Transport motocykla: Jak go przewieźć? Jak zamocować na przyczepie? Jakie limity prędkości w Europie?

-

Marzysz o objechaniu dookoła Jeziora Garda swoim chopperem, ale zdrowie nie pozwala ci na długą trasę? Chcesz zabrać motocykl na rodzinny urlop do Chorwacji? Masz potrzebę wyskoczyć na tor wyścigowy albo motocrossowy motocyklem, który nie posiada homologacji lub rejestracji? W każdym z tych przypadków, jak i wielu innych, potrzebujesz dodatkowych dwóch kółek do transportu swoich ukochanych… dwóch kółek?! No dobra, mniej zawile, potrzebujesz przyczepki do transportu motocykla!

Może zacznijmy od początku. Jeżeli chcemy przetransportować nasz motocykl, mamy kilka wyjść. Możemy wynająć profesjonalny transport – np. są firmy świadczące usługi przewożenia motocykli. Możemy wynająć busa, w którym wygodnie i bezpiecznie upakujemy swój jednośladowy dobytek. Natomiast najprostszym transportowym rozwiązaniem dla każdego człowieka, chcącego być samodzielnym, jest kupno lub wynajem przyczepki przeznaczonej do transportu motocykli. Oczywiście musimy wtedy mieć samochód, którym taką przyczepę możemy ciągnąć, prawo jazdy kategorii B, no i… zamontowany w naszym aucie hak. Zakładamy, na potrzeby artykułu, że te podstawowe kryteria są spełnione. Zatem decydując się na przewiezienie naszego motka przyczepą, pozostaje podstawowe pytanie:

Kupić, czy wynająć?

Zakup jest rozwiązaniem dla kogoś, kto często będzie z przyczepki korzystał oraz co istotne, ma ją gdzie trzymać. Jeżeli potrzebujesz jej sporadycznie, to oczywiste jest, że zdecydujesz się na wynajem. Na rynku oferty nowych przyczep wahają się od 1700 zł do nawet 7500 zł w zależności od producenta, materiału z jakiego są wykonane czy wyposażenia dodatkowego które posiadają. Koszt wynajmu uszczupli nasz portfel każdej doby o jakieś 30 do 50 zł.

Przeczytaj koniecznie: 9 żelaznych zasad transportu motocykli

Wszystko co musisz wiedzieć

Obojętnie jaką decyzję podejmiesz, mamy dla ciebie kilka ważnych informacji, które pozwolą ci bezpiecznie transportować motocykl. Sprawa podstawowa to uprawnienia, które pozwalają nam ciągnąć przyczepę samochodem osobowym. Zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego, prawo jazdy kat B uprawnia kierowcę do ciągnięcia przyczepy lekkiej. Co zatem rozumiemy pod pojęciem przyczepa lekka? Otóż to przyczepa, której dopuszczalna masa całkowita (DMC) nie przekracza 750 kg. W takiej przyczepie nie jest wymagany hamulec najazdowy. Teoretycznie więc, jeżeli posiadamy samochód typu SUV lub busa który ma DMC 3500 kg możemy nim ciągnąc na kat prawa jazdy B przyczepę o DMC 750 kg, tworząc zestaw o DMC 4250 kg. To jednak nie wszystko, bo kierowca legitymujący się prawkiem B może też ciągnąć inną przyczepę niż lekka, o ile masa całego zestawu (DMC) nie przekroczy wspólnie 3500 kg. Ważne też jest, aby rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód nie przekraczała rzeczywistej masy całkowitej pojazdu.

Tutaj może należałoby wytłumaczyć od razu kilka użytych wcześniej pojęć:

DMC – dopuszczalna masa całkowita, w tym przypadku określa masę przyczepy gotowej do drogi wraz z masą ładunku deklarowaną w dowodzie rejestracyjnym.
MASA WŁASNA – masa przyczepy nie wliczając jej ładunku, w stanie nieruchomym i gotowym do drogi
DOPUSZCZALNA ŁADOWNOŚĆ – największa dopuszczona przez producenta masa ładunku, który może przewozić przyczepa. Stanowi ona różnicę DMC i masy własnej pojazdu. Przykładowo przyczepka ma DMC 750 kg i masę własną 250 kg czyli jej maksymalna ładowność to 500 kg.

