_SLIDERCzechy na motocyklu

Czechy na motocyklu

-

Planując ciekawą motocyklową wycieczkę nie musimy pokonywać tysięcy kilometrów. Tuż za przysłowiową miedzą czekają na nas bajkowe zamki i pałace, malownicze miasteczka i piękna przyroda. Prezentujemy kilka pomysłów na weekendowe i dłuższe wycieczki. Zapraszamy do Czech!

Wycieczka świętowacławska do Pilzna

Miłośnikom motocykli polecamy odwiedzenie miasta Pilzna (92 km na zachód od Pragi), gdzie corocznie 28 września odbywa się tradycyjna świętowacławska wycieczka dla motocyklistów. Trasa wiedzie spod browaru Plzeňsky Prazdroj do miejscowości Plana (około 66 km). Dzień wcześniej, 27 września organizatorzy zapraszają na wieczorną przejażdżkę po Pilznie i okolicach.

Pilzno, panorama z katedry Św. Bartłomieja. Fot. Ladislav Renner
Pilzno, panorama z katedry Św. Bartłomieja. Fot. Ladislav Renner
Zwiedzanie Piekielnych Dołów

W lasach między miejscowościami Svitava i Velenice koło Czeskiej Lípy (około 80 km od Zgorzelca) znajduje się kompleks jaskiń w skałach piaskowcowych, nazywany Piekielnymi Dołami. Służą one motocyklistom jako klub, bar, miejsce koncertów i innych imprez. Należą do jednego z najrozleglejszych kompleksów jaskiń piaskowcowych w Europie. Czynne są przez cały rok, można się tu też przespać, wypożyczyć śpiwór czy koc. Jaskinie znajdują się na głębokości 60 metrów, a labirynt korytarzy rozpościera się na powierzchni 3500 metrów kwadratowych (www.pekelnedoly.cz).

Niezwykłe eksponaty w muzeach motocykli

W MotoMuzeum Chlumčany (18 km na południe od Pilzna) możemy zobaczyć motocykle przedwojennych marek JAWA, ČZ i Praga. Obecnie znajdziemy tu około 160 eksponatów (www.motomuzeumchlumcany.cz).

W pobliżu Kolina, w miejscowości  Radovesnice (86 km od Kudowy-Zdroju), znajdziemy Muzeum Weteranów. Ekspozycja składa się z 220 motocykli, 76 traktorów, a także samochodów dostawczych i innych zabytkowych maszyn i urządzeń (www.muzeumradovesnice.cz).

Umocnienia w Górach Orlickich

Jedną z atrakcji turystycznych Gór Orlickich są liczne bunkry i twierdze artyleryjskie, zbudowane wzdłuż dawnej granicy z Niemcami w okresie międzywojennym. Między Náchodem i Českou Čermną (135 km od Wrocławia) polecamy zwiedzić twierdzę wojskową Dobrošov (www.pevnostdobrosov.cz).

Przepaść Macocha w Morawskim Krasie

Morawski Kras (250 km od Katowic) to największy i najpiękniejszy obszar krasowy w środkowej Europie. Główną atrakcją turystyczną jest słynna przepaść Macocha o głębokości 138 metrów. W pobliżu płynie, w większości podziemnymi korytarzami, niewielka rzeczka Punkva o długości około trzydziestu kilometrów. W czasie rejsu można podziwiać pokryte naciekami krystalicznymi skały, między innymi tzw. Katedrę Masaryka (Masarykův dům) uważaną za najpiękniejszą część Jaskiń Punkvy.

Morawski Kras. Fot Libor Sváček
Morawski Kras. Fot Libor Sváček
Wjazd na Jeszczed

Na szczycie Jeszczed w górach Izerskich (195 km od Wrocławia) znajdziemy jeden z najsłynniejszych czeskich zabytków techniki – nadajnik telewizyjny i hotel. Nadajnik o wysokości 90 metrów, w kształcie stożka wieńczy szczyt góry (1012 m n.p.m.). W obiekcie mieści się niezwykły hotel z tarasem widokowym i restauracją. Autorem dzieła jest architekt Karel Hubáček, który otrzymał za swój projekt  nagrodę Międzynarodowej Unii Architektów. Na szczyt można wjechać na motocyklach przez cały rok!

