Przygotowania do sezonu torowego trwają, jednakże postanowiłem sobie, że kilka modyfikacji wprowadzę nie tylko w swojej Kawasaki ZXR 400, ale również w sobie. Dlatego proces gubienia kilogramów ruszył nie tylko w garażu, ale także na siłowni. Czy zmiana akumulatora ma sens?
W ubiegłym sezonie miałem okazje przetestować dla was kilka różnych typów akumulatorów marki Moretti. Codzienna gonitwa niejako pomogła mi w sprawdzeniu dla was tych baterii i po kilku testach, które notabene zostały zdane śpiewająco, produkty tego producenta trafiły do mojego prywatnego GS 1200, a także do mojej oraz Kamila torówki.
Kawasaki ZXR 400 jest modelem niezwykle dobrze przygotowanym do torowania, a wszystko za sprawą kosmicznych jak na tamte lata rozwiązań, mocnej jednostki napędowej oraz przede wszystkim niskiej masy. Wielokrotnie udało mi się znaleźć informacje, że po kilku modyfikacjach udało się obniżyć masę do nieco ponad 155 kg. Wymiana dużych elementów, do których możemy zaliczyć chociażby oryginalne owiewki lub układ wydechowy pozwolą nam w szybki i prosty sposób zaoszczędzić kilka kilogramów. Ingerencja w wiązkę elektryczną czy układ napędowy to już walka o niejako gramy, a niewielu z nas pamięta o akumulatorze, który jest duży, ciężki i przede wszystkim niezbędny.
W moje ręce wpadła bateria Moretti, a dokładniej mówiąc model LiFePo4, czyli akumulator litowo-jonowy, a dokładniej litowo-żelazowo-fosforanowy. Charakteryzuje go niska waga, liczba cykli ładowania na poziomie kilku tysięcy oraz możliwość pracy w każdej pozycji. Akumulator litowo-jonowy to rodzaj akumulatora wielokrotnego ładowania, w którym jony litu przemieszczają się z elektrody ujemnej na dodatnią zarówno podczas rozładowywania, jak i ładowania. Podstawowe komponenty takiego akumulatora to dodatnia i ujemna elektroda oraz elektrolit. Akumulator litowo-jonowy oferuje najlepszy stosunek ilości zmagazynowanej energii do rozmiaru i ciężaru akumulatora. Za wyborem tego typu akumulatora przemawiają też jego zdolność do szybkiego ładowania i dłuższa żywotność. W akumulatorach litowo-jonowych marki Moretti wykorzystuje się fosforan litu (inaczej LiFePO4) ze względu na bezpieczeństwo stosowania, żywotność i dużą gęstość energii (CCA). LiFeP04 jest aż czterokrotnie lżejszy od odpowiedników ołowiowo-kwasowych, ale także ładują się od nich o wiele szybciej i zapewniają dużo niższy stopień samoistnego rozładowania, co jest ważne dla sezonowego użytkowania motocykli. Akumulator ten jest gotowy do użytku zaraz po wyciągnięciu z kartonu i nie wymaga od użytkownika żadnej dodatkowej konserwacji i serwisowania.
Koniec teorii, czas na praktykę. Ochoczo poszedłem do garażu, aby przyjrzeć się nowej baterii. Waga jest już zauważalna przy organoleptycznym pomiarze, jednakże potwierdzeniem będzie ich zważenie. Czas na test, w którym akumulator litowy porównam z poprzednikiem również firmy Moretti, czyli żelowym MTX9-BS.
Różnica jest kolosalna i wynosi 1325 g. Warto zaznaczyć, że grubo ponad kilogram udało nam się uciąć dokładając do litowego odpowiednika jedynie nieco ponad 100 złotych. Warto również wspomnieć, że konkretnie ten model posiada dotykowy wyświetlacz LCD z inteligentnym układem E-chip, który pozwala monitorować stan naładowania i dni pracy akumulatora w czasie rzeczywistym. To z pewnością ciekawy element wyposażenia, dzięki któremu w każdym momencie będziemy znać najważniejsze parametry baterii. To co, od czego wy zaczniecie odchudzanie waszego motocykla?
Akumulator Moretti LiFePO4 dane techniczne:
- napięcie 12.8V
- napięcie ładowania: 14,4V – 14,6V
- szybkie ładowanie: 10,0A = 40min.
- standardowe ładowanie: 1,0A = 5-10 godz.
- waga: 1,76 kg
- wymiary sz.150x gł.86x w.109 mm