Rozejrzyj się za przyczepką dedykowaną do przewozu motocykli

Warto zwrócić uwagę na wpis w dowodzie rejestracyjnym o przeznaczeniu przyczepy i transportować motocykle na przyczepach do tego przystosowanych, zamiast na przyczepach uniwersalnego przeznaczenia. Nie wolno zapomnieć o wyposażeniu samochodu ciągnącego przyczepę w dodatkowy trójkąt ostrzegawczy. Jeżeli przyczepa ulegnie uszkodzeniu możemy ją wtedy zostawić oznaczoną na poboczu i kontynuować jazdę. Do tego oczywiście wypada mieć ze sobą koło zapasowe oraz zestaw pasów transportowych do umocowania motocykla.

Z TUV pojedziesz szybciej, ale tylko w Niemczech

W przyczepach niemieckich producentów można spotkać się z dodatkowym przeglądem TUV, pozwalającym na ciągnięcie przyczepy z prędkością 100 km/h. Musi ona spełniać wymogi techniczne m.in. posiadać amortyzatory. Pamiętaj, że nawet jeżeli posiadasz taką przyczepę, to z tą prędkością możesz się poruszać tylko i wyłącznie w kraju, który wydał na to zezwolenie, czyli w Niemczech. Pozostałe dozwolone prędkości zebraliśmy dla was w tabeli znajdującej się na końcu artykułu.

Bus plus przyczepa to większe opłaty

W Polsce poruszając się zestawem przekraczającym 3500 kg DMC po sieci dróg płatnych, objętych systemem viaTOLL, musimy nabyć VIABOX i opłacić za jego pośrednictwem korzystanie z tych dróg. Jeżeli DMC zestawu nie przekroczy 3500 kg, system opłat nas nie obowiązuje (czyli bus plus przyczepa – płacimy, osobówka plus przyczepa – nie). W krajach dla których podaliśmy obowiązujące dozwolone prędkości również nie obowiązuje dodatkowe myto na przyczepkę lekką, jednak pod warunkiem, że DMC zestawu nie przekracza 3500 kg. Wyjątek stanowi Szwajcaria, gdzie za możliwość ciągnięcia przyczepy musimy dopłacić do winiety samochodowej ok. 40 CHF. Również na prywatnych odcinkach dróg płatnych jest to regulowane według cennika właściciela trasy i o takie informacje trzeba dopytać u źródła planując zagraniczną podróż.

Jak mocować motocykl na przyczepie

Nie ma określonego prawem sposobu mocowania motocykla na przyczepie. Należy go przymocować tak, by nie przemieszczał się podczas transportu. Na zdjęciach przedstawiamy sprawdzony sposób na stabilne umocowanie motocykla, ściskając go pasami transportowymi za dolną półkę oraz tylne koło. Nie powinno się przy takim sposobie mocowania dociskać pasów do samego końca żeby olej w lagach nie był maksymalnie sprężony. Przez dłuższy okres może to niekorzystnie wpływać na trwałość uszczelniaczy.

Transport motocykla: Jak go przewieźć? Jak zamocować na przyczepie? Jakie limity prędkości w Europie?

