Japońska Firma Terra Motors rozpocznie produkcję trójkołowej taksówki-motocykla. Projekt finansuje w całości rząd Filipin: planuje się, że pierwsze trójkołowce elektryczne pojawią się na ulicach Manili jeszcze w tym roku.

Używanie do przewozu pasażerów zakrytych, trójkołowych motorowerów lub ryksz jest powszechne w biedniejszych krajach, szczególnie w południowo-wschodniej Azji. Popularność tego środka transportu wśród turystów wynika z dużej wygody i niskiej ceny, szczególnie przy krótkich trasach po mieście. W krajach tych transport publiczny praktycznie nie istnieje.

Japońska firma Terra Motors na zamówienie filipińskiego rządu opracowała – na razie koncepcyjny – model trójkołowej taksówki elektrycznej E-Trike. Może on jednorazowo przewieźć aż sześciu pasażerów, rozwijając maksymalną prędkość 55 km/h. Jedno ładowanie akumulatorów wystarczy na przejechanie 80 kilometrów.

Rząd Filipin rozwija specjalny program finansowej pomocy dla właścicieli tradycyjnych riksz spalinowych i tych napędzanych siłą mięśni. Stopniowo będą one zastępowane właśnie przez trójkołowce elektryczne. Jeszcze w tym roku na ulice Manili i innych filipińskich miast trafić ma 100 tysięcy tych pojazdów. To jednak kropla w morzu potrzeb – szacuje się, że po ulicach 100-milionowego kraju porusza się aż 3,5 miliona riksz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here