Harley-Davidson w 2006 roku doczekał się prawie 50-minutowego odcinka w znanym cyklu National Geographic, Megafactories. W filmie zobaczyć można krok po kroku, jak powstaje  model Harley-Davidson V-Rod. 

Dokument przedstawia w skrócie historię marki Harley-Davidson, a następnie zabiera widza do Kansas, na spacer po fabryce o powierzchni prawie 50 tys. metrów kwadratowych, gdzie każdego dnia 1100 pracowników składa motocykle Harley-Davidson V-Rod. W filmie zobaczymy, jak krok po kroku przebiega konstrukcja silnika, ramy i pozostałych części tego motocykla, którego powstanie w 2001 roku było zaskoczeniem nawet dla zagorzałych harleyowców.

V-Rod różnił się od poprzednich maszyn HD przede wszystkim silnikiem Revolution, stworzonym przy współpracy z Porsche. Pozwolił użytkownikom V-Roda na osiągnięcie 100 km/h w zaledwie 3,5 sekundy, co stanowiło prawie dwukrotnie większe przyspieszenie w porównaniu do wcześniejszych Harleyów.

Reportaż, okraszony wieloma wywiadami pokazuje, jak wiele uwagi i serca pracownicy wkładają w proces produkcji i złożenia motocykla z prawie 450 części. Wszystko to po to, by jego właściciel nie mógł dopatrzeć się nawet najmniejszego niedociągnięcia w konstrukcji i by przez długi czas mógł cieszyć oko jego widokiem, a ucho charakterystycznym dźwiękiem silnika.

Przyjemnie ogląda się pracowników fabryki zapewniających, że motocykle Harley-Davidson to ich pasja, którą co poniektórzy przypieczętowali tatuażami z logo HD na różnych częściach ciała. Jeszcze większą przyjemność sprawiają ujęcia setek motocyklistów z Harley Owners Group pędzących na swych maszynach z rozwianym włosem. Dokument ten warto więc obejrzeć nie tylko by poznać, jak “od kuchni” powstają motocykle, lecz by spróbować choć częściowo zrozumieć fenomen marki Harley-Davidson.

National Geographic. Megafactories

„Megafactories” to cykl dokumentalny kanału National Geographic, który miał premierę w 2006 r. W każdym odcinku ukazuje mechanizmy produkcji i ludzi, którzy stoją za markami-ikonami i produktami, których używamy na co dzień. Możemy więc zobaczyć kulisy powstawania piwa Heineken, mebli Ikea, samochodów BMW, chipsów Lays etc. Do tej pory ukazało się ok. 40 odcinków tego cyklu. W Polsce cykl można oglądać na kanale National Geographic Channel we wtorki o godz. 21:00.

 

Film (w całości po angielsku; 47 minut)


Watch Harley Davidson ultimate factory in Autos & Vehicles | View More Free Videos Online at Veoh.comZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.