Pośród nieskończonej ilości miejsc na mapie świata, zarówno tych dużych, jak i tych całkiem malutkich, znajdują się i takie, które są czymś więcej niż tylko współrzędnymi geograficznymi. Miejsca, które żyją własnym życiem, pulsują własnym rytmem. Miejsca kultu i odwiecznych pielgrzymek turystycznych, miejsca, które jak nic innego na Świecie obrosły legendą, która znacznie wykracza poza ich granice. Taki jest właśnie Paryż.

Paryż – to z pozoru tylko kolejna europejska stolica. Ot, zwyczajne francuskie miasto, w którym codzienne radości mieszkańców mieszają się z ich tragediami. A jednak Paryż to coś więcej – uznawane za najbardziej romantyczne miasto świata, pełne tajemniczych uliczek i urokliwych placów. Rocznie trafia do Paryża około 15 milionów turystów, dzięki czemu znajduje się on w ścisłej czołówce najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie.

Czym kusi Paryż?

Czy jednak Paryż faktycznie wart jest trudów podróży i zasługuje na to, żeby choć raz postawić w nim stopę? Na to pytanie jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź – tak.

Dlaczego akurat stolica Francji, ze wszystkich pięknych miejsc na terenie całego globu, wart jest poświecenia mu czasu? Paryż to miasto, które ma i swoje serce, i duszę. Tutaj, w każdej uliczce, każdym parku i kamienicy słychać gwar dawnych rozmów, spotkać można duchy przeszłości. Tutaj futurystyczna przyszłość łączy się z historią. To tutaj, pośród nowoczesnych murali wyrasta nagle średniowieczna wieża Jana Bez Trwogi, z której despotyczny książę Burgundii sprawował swoje rządy.

Dla mniej zainteresowanych historią, Paryż to miejsce kulinarnych wyzwań. Śniadanie w mieście zakochanych nie ma sobie równych, a bagietki i croissanty nigdzie indziej nie smakują równie dobrze. W stolicy Francji znajdziemy także 70 restauracji nagrodzonych gwiazdkami Michelin – w tym 10, które zdobyły aż trzy gwiazdki. Na wspomnienie zasługują także słynne francuskie wypieki (wszak to właśnie w Paryżu rezydują mistrzowie cukiernictwa) oraz liczne „brasserie”, które swój niezaprzeczalny urok i klimat mają tylko tutaj.

Paryż to także królestwo mody. To tutaj właśnie mają swoje firmowe sklepy najwięksi światowi projektanci. Bez trudu znajdziemy więc butiki Chanel, Diora czy też Gaultiera. Warte wspomnienia są też niezwykłe galerie handlowe – słynne Galéries Lafayette oraz Printemps, które zachowują klimat domów towarowych z dawnych lat.

Dla Polaka Paryż to miejsce idealne na weekendowe wycieczki. Nieco ponad dwie godziny lotu z Warszawy i zaledwie półtora z Krakowa – wystarczająco blisko, żeby pokusić się o szybki wypad. Przede wszystkim, jest to miasto, w którym nie wypada nie być choć raz w życiu.

Ile kosztuje wycieczka do Paryża?

Wbrew pozorom – wycieczka do Paryża nie musi wiązać się z całkowitym opróżnieniem konta i debetem w banku. Co prawda miasto to uchodzi za jedną z droższych stolic w Europie, jednak podczas weekendowego wypadu nie powinniśmy tego za bardzo odczuć.

Najdrożej jawią się przede wszystkim koszty przelotu do Paryża i z powrotem. Na szczęście Polscy przewoźnicy oferują sporo weekendowych promocji na tego typu loty (na przykład rodzimej firmy LOT: https://www.lottravel.com/lot-oferty/paryz-weekend-w-miescie-milosci,10.html). Wcześniejsze zaplanowanie podróży także pomoże nieco ściąć koszty – im wcześniej pomyślimy o biletach tym łatwiej będzie znaleźć atrakcyjną cenowo ofertę. Oczywiście, można skorzystać i z innego środka transportu – autokar rejsowy dowiezie nas w samo centrum miasta. Jednak to ostatnie rozwiązanie ma pewną wadę – podróż trwa ponad 24 godziny a bilet w obie strony nie kosztuje dużo mniej niż bilet samolotowy.

