Nie tylko kierowcy w dzisiejszych czasach mogą obawiać się kary z powietrza… Dotkliwie przekonał się o tym jeden z gliwickich pieszych, który postanowił nie czekać na podniesienie zapór na przejściu i przejeździe przez torowisko.
Pod koniec stycznia na terenie powiatu gliwickiego (woj. śląskie) policjanci przeprowadzili akcję o kryptonimie Bezpieczny przejazd. Choć kryptonim ten mógłby sugerować, że policja postanowiła chronić kierowców i pieszych zapobiegając niebezpiecznym sytuacjom, to jednak jak zwykle skupiła się na ujawnianiu i karaniu zachowań wyżej wymienionych.
Pijani kierowcy na polskich drogach – fatalne statystyki dotyczące 2022 roku | Motovoyager
I tak policyjny, jak ładnie ujęto w komunikacie prasowym, bezzałogowy statek powietrzny (czytaj dron) niezauważalnie zawisł w okolicach przejazdu kolejowego chronionego opuszczanymi zaporami. Dron zarejestrował pieszego, który mimo opuszczonych zapór przeszedł na drugą stronę torowiska. Za ten czyn grozi mu mandat w wysokości 2000 zł.
Policja przypomina, że nie tylko kierowcy, przejeżdżający przez torowisko, muszą przestrzegać przepisów drogowych. Oto zbiór zakazów dotyczących pieszych poruszających się po drogach publicznych. Zabrania się im:
- wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
- przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
- zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;
- przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;
- chodzenia po torowisku;
- wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
- przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
- korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.
źródło: slaska.policja.gov.pl