Jested. Fot. Milan Drahoňovský
Jested. Fot. Milan Drahoňovský
Najlepsze trasy szosowe

W okolicach Pragi znajdziemy jedną z ulubionych tras motocyklistów  – odcinek trasy nr 9 Liběchov-Dubá (250 km od Wrocławia). Dobrej jakości szosa asfaltowa, z dużą ilością zakrętów. Trasą można przejechać w kierunku na Czeską Lipę. W okolicy znajduje się opisywana wcześniej mekka motocyklistów – Piekielne Doły, a także zamek skalny Sloup.

Na południe od Pragi wiedzie odcinek szosy nr 102 od miasta Zbraslav (270 km od Wrocławia) przez Davli i Šlechtovice w kierunku na Slapy. Trasą można dojechać aż do Nowego Kolína i do miejscowości Mníšek pod Brdy.

W okolicy Pragi ciekawa dla motocyklistów jest także trasa okrężna koło zamku Karlštejn. Drogi są tu jednak wąskie, w pobliżu zamku panuje duży ruch turystyczny, trzeba więc uważać na pieszych i rowerzystów.  Stąd możemy wyruszyć serpentynami na górę, do miejscowości Hostim, następnie zalesioną doliną aż do malowniczej wioski Svatý Jan pod Skalou, gdzie zobaczymy barokowy kościół i jaskinie pustelnicze. Wioska leży pod skałą wapienną, z której rozciągają się malownicze widoki na okolicę.

Kolejną trasą lubianą przez motocyklistów jest trasa nr 602 wiodąca wzdłuż autostrady D1z Brna do Pelhřimova. W Pelhřimovie możemy zwiedzić Muzeum Rekordów i Osobliwości (www.muzeumrekorduakuriozit.cz).

W okolicy miasta Hořice na Podgórzu Karkonoskim (65 km od Kudowy-Zdroju) odbywa się wyścig 300 zakrętów Gustava Havla. Trasa wiedzie szosami nr 300, 501 i 3003. W mieście polecamy zwiedzić  muzeum z ekspozycją dotyczącą tych legendarnych zawodów. Przejeżdżając przez Hořice warto spróbować miejscowego przysmaku – Hořickich trubiček.

Kolejna polecana trasa wiedzie w okolicach Buchlovskich wierchów (230 km od Katowic), w okolicach miast Uherské Hradiště, Buchlovce i Koryčany. Trasa prowadzi po dobrej jakości szosach przez malownicze okolice.

Zwiedzanie Moraw Północnych i Jesioników

Ciekawa trasa wiedzie przez Jeseník do Bruntálu (142 km na zachód od Katowic). Wycieczkę możemy urozmaicić wyruszając trasą nr 44 w kierunku na Šumperk oraz przez miejscowość Běla pod Pradědem na Červenohorské sedlo. Na szczycie można posilić się w restauracji hotelowej i zjechać serpentynami w dół do ośrodka narciarskiego Kouty. Po drodze warto zwiedzić elektrownię szczytowo-pompową Dlouhé stráně. Stąd można wyruszyć do  Velkých Losin, gdzie znajdziemy pałac renesansowy i zabytkową fabrykę papieru ręcznie czerpanego, oraz do Šumperka. Przed wjazdem do miasta, w miejscowości Rapotín, warto skręcić w lewo i szosą numer 11 na Rýmařov, przejechać po serpentynach Jesioników w kierunku torfowiska. Po przejechaniu przez Rýmařov trasa wiedzie kolejnych 20 km, przez piękną krainę, aż do miasta Bruntál.

Elektrownia wodna Dlouhe Strane. Fot Libor Sváček
Elektrownia wodna Dlouhe Strane. Fot Libor Sváček

Trasa pełna zakrętów i serpentyn wiedzie od Šternberka do Opawy. Możemy przejechać słynną trasą wyścigu Ecce Homo w Šternberku, która zaprowadzi nas do zamku gotyckiego. Ze Šternberka możemy wyruszyć w kierunku na Opawę, szosą nr 46. Po drodze warto zatrzymać się koło zapory Slezská harta.

Więcej informacji turystycznych o Czechach: www.czechtourism.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