Ceny noclegów w Paryżu przedstawiają się dość zróżnicowanie. Od około 180 złotych za hotel nieco gorszej jakości poza centrum miasta poprzez 500 zł za noc w klimatycznym hotelu Saint Merry w bliskim sąsiedztwie katedry Notre Dame, aż do, bagatela, 5000 zł za apartament w słynnym paryskim Ritzu. Nieco mniej zapłacimy w hostelach, których w tym mieście nie brakuje oraz schroniskach młodzieżowych. W tych ostatnich jednak musimy się liczyć z górną granicą wieku, do jakiej można skorzystać z bazy noclegowej.

Pozostałe koszty jakie poniesiemy podczas paryskiej wycieczki to już naprawdę sprawy groszowe, w porównaniu do przelotu i zakwaterowania. I choć jedzenie w mieście miłości tanie nie jest – to wybierać możemy nie tylko spośród modnych kafejek ale i popularnych knajp sieciowych, a nawet food trucków (opcje znacznie tańsze niż posiłki w restauracji). Koszty biletów wstępu, przejazdu metrem i innych atrakcji uzależnione będą od tego co planujemy – tutaj warto sprawdzić specjalne karty muzealne dla turystów uprawniające do wstępu do wszystkich państwowych muzeów.

Warto zobaczyć!

Nie ukrywajmy – Paryż to miasto, którego nie da się poznać i zwiedzić w kilka weekendowych dni. To miasto naszpikowane muzeami (a każde następne lepsze od poprzedniego), zabytkami i atrakcjami turystycznymi. To miasto, w którym każda uliczka i dzielnica warte są uwagi. Ale są w Paryżu takie miejsca, w których po prostu nie wypada nie być.

Luwr to największe paryskie muzeum. Siedziba królów Francji to gargantuiczny, kilku skrzydłowy budynek, w którym znajdują się zabytki z całego Świata. Bogata kolekcja sztuki użytkowej, malarzy i rzeźb to tylko część ich ekspozycji. Obejrzenie ponad 35 tysięcy dzieł sztuki to zajęcie na kilkadziesiąt godzin, dlatego też warto wcześniej przygotować listę tego co chcemy zobaczyć i kierować się nią podczas odkrywania królewskiego pałacu.

Wieża Eiffela to budowla kontrowersyjna – z jednej strony straszy nieco swoim wyglądem, z drugiej – obraz miasta jaki można z niej zobaczyć nie ma sobie równych. Jednak planując wyprawę na jej szczyt trzeba się liczyć z niemałą kolejką po bilety.

Procope – czyli najstarsza paryska restauracja (i równocześnie najstarsza kawiarnia na świecie), miejsce, w którym należy wypić kawę. W końcu nie co dzień bywa się w ulubionym lokalu Voltaire i miejscu spotkań paryskich rewolucjonistów.

Cmentarz Père Lachaise – tutaj miejsce wiecznego spoczynku znaleźli między innymi: Maria Callas, Fryderyk Chopin, Georges Bizet, Honoriusz Balzac oraz wielu, wielu innych. Na cmentarzu pochowano także serce Marysieński Walewskiej, słynnej kochanki Napoleon Bonaparte.

Nie da się opisać wszystkich miejsc w Paryżu wartych zobaczenia, tak samo jak jeden weekend nie da się wszystkich obejrzeć. Ale kto choć raz był w Paryżu, ten będzie do niego wracać – na szczęście, zawsze jeszcze zostają kolejne weekendy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.