Powyższy sposób jest jednym z wielu poprawnych sposobów mocowania motocykli. Ja preferuję ten właśnie, choć natknąłem się na wiele różnych sposobów, łącznie z mocowaniem przedniej części motocykla nie za półki, a za dół lag, za przednią oś. Zaś tył motocykla często też łapany jest za tylny bagażnik, sety pasażera lub wahacz. U mnie z bliska wygląda to tak:

Mamy nadzieję, że mając na uwadze nasze wskazówki zawsze bezpiecznie i bez problemu przetransportujecie swój motocykl dokąd tylko zajdzie taka potrzeba. Oczywiście zachęcamy do korzystania z przyczepy tylko w wyjątkowych sytuacjach, bo jazdy na motocyklu nic nam nie zastąpi, ale o tym każdy nasz czytelnik przecież wie…

Obiecana tabela, czyli limity prędkości jazdy z przyczepą w Europie

dopuszczalna-prędkość-dla-poruszania-się-samochodem-osobowym-z-przyczepą-w-Europie

Hubert Zawieja
Prawdopodobnie urodzony z benzyną we krwi, o czym świadczyć może prowadzone przez niego życie. Właściciel serwisu samochodowego, z zawodu mechanik i elektronik pojazdów samochodowych. Nauczyciel praktycznej nauki zawodu szkolący młodych adeptów sztuki zafascynowanych jak on motoryzacją. Prywatnie zakochany bezgranicznie w motocyklach sportowych, miłośnik sportowej turystyki oraz szalonej przygody. Wolny czas spędza na torach wyścigowych, lub w górach, mierząc się w walce z ostrymi winklami. Zimową porą szlifuje formę na nartach i marzy o nowym sezonie. Na służbie w Motovoyager doniesie o wszystkim, o czym powinniście wiedzieć by nic Was nie ominęło i byście mogli czerpać garściami z najwspanialszego hobby na świecie.

3 KOMENTARZE

 1. Warto zajrzeć w dowód rejestracyjny samochodu. Mamy tam pozycję Q1 i Q2 to dok. masa przyczepy z hamulcem i bez jaką może ciągnąć samochód.
  Co do viatola to nie ma znaczenia jaki sam. czy bus czy osobowy. Jak przekracza skład DMC 3500 kg.to potrzeba viatool.
  Nie ma przyczep motocyklowych. Są przyczepy lekkie i ciężarowe.
  Granicą jest doc 750 kg.
  Ale mogę się mylić.
  Jeszcze jedna bardzo ważna uwaga. Żeby zestaw dobrze się prowadził to środek ciężkości ładunku musi znajdować się przed osią i tak być rozmieszczony aby nie przekraczać dopuszczalnego nacisku przyczepy na hak samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Początek bateriomatów? Honda Mobile Power Pack – uniwersalne źródło napędu modelu EM1 e:

EM1 e: to pierwszy seryjnie produkowany elektryczny moped Hondy, EM1 e. Pojazd ten zostanie zaprezentowany w 2022 roku na rynku europejskim. Jego zasilanie stanowić...

Ekipa Grind Hard Plumbing stworzyła najszybszy skuter śnieżny na świecie na bazie Suzuki GSX1300R Hayabusa! [VIDEO]

Ekipa Grind Hard Plumbing słynie z nietuzinkowych motoryzacyjnych projektów, które pokazuje na swoim kanale na YouTube. Zimowa aura za oknem sprawiła, że chłopaki postanowili...

Ceny paliw znowu poszybują gwałtownie w górę – skąd takie zmiany na pylonach?

Kierowcy z pewnością podczas każdego pobytu na stacji paliw marzą, aby ceny na pylonach wróciły do tych sprzed pandemii. Wydaje się to jednak niemożliwe,...

Pokora, ciężka praca, wyjeżdżone godziny, czyli noob na pitku trenuje i fizycznie i mentalnie [cz. 3]

Ostatnia sesja mocno mi dała się we znaki. Bardziej psychicznie oczywiście niż fizycznie. W noc po treningu moja głowa nadal była na torze. Bo...

Koniec z pytaniami na forum – sztuczna inteligencja podpowie jaki olej i opony kupić do twojego motocykla! [EKSPERYMENT]

Sezon motocyklowy zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim na grupach internetowych rozpoczynają się burzliwe dyskusje, które zazwyczaj dotyczą tych samych tematów, czyli...