NewsyKrajowePolicja poluje z powietrza nie tylko na kierowców. Pieszy też może dostać...

Policja poluje z powietrza nie tylko na kierowców. Pieszy też może dostać 2000 zł mandatu…

-

Nie tylko kierowcy w dzisiejszych czasach mogą obawiać się kary z powietrza… Dotkliwie przekonał się o tym jeden z gliwickich pieszych, który postanowił nie czekać na podniesienie zapór na przejściu i przejeździe przez torowisko. 

Pod koniec stycznia na terenie powiatu gliwickiego (woj. śląskie) policjanci przeprowadzili akcję o kryptonimie Bezpieczny przejazd. Choć kryptonim ten mógłby sugerować, że policja postanowiła chronić kierowców i pieszych zapobiegając niebezpiecznym sytuacjom, to jednak jak zwykle skupiła się na ujawnianiu i karaniu zachowań wyżej wymienionych.

Pijani kierowcy na polskich drogach – fatalne statystyki dotyczące 2022 roku | Motovoyager

I tak policyjny, jak ładnie ujęto w komunikacie prasowym, bezzałogowy statek powietrzny (czytaj dron) niezauważalnie zawisł w okolicach przejazdu kolejowego chronionego opuszczanymi zaporami. Dron zarejestrował pieszego, który mimo opuszczonych zapór przeszedł na drugą stronę torowiska. Za ten czyn grozi mu mandat w wysokości 2000 zł.

Policja przypomina, że nie tylko kierowcy, przejeżdżający przez torowisko, muszą przestrzegać przepisów drogowych. Oto zbiór zakazów dotyczących pieszych poruszających się po drogach publicznych. Zabrania się im:

  • wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
  • przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
  • zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;
  • przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;
  • chodzenia po torowisku;
  • wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
  • przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
  • korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.

źródło: slaska.policja.gov.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