sob., 04 gru 2021

9 przepisów na nakeda! Wybraliśmy najlepszy! Szybkie podsumowanie naszego wielkiego porównania

-

Województwo pomorskie, a konkretnie Kaszuby, były tegoroczną areną zmagań dla 9 motocykli klasy naked, których silniki nie przekraczają pojemności litra. W szranki stanęły pojazdy z Europy i Azji, walcząc o laury zwycięstwa. Który z motocykli okazał się najlepszy?

Materiału nie udałoby się zrealizować bez sponsorów tytularnych tego wydarzenia, którymi byli: polski producent odzieży motocyklowej Shima, włoski wytwórca opon motocyklowych Pirelli oraz niemiecki producent kasków motocyklowych premium – Schuberth.

Pamiętacie nasze zeszłoroczne wielkie porównanie o zgrabnym tytule 9 recept na turystyczne enduro? Wielki test porównawczy motocykli segmentu adventure? W tym sezonie postanowiliśmy, w największym przeprowadzanym w Polsce porównaniu motocykli, wziąć pod lupę znów aż 9 sprzętów – tym razem z rodziny naked, o pojemności silnika poniżej litra.

9 przepisów na nakeda! Wybraliśmy najlepszy! Szybkie podsumowanie naszego wielkiego porównania

Na początku lipca Kaszuby stały się naszą areną doświadczalną, na której postanowiliśmy przetestować, w każdej potrzebnej formie, wszechstronne zdolności wybranych, dostępnych na rynku nakedów. Kręte drogi Kaszub, wspaniała, widokowa trasa Półwyspu Helskiego, dziurawe ulice Gdańska oraz gładkie i kręte jezdnie obwodnicy Trójmiasta obnażyły minusy i uwydatniły plusy naszych konkurentów!

A były to nie byle jakie motocykle:

Ducati Monster 2021, tegoroczna nowość. Motocykl zaprojektowany od podstaw, od nowa, który wrócił do koncepcyjnych, sportowych korzeni marki.

Aprilia Tuono 660, czyli również tegoroczna, nakedowa nowość włoskiego producenta. Można powiedzieć, że jest to rozebrana wersja sportowego dwucylindrowca, Aprili RS660.

BMW F 900 R, czyli nakedowy bliźniak testowanego przez nas w zeszłym roku BMW F 900 XR. Motocykl z dużym potencjałem i niemiecką precyzją prowadzenia.

Suzuki GSX-S 750, czyli sprawdzona broń inżynierów z Hamamatsu, czerpiąca koncepcyjnie z najlepszych czasów motocyklowej motoryzacji…

Yamaha MT-09, kolejna w zestawieniu tegoroczna nowość, napędzana niezwykle dynamicznym, trzycylindrowym silnikiem. Jej design budzi spore kontrowersje, i dobrze – nie ma nic gorszego niż być nijakim, a o to oskarżyć nowej dziewiątki po prostu nie można!

Kawasaki Z900, naga broń Japończyków z Akashi! Najmocniejszy w stawce, stylowy, zwinny i o sportowych korzeniach.

Triumph Trident 660, tegoroczna propozycja Brytyjczyków. Motocykl zbudowany od podstaw, napędzany żwawym trzycylindrowcem. Jednoślad z aspiracjami, który z gracją daje sobie radę na krętych drogach jak i w miejskim gąszczu oraz okazał się najlepszym wyborem podczas ulewy.

Benelli 752 S ubiegłoroczna nowość i motocykl z największym silnikiem dostępnym obecnie u tego włoskiego producenta. Piękny, stylowy naked, który jednak nie grzeszył mocą…

KTM Duke 890 R, zapewniony przez Liberty Motors Wrocław. Austriacki skalpel, motocykl prezentowany jako najbardziej sportowy z całej stawki…

Który z nich wygrał? Który okazał się najlepszy?

Zdecydowanie, bo z przewagą 17 punktów pierwsze miejsce zgarnął austriacki przecinak – KTM Duke 890 R,

9 przepisów na nakeda! Wybraliśmy najlepszy! Szybkie podsumowanie naszego wielkiego porównania

gromadząc punktów 710 na 900 możliwych do uzyskania. Okazał się on też triumfatorem 3 ocenianych kategorii, zaskarbiając sobie przychylność sędziów w kwestii osiągów, współczynnika generowanych emocji oraz prowadzenia w zakręcie.

