, mocy 27 KM i maksymalnym momencie obrotowym równym 30,6 Nm. Są to jednak produkty chińskie, na które jedynie nanoszone jest logo czeskiego producenta. Napędzający je silnik wykorzystywany jest w wielu innych jednośladach. U nas znany był z Rometa 400 Classic.

Rynkowe szanse Bizona

Czy czeska Jawa z azjatyckim napędem może przyczynić się do odrodzenia legendarnej marki? Przyznać trzeba, że projekt jest ciekawy. Pojawił się też w dobrym momencie. Na fali nostalgii za klasycznymi kształtami indyjska Mahindra wypromowała Jawę 42, coraz większą popularność zyskuje Benelli Imperiale. Nawet Honda stworzyła neoklasyczną CB-350, która po triumfach w Indiach, trafi do odbiorców w Japonii, a być może i w Europie.

Krzysztof Brysiak
Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Elektromobilność w Europie – jak daleko w zestawieniu jest Polska?

Temat elektromobilności nie daje za wygraną. Co rusz pojawiają się nowe informacje, badania i ankiety, które mają za zadanie nie tylko znaleźć i zachęcić...

Wyraźny wzrost sprzedaży motocykli w Polsce w kwietniu 2021 roku

Niezmiernie cieszyć może fakt, że Polacy coraz chętniej kupują swoje dwa kółka, a jeszcze bardziej, że znacznie rośnie liczba zarejestrowanych nowych motocykli. Wobec tego...

Popraw prowadzenie swojego klasycznego Bonneville! Amortyzatory Fox w katalogu akcesoriów Triumpha!

W sezonie 2021 Triumph wypuszcza na rynek nowego Bonnevilla T120. Ten klasyczny motocykl urzeka wyglądem, a jego nowa odsłona ma jeszcze lepiej się prowadzić....

Na 60-lecie firmy Brembo powstał specjalny, podświetlany zacisk hamulcowy [VIDEO]

Tak naprawdę to nie wiem po co, nie wiem dlaczego i nie wiem jak. Faktem jest jednak, że firma Brembo obchodzi w tym roku...

Braking – marka wybierana przez mistrzów nareszcie dostępna w Polsce

Układ hamulcowy jest podstawowym elementem każdego motocykla. Pozornie banalny, ale tak naprawdę niezwykle istotny i skomplikowany, zwłaszcza w sportowych jednośladach. w wyczynowych maszynach kluczowe...