Standardowa oferta leasingu samochodowego nie zawsze jest korzystna. Chodzi bowiem o konieczność opłacania pełnych rat leasingowych nawet wtedy, gdy firma nie korzysta z pojazdów. Alternatywnym rozwiązaniem jest leasing zależny od przebiegu. Czy i dla kogo taka opcja będzie opłacalna?

Leasing liczony kilometrami działa na zasadzie “pay as you drive”. Oznacza to, że wysokość raty leasingowej jest ściśle powiązana ze stanem licznika. Im mniej kilometrów w danym miesiącu wykona pojazd, tym niższa będzie rata leasingowa (źródło: http://happymiles.pl). Brzmi to niezwykle zachęcająco, ale czy faktycznie to korzystne rozwiązanie?

  • Gdy firma boryka się z przestojami

Leasing opierający się o przebieg pojazdu to atrakcyjna opcja, którą powinny rozważyć firmy borykające się z przestojami. Jeżeli samochód nie dociera do klientów, przedsiębiorstwo nie zarabia. Auto pokonuje mniej kilometrów, w efekcie czego rata leasingowa jest niższa.

  • Gdy pracownicy często chorują

Zdarza się, że kierowcy poruszający się na co dzień samochodami firmowymi zachorują. Infekcja wykluczy pracownika nawet na kilkanaście dni, a pojazd będzie stał bezużytecznie na parkingu. I w tym przypadku mniejsza liczba kilometrów przełoży się na niższą ratę leasingową.

  • Gdy firma działa sezonowo

W wielu branżach ma miejsce sezonowość wykonywanych prac lub świadczonych usług. W praktyce oznacza to niekorzystanie z samochodów firmowych przez 1-2 miesiące. Dzięki leasingowi uzależnionemu od przebiegu, wysokość rat leasingowych w tym okresie ulega zmniejszeniu.

  • A co z wykupem?

Przy podpisywaniu umowy, przedsiębiorstwo ma za zadanie oszacować przybliżony roczny przebieg. Jeżeli będzie on niższy od ustalonego, wówczas  o taką różnicę zostanie zwiększony wykup. Jeżeli natomiast liczba pokonanych kilometrów w ciągu trwania umowy leasingowej będzie wyższa od zakładanej, wówczas kwota wykupu zostanie proporcjonalnie pomniejszona.

  • Nie tylko niższa rata

Leasing liczony kilometrami to nie tylko możliwość elastycznego dopasowania wysokości miesięcznej raty do kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Korzystanie z takiej opcji przynosi wiele innych korzyści.

Jako że leasing opiera się o technologię GPS i GPRS umożliwiającą lokalizowanie pojazdów, oferta uwzględnia dodatkowe możliwości. W ten sposób właściciel auta może monitorować stan paliwa w baku, poziom oleju w silniku, prędkość auta, a nawet czas pracy i styl jazdy kierowców. Dzięki temu zarządzanie flotą jest jeszcze łatwiejsze i czytelniejsze.

Leasing, którego rata uzależniona jest od stanu licznika, jest korzystnym rozwiązaniem pozwalającym dostosować wysokość miesięcznego zobowiązania do aktualnego cash flow firmy. Całościowo jest opcją podobną do standardowego leasingu operacyjnego. Kosztuje mniej więcej tyle samo, ale koszty są zupełnie inaczej rozłożone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here