Drugie miejsce przypadło Kawasaki Z900,

9 przepisów na nakeda! Wybraliśmy najlepszy! Szybkie podsumowanie naszego wielkiego porównania

które zgromadziło 693 punkty na 900. Zgarnęło też laury Jury w jednej ocenianej kategorii – jako najlepszy naked w trasę!

Trzeci na mecie zameldował się Bawarczyk, BMW F 900 R,

9 przepisów na nakeda! Wybraliśmy najlepszy! Szybkie podsumowanie naszego wielkiego porównania

który zgarnął 684 punkty, ale za to wygrał w aż czterech ocenianych przez Jury kategoriach! Okazał się bezkonkurencyjny pod względem wykonania, ergonomii, uniwersalności a także wyposażenia elektronicznego. To jednak nie wystarczyło, by pokonać wszystkich konkurentów!

Dodatkowo dwa motocykle zgarnęły zwycięstwa w dwóch pozostałych, ocenianych kategoriach. I tak, Aprilia Tuono 660 okazała się najładniejsza,

9 przepisów na nakeda! Wybraliśmy najlepszy! Szybkie podsumowanie naszego wielkiego porównania

a Yamaha MT-09 według testujących poradziła sobie najlepiej w mieście.

9 przepisów na nakeda! Wybraliśmy najlepszy! Szybkie podsumowanie naszego wielkiego porównania

Już niedługo na nasz serwis wpadnie tekst/test porównawczy wszystkich dziewięciu motocykli, a także film na nasz kanał YT. Dodatkowo każdy z testowanych motocykli, jeżeli nie miał już dedykowanego testu na naszym serwisie, będzie go miał. Każdy motocykl będzie też bohaterem poświęconego mu filmowi na naszym kanale YT. Bądźcie czujni, to dopiero początek!

Michał Brzozowski
Motocyklista od 20 lat, z potężnym stażem przejechanych kilometrów, dużą liczbą przetestowanych maszyn i wielką miłością do jednośladów. Przede wszystkim kocha trzy motocyklowe segmenty: hipermocne nakedy, wygodne, duże turystyczne enduro oraz lekkie i zwinne jednocylindrowe supermoto, ale nie stroni od jazdy wszystkim co ma dwa koła. Przetestuje każdy sprzęt, a większość z testowanych motocykli chociaż spróbuje postawić na koło. Absolwent filologii polskiej na UW. Prywatnie pasjonat sportu, a w szczególności rowerów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Nestor przekazuje na licytację WOŚP swojego H-D Electra Glide z 2010! Licytuj, pomagaj!

Nieodłącznym elementem Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy są towarzyszące jej, coroczne, internetowe aukcje. Tak też jest i w tym roku, przed 30. Finałem, który...

Motoryzacyjny dramat Europy. Akt czwarty – brak magnezu

Najpierw producenci pojazdów odczuli braki stali, potem półprzewodników, potrzebnych przy produkcji elektroniki. Następnie dał się odczuć brak metali ziem rzadkich, które są bezwzględnie potrzebne...

Nowe motocykle BSA w końcu zaprezentowane

Prawa do marki przejął indyjski potentat firma Mahindra, znana między innymi z bardzo udanego wskrzeszenia Jawy, która okazała się jednym z piękniejszych neoklasyków. Jednoślady...

Triumph wyprodukował swój milionowy motocykl!

Triumph wytwarza motocykle od 1902 roku, na kilka tygodni przed świętowaniem 120. rocznicy powstania marki, w Wielkiej Brytanii celebrowano wyprodukowanie milionowego jednośladu od momentu,...

Zakaz reklamowania motocykli w miejskiej przestrzeni publicznej. Tak, to dzieje się naprawdę!

W Hadze rada miejska przegłosowała uchwałę o zakazie reklamy pojazdów spalinowych oraz lotów komunikacyjnych na przystankach komunikacji miejskiej. Jak zapewne się domyślacie, są to...